wpresidence - en to it_IT translation catalogue (2385 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Wpresidence -Theme Core Functionality
it_IT: Wppresidence-funzionalità di base del tema

note: Description of the plugin
en: Adds functionality to WpResidence
it_IT: Aggiungi funzionalità a WPResidence

en: square feet - ft2
it_IT: metri quadrati - ft2

en: square meters - m2
it_IT: metri quadrati - m2

en: ac
it_IT: AC

en: acres - ac
it_IT: ettari-ha

en: yd
it_IT: km

en: hectares - ha
it_IT: ettari - ha

en: General
it_IT: Generale

en: General Settings
it_IT: impostazioni generali

en: Country
it_IT: Paese:

en: Select default country
it_IT: Seleziona il Paese di default

en: United States
it_IT: stati Uniti

en: Measurement Unit for Property Size
it_IT: Unità di misura per le dimensioni della proprietà

en: Select the measurement unit you will use on the website for Properties Size.
it_IT: Selezionare l'unità di misura che si utilizzerà sul sito web per le dimensioni delle proprietà.

en: Measurement Unit for Lot Size
it_IT: Unità di misura per le dimensioni del lotto

en: Select the measurement unit for Property Lot Size field. If left blank, Measurement Unit for Property Size applies.
it_IT: Selezionare l'unità di misura per il campo Dimensione del lotto di proprietà. Se lasciato vuoto, si applica l'unità di misura per le dimensioni della proprietà.

en: Properties Size & Lot Size - no of decimals
it_IT: Dimensione dell'immobile & Dimensione del lotto - numero di decimali

en: Properties Size & Lot Size - decimal separator
it_IT: Dimensione della proprietà e dimensione del lotto - separatore decimale

en: Properties Size & Lot Size - thousand separator
it_IT: Dimensione dell'immobile & Dimensione del lotto - separatore di migliaia

en: Language for datepicker
it_IT: Lingua per datepicker

en: This applies for the calendar field type available for properties.
it_IT: Questo vale per il tipo di campo del calendario disponibile per le proprietà.

en: Google Analytics Tracking id
it_IT: ID di monitoraggio di Google Analytics

en: Google Analytics Tracking id (ex UA-41924406-1)
it_IT: ID di monitoraggio di Google Analytics (ex UA-41924406-1)

en: Property List
it_IT: Lista immobili

en: Dashboard Overview
it_IT: Panoramica del dashboard

en: Add New Property
it_IT: Aggiungi nuova proprietà

en: Favorite Properties
it_IT: Immobili Preferiti

en: Inbox
it_IT: Posta in arrivo

en: Invoices
it_IT: fattura

en: Property Search Results Page
it_IT: Risultati pagina di ricerca degli immobili

en: Saved Searches
it_IT: Ricerche salvate

en: Property Analytics
it_IT: Analisi dell'Immobile

en: Crm List
it_IT: Elenco Crm

en: Crm Contacts
it_IT: Contatti Crm

en: Crm Leads
it_IT: Contatti Crm

en: User Role Settings
it_IT: Impostazioni ruolo utente

en: Display user types dropdown in register forms
it_IT: Visualizza il menu a discesa dei ruoli utente nei moduli di registrazione

en: This applies to all register forms.
it_IT: Questo vale per tutte le forme di registro.

en: Select user types to display in register forms.
it_IT: Seleziona le regole per l'user da mostrare nei moduli per la registrazione.

en: This applies for all register forms. *Hold CTRL for multiple selection.
it_IT: Questo vale per tutti i moduli di registrazione. * Tenere premuto CTRL per selezione multipla.

en: Select wich user type admin should approve manually
it_IT: Selezionare quale tipo di utente l'amministratore deve approvare manualmente

en: The other users will be automatically approved. *Hold CTRL for multiple selection.
it_IT: Gli utenti verranno automaticamente approvati. * Tenere premuto CTRL per selezione multipla.

en: Agent
it_IT: Agente

en: Agency
it_IT: Agenzie

en: Developer
it_IT: Promotori

en: Select the pages that regular user can see in dashboard.
it_IT: Seleziona le pagine che gli utenti normali potranno vedere nel pannello di controllo.

en: Admin Should approve the reviews
it_IT: Amministratore Dovrebbe approvare le recensioni

en: If yes, the reviews can be found in the comments section
it_IT: Se sì, le recensioni possono essere trovate nella sezione commenti

en: Users can type the password on registration form?
it_IT: Gli utenti possono digitare la password nel modulo di registrazione

en: If no, users will get the auto generated password via email
it_IT: Se no, gli utenti riceveranno la password generata automaticamente via email

en: Login is mandatory to save favorite properties?
it_IT: Il login è obbligatorio per salvare le proprietà preferite?

en: If yes, users must login to save and view favorite properties
it_IT: Se sì, gli utenti devono effettuare il login per salvare e visualizzare le proprietà preferite

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Price High to Low
it_IT: Prezzo dal più alto al più basso

en: Price Low to High
it_IT: Prezzo dal basso all&#39;alto

en: Newest first
it_IT: Prima i più nuovi

en: Oldest first
it_IT: Prima i più vecchi

en: Newest Edited
it_IT: Il più recente modificato

en: Oldest Edited
it_IT: Il più vecchio modificato

en: Bedrooms High to Low
it_IT: Camere da letto dal più alto al più basso

en: Bedrooms Low to high
it_IT: Camere da letto ad altezza bassa

en: Bathrooms High to Low
it_IT: Bagni da alto a basso

en: Bathrooms Low to high
it_IT: Bagni da basso a alto

en: Appearance
it_IT: aspetto

en: Wide or Boxed?
it_IT: Largo o in scatola?

en: Choose the theme layout: wide or boxed.
it_IT: Scegli il layout del tema: largo o in scatola.

en: wide
it_IT: largo

en: Properties number per page in property list pages
it_IT: Numero di proprietà per pagina nelle pagine dell'elenco delle proprietà

en: Set how many properties to show per page.
it_IT: Imposta quante proprietà mostrare per pagina negli elenchi.

en: Property list layout type for taxonomy pages
it_IT: Tipo di elenco di proprietà per le pagine di tassonomia

en: Select between standard or half map style for property taxonomies pages.
it_IT: Seleziona lo stile standard o half map per le pagine delle tassonomie di proprietà.

en: half map
it_IT: mezza mappa

en: Properties default order in taxonomy pages
it_IT: Proprietà ordine predefinito nelle pagine della tassonomia

en: Select the default order for properties in taxonomy pages
it_IT: Selezionare l'ordine predefinito per le proprietà nelle pagine della tassonomia

en: Half map layout - Select map position
it_IT: Layout di metà mappa - Selezionare la posizione della mappa

en: Select the map position for all pages with half map layout enabled.
it_IT: Selezionare la posizione della mappa per tutte le pagine con layout a metà mappa abilitato.

en: left
it_IT: sinistra

en: right
it_IT: destra

en: Property Taxonomy and Blog Category/Archive - Select Sidebar Position
it_IT: tassonomia delle proprietà e categorie del blog/archivi posizione sidebar

en: Where to show the sidebar for blog category/archive list.
it_IT: Dove mostrare la barra laterale per la categoria di blog / elenco di archivi.

en: Property Taxonomy and Blog Category/Archive - Select the Sidebar
it_IT: tassonomia delle proprietà e categoria del blog/ archivi sidebar

en: Which sidebar to show for blog category/archive list. Create new Sidebars from Appearance -≥ Sidebars.
it_IT: Quale barra laterale mostrare per l'elenco delle categorie/archivi del blog. Creare nuove barre laterali da Aspetto -≥ Barre laterali.

en: Enable Sticky Sidebar for all pages
it_IT: Abilitare la barra laterale appiccicosa per tutte le pagine

en: Logos & Favicon
it_IT: Loghi e Favicon

en: Your Favicon
it_IT: Il tuo favicon

en: Upload site favicon in .ico, .png, .jpg or .gif format
it_IT: Carica favicon sito in formato .ico, .png, .jpg o .gif

en: Upload logos with RETINA version. For RETINA version create first retina logo. Add _2x at the end of name of the original file (for ex logo_2x.jpg for retina and logo.jpg for non retina). Upload the retina logos from Media - Add New. Help -
it_IT: Per la versione RETINA crea il primo retina logo. Aggiungi _2x alla fine del nome del file originale  (per es. logo_2x.jpg for retina and logo.jpg for non retina). Carica il  retina logodai Media - Add new. Help -

en: Your Logo
it_IT: Il tuo logo

en: Use the "Upload" button and "Insert into Post" button from the pop up window.
it_IT: Utilizza il pulsante "Carica" e il pulsante "Inserisci nella posta" dalla finestra a comparsa.

en: Your Sticky Header Logo
it_IT: Il vostro logo di intestazione appiccicoso

en: Your Transparent Header Logo
it_IT: Il tuo logo di intestazione trasparente

en: Mobile/Tablets Logo
it_IT: Logo per dispositivi mobili / tablet

en: Upload mobile logo in jpg or png format.
it_IT: Carica il logo mobile in formato jpg o png.

en: Print Page Logo
it_IT: Stampa il logo della pagina

en: Upload a different logo in jpg or png format for the Print PDF template.
it_IT: Caricare un logo diverso in formato jpg o png per il modello Stampa PDF.

en: Maximum height for the logo in px
it_IT: Altezza massima del logo in px

en: Change the maximum height of the logo. Add only a number (ex: 60). Change Header height and sticky header height in Design -> Header Design.
it_IT: Modificare l'altezza massima del logo. Aggiungere solo un numero (es. 60). Modificare l'altezza dell'intestazione e l'altezza dell'intestazione adesiva in Design -> Design dell'intestazione.

en: Maximum width for the logo in px
it_IT: Larghezza massima del logo in px

en: Change the maximum width of the logo. Add only a number (ex: 200).
it_IT: Modificare la larghezza massima del logo. Aggiungere solo un numero (es.: 200).

en: Margin top for logo in px
it_IT: Margine superiore per logo

en: Add logo top margin top as a number (ex: 10)
it_IT: Aggiungi il logo margin top come numero (es 10)

en: Header
it_IT: Intestazione

en: Show top bar widgets menu?
it_IT: Mostra il menu widget della barra superiore?

en: Enable or disable the top bar widgets area. If enabled, see this help article to add widgets:
it_IT: Attiva on disattiva l'area widget della barra superiore, vedi questo articolo illustrativo per aggiungere i widget:

en: Show top bar on mobile devices?
it_IT: Mostra la barra in alto sui dispositivi mobili?

en: Top Bar will not display on Mobile devices when Sticky mobile header is set YES!
it_IT: La barra superiore non viene visualizzata sui dispositivi mobili quando l'intestazione mobile appiccicosa è impostata su SÌ!

en: Use Sticky mobile header?
it_IT: Utilizzare l'intestazione mobile Sticky?

en: If yes the top bar will be hidden on moble devices
it_IT: Se sì, la barra superiore sarà nascosta sui dispositivi mobili

en: Show user login menu in header?
it_IT: Visualizzare il menu login nell’header?

en: Enable or disable user login menu in header.
it_IT: Abilita o disabilita il menu di accesso utente nell&#39;intestazione.

en: Show submit property button in header?
it_IT: Mostra pulsante di proprietà di invio nell&#39;intestazione?

en: Submit property will show only with theme register/login for header enabled.
it_IT: La proprietà Submit verrà visualizzata solo con il tema register/login per l'intestazione abilitato.

en: Header Phone Number. Leave blank to show none
it_IT: Intestazione del numero di telefono dell'intestazione. Lascia vuoto per non mostrarne nessuno.

en: Show your phone number in header next to Login/Register icon.
it_IT: Mostrare il proprio numero di telefono nell'intestazione accanto all'icona di accesso/registrazione.

en: Url where the user will be redirected after login.
it_IT: Url in cui l'utente verrà reindirizzato dopo aver fatto il login

en: If left blank, user redirects to the dashboard profile page .
it_IT: Se lasciato vuoto lo reindirizzeremo alla dashboard della pagina profilo.

en: Global transparent header?
it_IT: Intestazione trasparente globale?

en: Enable or disable the use of transparent header for all pages.
it_IT: Abilita o disabilita l'uso dell'intestazione trasparente a livello globale.

en: Global transparent top bar widgets menu?
it_IT: Menu trasparente globale per i widget della barra superiore?

en: Enable or disable the use of transparent top bar widgets menu globally.
it_IT: Abilitare o disabilitare l'uso della barra superiore trasparente a livello globale.

en: Separation border for top bar widgets?
it_IT: Bordo di separazione per i widget della barra superiore?

en: Enable or disable the use of borders for top bar widgets globally.
it_IT: Abilita o disabilita l'uso dei bordi per i widget della barra superiore a livello globale.

en: Header Design Type?
it_IT: Tipo di design della testata?

en: Select header type. Header type 4 will NOT work with half map property list template.
it_IT: Seleziona il tipo di intestazione. Il tipo di annuncio 4 NON funziona con il modello di elenco di proprietà a metà mappa.

en: Logo position in header?
it_IT: Posizione del logo nell'intestazione?

en: Select logo position. Please note that there is no "center" align for type 1, 5 and 6.
it_IT: Selezionare la posizione del logo. Si noti che per i tipi 1, 5 e 6 non esiste un allineamento "centrale".

en: Main menu alignnment for Header Type 1?
it_IT: Allineamento del menu principale per il tipo di intestazione 1?

en: Select menu align position for Header Type 1.
it_IT: Selezionare la posizione di allineamento del menu per il Tipo di intestazione 1.

en: Width of the logo and user menu area.
it_IT: Larghezza del logo e dell'area del menu utente.

en: In order to be abosoltly centered the logo and user menu area have to be the same size - in px.
it_IT: Per essere perfettamente centrati, il logo e l'area del menu utente devono avere le stesse dimensioni, in px.

en: Header type 3&4 text alignment?
it_IT: Allineamento del testo del tipo di intestazione 3&4?

en: Select text alignment for header types 3 and 4.
it_IT: Selezionare l'allineamento del testo per i tipi di intestazione 3 e 4.

en: Wide Header?
it_IT: Intestazione Header?

en: Makes the header width 100%.
it_IT: Rende la larghezza dell'intestazione pari al 100%.

en: Media Header Type?
it_IT: Tipo di intestazione media?

en: Media Header is the first section below header. Select what media header to use globally.
it_IT: Intestazione media è la prima sezione dopo l'intestazione. Selezionare l'intestazione dei media da utilizzare globalmente.

en: Media Header - Revolution Slider
it_IT: Intestazione multimediale - Revolution Slider

en: If media header is set to Revolution Slider, type the slider name and save.
it_IT: Se intestazione supporto è impostato su Revolution Slider, digitare il nome della slider e salvare.

en: Media Header - Static Image
it_IT: Intestazione multimediale - Immagine statica

en: If media header is set to image, add the image below.
it_IT: Se il media header è impostato su "immagine", aggiungi un immagine sotto.

en: Media Header Type for taxonomy pages?
it_IT: Tipo di media header per tassonomia?

en: Media Header is the first section below header. Select what media header to use globally for taxonomies/categories. Map is mandatory for Half Map layout.
it_IT: Intestazione media è la prima sezione dopo l'intestazione. Selezionare l'intestazione dei media da utilizzare globalmente per le tassonomie/categorie. Mappa è obbligatorio per il layout di Mezza mappa.

en: Taxonomy Header Static Image
it_IT: Taxonomy Header immagine statica

en: If media header is set to image, and no image is added we will use the taxonomy featured image
it_IT: se il media header è impostato su immagine, e nessuna immagine viene aggiunta useremo le immagini in primo piano della tassonomia

en: Media Header Type for Blog Posts?
it_IT: Tipo di intestazione multimediale per i post del blog?

en: Select what media header to use for blog posts.
it_IT: Selezionare l'intestazione dei media da utilizzare per i post del blog.

en: Blog Post Header -  Revolution Slider
it_IT: Intestazione del post del blog - Revolution Slider

en: Blog Post Header Static Image
it_IT: Immagine statica dell'intestazione del post del blog

en: Blog Post header image
it_IT: Immagine di intestazione del post del blog

en: Header 5 - Info widget 1 - icon
it_IT: header 5-info widget1-icona

en: Header 5 - Info widget 1 - icon. Ex: fa fa-phone
it_IT: Header 5 - Info widget1 - icon. Ex: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
it_IT: Intestazione 5 - Widget Info2 - Prima riga di testo

en: Header 5 - Info widget 1 - Second line of text
it_IT: Header 5 - Info widget2-seconda riga di testo

en: Header 5 - Info widget 2 - icon
it_IT: Header 5 - Info widget2 - icona

en: Header 5 - Info widget 2 - icon. Ex: fa fa-phone
it_IT: Header 5 - Info widget2 - icon. Ex: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget 2 - First line of text
it_IT: Header 5 - Info widget 2 - prima riga di testo

en: Header 5 - Info widget 2 - Second line of text
it_IT: Header 5 - Info widget 2 - Seconda riga di testo

en: Header 5 - Info widget 3 - icon
it_IT: Header 5 - Info widget 3 - icona

en: Header 5 - Info widget 3 - icon. Ex: fa fa-phone
it_IT: Intestazione 5 - Widget Info 3 - icona. Es: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
it_IT: Intestazione 5 - Widget Info 3 - Prima riga di testo

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
it_IT: Intestazione 5 - Widget Info 3 - Seconda riga di testo

en: Parallax efect for image/video header media?
it_IT: effetto parallasse per l'immagine/ video header media?

en: Enable parallax efect for image/video media header globally.
it_IT: Abilita effetto di parallasse per l'intestazione del supporto immagine / video.

en: Change text over header with user location?
it_IT: Modificare il testo sull'intestazione con la posizione dell'utente?

en: Works only for Header Image!
it_IT: Funziona solo per l'immagine di intestazione!

en: Heading with user location
it_IT: intestazione con posizione utente

en: %city% will be replaced by user city
it_IT: %city% sarà sostituito dalla città dell'utente

en: Footer
it_IT: footer

en: Show Footer ?
it_IT: Mostra piè di pagina?

en: Show Footer Copyright Area?
it_IT: mostrare il footer  copywright area?

en: Show Back to Top Button ?
it_IT: Mostrare il pulsante Torna all'inizio?

en: Show Footer Contact button?
it_IT: Mostrare il pulsante Contatti nel piè di pagina?

en: Copyright Message
it_IT: Messaggio di copyright

en: Type here the copyright message that will appear in footer. Add only text.
it_IT: Digita qui il messaggio per ilo copywright che apparirà nel footer. Aggiungi solamente testo.

en: Use Sticky Footer?
it_IT: Usa sticky footer?

en: Background for Footer
it_IT: Sfondo per il piè di pagina

en: Insert background footer image.
it_IT: inserisci un immagine di sfondo per il footer

en: Repeat Footer background ?
it_IT: Ripeti lo sfondo del piè di pagina?

en: Set repeat options for background footer image.
it_IT: Impostare le opzioni di ripetizione per l'immagine di sfondo del footer.

en: Wide Footer?
it_IT: Intestazione Footer ?

en: Makes the footer width 100%.
it_IT: Rende la larghezza del piè di pagina pari al 100%.

en: Footer Type
it_IT: Tipo di piè di pagina

en: 4 equal columns
it_IT: 4 colonne uguali

en: 3 equal columns
it_IT: 3 colonne uguali

en: 2 equal columns
it_IT: 2 colonne uguali

en: 100% width column
it_IT: Colonna di larghezza 100%

en: 3 columns: 1/2 + 1/4 + 1/4
it_IT: 3 colonne: 1/2 + 1/4 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/2 + 1/4
it_IT: 3 colonne: 1/4 + 1/2 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/4 + 1/2
it_IT: 3 colonne: 1/4 + 1/4 + 1/2

en: 2 columns: 2/3 + 1/3
it_IT: 2 colonne: 2/3 + 1/3

en: 2 columns: 1/3 + 2/3
it_IT: 2 colonne: 1/3 + 2/3

en: Price & Currency
it_IT: Prezzo e valuta

en: Display short style price ?
it_IT: Visualizzare il prezzo dello stile corto?

en: Show prices in this format : 5,23m or 6.83k. Price Style for maps pins are controlled in Map > Pin management
it_IT: Mostra i prezzi in questo formato : 5,23m o 6.83k. Lo stile dei prezzi per i pin delle mappe è controllato in Mappa > Gestione pin

en: Price - thousands separator
it_IT: Prezzo: separatore di migliaia

en: Set the thousand separator for price numbers.
it_IT: Imposta il separatore delle migliaia per i numeri di prezzo.

en: Number of decimal points
it_IT: Imposta il numero di punti decimali

en: Number of decimal points.
it_IT: Numero di punti decimali.

en: Decimal points separator
it_IT: Separatore di punti decimali

en: Decimal points separator.
it_IT: Separatore di punti decimali.

en: Currency symbol
it_IT: Simbolo di valuta

en: Set currency symbol for property price.
it_IT: Imposta il simbolo di valuta per il prezzo della proprietà.

en: Currency label - will appear on front end
it_IT: Etichetta di valuta: apparirà sul front-end

en: Set the currency label for multi-currency widget dropdown.
it_IT: Imposta l'etichetta della valuta per l'elenco a discesa dei widget multi-valuta.

en: Where to show the currency symbol?
it_IT: Dove mostrare il presente simbolo

en: Set the position for the currency symbol.
it_IT: Imposta la posizione per il simbolo di valuta.

en: Use indian format for price?
it_IT: Utilizzare il formato indiano per i prezzi?

en: Enable auto loading of exchange rates from free.currencyconverterapi.com (1 time per day)?
it_IT: Abilita il caricamento automatico dei tassi di cambio da free.currencyconverterapi.com (1 volta al giorno)?

en: Symbol must be set according to international standards. Complete list is here http://www.xe.com/iso4217.php.
it_IT: Il simbolo deve essere impostato in base agli standard internazionali. La lista completa è qui http://www.xe.com/iso4217.php.

en: Use the free or the prepaid version of the currencyconverterapi.com ?
it_IT: Utilizzare la versione gratuita o prepagata di currencyconverterapi.com?

en: Get the free api key from here https://free.currencyconverterapi.com/free-api-key
it_IT: ottieni il  free api key da qui https://free.currencyconverterapi.com/free-api-key

en: Add Currencies for Multi Currency Widget.
it_IT: Aggiungi valute per il Multi Currency Widget.

en: Custom Fields
it_IT: Campi personalizzati

en: Add, edit or delete property custom fields.
it_IT: Aggiungi, modifica o elimina i campi personalizzati delle proprietà.

en: Theme Slider
it_IT: Cursore del tema

en: Select Properties
it_IT: Seleziona Proprietà

en: Select properties for slider - *hold CTRL for multiple select
    Due to speed reason we only show here the first 50 listings. If you want to add other listings into the theme slider please go and edit the property (in wordpress admin) and select "Property in theme Slider" in Property Details tab.
it_IT: Seleziona le proprietà per lo slider- tieni premuto CTRL per la selezione multipla. Per ragioni di praticità qui mostriamo solo i primi 50 annunci. Se vuoi aggiungere altre proprietà nello slider del tema per favore vai a modificare le proprietà (in WordPress admin) e seleziona " Proprietà nello slider del tema" nel tab dei Dettagli Proprietà.

en: Add Properties in theme slider by ID. Place here the Listings Id separated by comma.
it_IT: Aggiungi proprietà nel cursore del tema per ID. Inserisci qui l'ID elenco separato da virgola.

en: Place here the Listings Id separated by comma. Will Overwrite the above selection!
it_IT: Inserisci qui l'ID elenco separato da virgola. Sovrascriverà la selezione sopra!

en: Number of milisecons before auto cycling an item
it_IT: Numero di millisecondi prima di eseguire il ciclo automatico di un elemento

en: Number of milisecons before auto cycling an item (5000=5sec).Put 0 if you don't want to autoslide.
it_IT: numero di millisecondi prima di far rotare automaticamente un elemento (5000=5sec). metti 0 se non vuoi la rotazione automatica.

en: Design Type?
it_IT: Tipo di progettazione?

en: Select the design type.
it_IT: Seleziona il tipo di progetto.

en: Height in px (put 0 for full screen)
it_IT: Altezza in px (metti 0 per schermo intero)

en: Height in px(put 0 for full screen, Default :580px)
it_IT: Altezza in px (metti 0 per schermo intero, Default: 580px)

en: Property and Agent Links
it_IT: Link di proprietà e agenti

en: You cannot use special characters like "&". After changing the url you may need to wait for a few minutes until WordPress changes all the urls. In case your new names do not update automatically, go to Settings - Permalinks and Save again the "Permalinks Settings" - option "Post name"
it_IT: Non è possibile utilizzare caratteri speciali come "&". Dopo aver modificato l'url, potrebbe essere necessario attendere qualche minuto prima che WordPress modifichi tutti gli url. Nel caso in cui i nuovi nomi non vengano aggiornati automaticamente, andate in Impostazioni - Permalinks e salvate nuovamente le "Impostazioni Permalinks" - opzione "Nome del post"

en:  DO NOT USE "type" as this name is reserved by WordPress
it_IT: NON USARE "type" perchè questo nome è riservato da WordPress

en: Splash Page
it_IT: Pagina Splash

en: Select the splash page type.
it_IT: Seleziona il tipo di pagina splash

en: Important: Create also a page with template "Splash Page" to see how your splash settings apply
it_IT: importante: crea anche una pagina con il template "pagina splash" per vedere come vengono applicate le tue impostazioni splash

en: Slider Images
it_IT: immagine dello slider

en: Slider Images, .png, .jpg or .gif format
it_IT: Immagini slider, .png, .jpg o .gif

en: Slider Transition
it_IT: Transizione del cursore

en: Splash Image
it_IT: Immagine Splash

en: Splash Image, .png, .jpg or .gif format
it_IT: Formato immagine, .png, .jpg o .gif

en: Splash Video in mp4 format
it_IT: Splash Video in formato mp4

en: Splash Video in webm format
it_IT: Splash Video in formato webm

en: Splash Video in ogv format
it_IT: Splash Video in formato ogv

en: Cover Image for video
it_IT: Immagine di copertina per video

en: Cover Image for videot
it_IT: Immagine copertina per videot

en: Overlay Image
it_IT: Immagine sovrapposta

en: Overlay Image, .png, .jpg or .gif format
it_IT: Immagine sovrapposizione, .png, .jpg o .gif

en: Overlay Color
it_IT: Colore sovrapposizione

en: Overlay Opacity
it_IT: Sovrapposizione opacità

en: Overlay Opacity- values from 0 to 1 , Ex: 0.4
it_IT: Sovrapponi Opacità: valori da 0 a 1, Es: 0.4

en: Splash Page Title
it_IT: Splash Titolo della pagina

en: Splash Page Subtitle
it_IT: Sottotitoli della pagina Splash

en: Logo Link
it_IT: Link al logo

en: In case you want to send users to another page
it_IT: Nel caso in cui desideri inviare utenti ad un&#39;altra pagina

en: Social & Contact
it_IT: Sociale e contatto

en: Contact Page Details
it_IT: Dettagli della pagina di contatto

en: Image for Contact Page
it_IT: Immagine per pagina di contatto

en: Add the image for the contact page contact area. Minim 350px wide for a nice design.
it_IT: Aggiungi l'immagine per l'area della pagina di contatto, larga minimo 350px se vuoi avere un bel design.

en: Company Name
it_IT: Nome della ditta

en: Company name for contact page
it_IT: Nome dell&#39;azienda per la pagina di contatto

en: Email
it_IT: E-mail

en: Company email
it_IT: Email aziendale

en: Duplicate Email
it_IT: Email duplicata

en: Send all contact emails to
it_IT: Invia tutte le email di contatto a

en: Telephone
it_IT: Telefono

en: Company phone number.
it_IT: Numero di telefono dell&#39;azienda

en: Company mobile
it_IT: Azienda mobile

en: Company fax
it_IT: Fax aziendale

en: Company skype
it_IT: Società skype

en: Company Address
it_IT: indirizzo aziendale

en: Type company address
it_IT: Inserisci indirizzo società

en: Opening Hours 1
it_IT: Orario d’Ufficio

en: Opening Hours
it_IT: Orari di Apertura

en: Opening Hours Value 1
it_IT: Orario d’Ufficio

en: Opening Hours 3
it_IT: Orario d’Ufficio

en: Opening Hours Value 3
it_IT: Orario d’Ufficio

en: Contact Page - Company HQ Latitude
it_IT: Pagina di contatto - Company HQ Latitude

en: Set company pin location for contact page template. Latitude must be a number (ex: 40.577906).
it_IT: Imposta la posizione pin aziendale per il modello di pagina di contatto. La latitudine deve essere un numero (es: 40.577906).

en: Contact Page - Company HQ Longitude
it_IT: Pagina di contatto - HQ Longitudine dell&#39;azienda

en: Set company pin location for contact page template. Longitude must be a number (ex: -74.155058).
it_IT: Imposta la posizione pin aziendale per il modello di pagina di contatto. La longitudine deve essere un numero (es: -74.155058).

en: Social Accounts
it_IT: Conti sociali

en: Facebook Link
it_IT: Link di Facebook

en: Facebook page url, with https://
it_IT: URL della pagina Facebook, con https: //

en: Google+ Link
it_IT: Link di Google+

en: Google+ page link, with https://
it_IT: Link alla pagina Google+, con https: //

en: Linkedin Link
it_IT: Link collegato

en: Pinterest Link
it_IT: Link Pinterest

en: Pinterest page link, with https://
it_IT: Link alla pagina Pinterest, con https: //

en: Instagram Link
it_IT: Link Instagram

en: Instagram page link, with https://
it_IT: Link alla pagina Instagram, con https: //

en: WhatsApp Link
it_IT: Link WhatsApp

en: WhatsApp page link, with https://
it_IT: Link alla pagina WhatsApp, con https://

en: Tiktok Link
it_IT: Collegamento Tiktok

en: Tiktok page link, with https://
it_IT: Collegamento alla pagina di Tiktok, con https://

en: Line Link
it_IT: Collegamento alla linea

en: Line page link, with https://
it_IT: Collegamento alla pagina della linea, con https://

en: Telegram Link
it_IT: Link a Telegram

en: Telegram page link, with https://
it_IT: Link alla pagina di Telegram, con https://

en: Wechat Link
it_IT: Collegamento Wechat

en: Wechat page link, with https://
it_IT: Link alla pagina Wechat, con https://

en: Foursquare Link
it_IT: Collegamento a Foursquare

en: Foursquare page link, with https://
it_IT: Link alla pagina Foursquare, con https://

en: Vimeo Link
it_IT: Collegamento Vimeo

en: Vimeo page link, with https://
it_IT: Link alla pagina Vimeo, con https://

en: Youtube Link
it_IT: Link Youtube

en: Youtube page link, with https://
it_IT: Link alla pagina di Youtube, con https://

en: Dribbble Link
it_IT: Collegamento a Dribbble

en: Dribbble page link, with https://
it_IT: Link alla pagina Dribbble, con https://

en: Zillow api key
it_IT: Chiave Zillow API

en: Zillow api key is required for Zillow Widget.
it_IT: La chiave Zillow API è richiesta per Zillow Widget.

en: Social Login
it_IT: Accesso sociale

en: Allow login via Facebook?
it_IT: Consentire l'accesso tramite Facebook?

en: Facebook Api key
it_IT: Tasto Api di Facebook

en: Facebook Api key is required for Facebook login. See this help article before:
it_IT: Il tasto Facebook Api è richiesto per fare il login con Facebook. Prima scopri di più in questo articolo:

en: Facebook Secret is required for Facebook login.
it_IT: Facebook Secretes è richiesto per il login tramite Facebook.

en: Allow login via Google?
it_IT: Permetti il ​​login tramite Google?

en: Enable or disable Google login.
it_IT: Abilita o disabilita il login tramite Google.

en: Google Oauth Api is required for Google Login. See this help article before:
it_IT: Google Oauth Api è richiesto per effettuare il login con Google. Prima leggi questo articolo al riguardo:

en: Google Oauth Client Secret is required for Google Login.
it_IT: Chiave Segreta Google OAuth è richiesta per il Login tramite Google

en: Google api key
it_IT: Google API Key

en: Google api key is required for Google Login.
it_IT: La chiave Google API è richiesta per il Login Google.

en: Contact Form Settings
it_IT: Impostazioni form di contatto

en: Use GDPR Checkbox ?
it_IT: Utilizzare la casella di controllo GDPR?

en: Help:
it_IT: Aiuto:

en: Contact 7 Settings
it_IT: Contatto 7 Impostazioni

en: Contact form 7 code for agent
it_IT: Modulo di contatto 7 codice per agente

en: Contact form 7 code for agent (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
it_IT: Modulo di contatto 7 codice per agente (es: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;contact me&quot;])

en: Contact form 7 code for contact page
it_IT: Modulo di contatto 7 codice per la pagina di contatto

en: Contact form 7 code for contact page template (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
it_IT: Modulo di contatto 7 codice per modello di pagina di contatto (es: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;contact me&quot;])

en: X - Twitter Login & Widget
it_IT: X - Accesso e widget di Twitter

en: Allow login via X - Twitter?
it_IT: Consentire l'accesso tramite X - Twitter?

en: Allow login via X - Twitter? (works only over https)
it_IT: Consentire il login tramite X - Twitter? (funziona solo su https)

en: X - Twitter consumer_key.
it_IT: X - Twitter chiave_consumatore.

en: X - Twitter consumer_key is required for theme Twitter widget. See this help article before:
it_IT: X - Twitter consumer_key è necessario per il widget Twitter del tema. Vedere questo articolo di aiuto prima:

en: X - Twitter Consumer Secret
it_IT: X - Segreto del consumatore di Twitter

en: X - Twitter Consumer Secret is required for theme Twitter widget.
it_IT: X - Il Twitter Consumer Secret è necessario per il widget Twitter del tema.

en: X - Twitter Access Token
it_IT: X - Gettone di accesso a Twitter

en: X - Twitter Access Token is required for theme Twitter widget.
it_IT: X - Il token di accesso a Twitter è necessario per il widget Twitter del tema.

en: X - Twitter Access Token Secret
it_IT: X - Gettone di accesso Twitter segreto

en: X - Twitter Access Token Secret is required for theme Twitter widget.
it_IT: X - Il Twitter Access Token Secret è necessario per il widget del tema Twitter.

en: X- Twitter Cache Time
it_IT: Tempo di cache di X- Twitter

en: X - Twitter Cache Time
it_IT: X - Tempo di cache di Twitter

en: Map
it_IT: Mappa

en: Map Settings
it_IT: Impostazioni della mappa

en: What Map System you want to use?
it_IT: Quale sistema di mappe si desidera utilizzare?

en: What map system you want to use
it_IT: Quale sistema di mappe vuoi usare

en: Use file reading for pins?
it_IT: Utilizzare la lettura dei file per i pin?

en: Use file reading for pins? (*recommended for over 200 listings. Read the manual for differences between file and mysql reading)
it_IT: Utilizzare la lettura dei file per i pin? (* consigliato per oltre 200 elenchi. Leggi il manuale per diffrences tra lettura di file e mysql)

en: Maximum number of pins to show on the map.
it_IT: Massimo numero di pin da mostrate sulla mappa

en: A high number will increase the response time and server load. Use a number that works for your current hosting situation. Put -1 for all pins.
it_IT: Un numero elevato aumenterà il tempo di risposta e il carico del server. Usa un numero che funzioni per la tua attuale situazione di hosting. Metti -1 per tutti i birilli.

en: Google Maps API KEY
it_IT: CHIAVE API di Google Maps

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to work. Login in your Google Account, and follow Google Instructions to get the API key from this url: https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key
it_IT:  Google Maps JavaScript API v3 RICHIEDE una chiave API per funzionare. Fai il Login nel tuo Google Account, e segui le istruzioni di Google  per ottenere la chiave API  da questo url: https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key

en: MapBox API KEY -  used for tile (maps images) serveronly
it_IT: CHIAVE API di MapBox - utilizzata per le immagini delle mappe (tile) solo su server

en: You can get it from here: https://www.mapbox.com/. If you leave it blank we will use the default openstreet server which can be slow
it_IT: Puoi ottenerlo da qui: https://www.mapbox.com/. Se lo lasci vuoto utilizzeremo il server openstreet predefinito che può essere lento

en: Starting Point Latitude
it_IT: Punto di partenza Latitudine

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: 40.577906).
it_IT: Si applica per i media Header globali con Google Maps. Aggiungere solo numeri (es: 40.577906).

en: Starting Point Longitude
it_IT: Punto di partenza Longitudine

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: -74.155058).
it_IT: Si applica per i media Header globali con Google Maps. Aggiungere solo numeri (es: -74.155058).

en: Default Map zoom (1 to 20)
it_IT: Zoom mappa predefinito (da 1 a 20)

en: Applies for global header media with google maps, except advanced search results, properties list and taxonomies pages.
it_IT: Si applica a supporti di intestazione globali con google maps, ad eccezione dei risultati di ricerca avanzata, elenco di proprietà e pagine di tassonomie.

en: Map Type
it_IT: Tipo di mappa

en: The type selected applies for Google Maps header.
it_IT: Il tipo selezionato si applica al Google Maps Header

en: Use Cache for Google maps ?(*cache will renew itself every 3h)
it_IT: Usa Cache per le mappe di Google? (* La cache si rinnoverà ogni 3 ore)

en: If set to yes, new property pins will update on the map every 3 hours.
it_IT: Se impostato su Sì, i nuovi pin di proprietà verranno aggiornati sulla mappa ogni 3 ore.

en: Use Pin Cluster on map
it_IT: Usa Pin Cluster sulla mappa

en: If yes, it groups nearby pins in cluster.
it_IT: Se sì, raggruppa i pin vicini nel cluster.

en: Maximum zoom level for Cloud Cluster to appear
it_IT: Livello di zoom massimo per Cloud Cluster

en: Pin cluster disappears when map zoom is less than the value set in here.
it_IT: il raggruppamento dei pin scompare quando lo zoom della mappa ha un valore minore di quello impostato qui

en: Geolocation Circle over map (in meters)
it_IT: Cerchia di geolocalizzazione sopra la mappa (in metri)

en: Controls circle radius value for user geolocation pin. Type only numbers (ex: 400).
it_IT: Controlla il valore del raggio del cerchio per il pin di geolocalizzazione dell&#39;utente. Digitare solo numeri (es: 400).

en: Height of the Google Map when closed
it_IT: Altezza della mappa di Google quando chiusa

en: Applies for header google maps when set as global header media type.
it_IT: Si applica per intestazione google maps quando impostato come tipo di supporto di intestazione globale.

en: Height of Google Map when open
it_IT: Altezza di Google Map quando è aperta

en: Force Google Map at the "closed" size?
it_IT: forza google map alla dimensione "chiusa"?

en: Applies for header google maps when set as global header media type, except property page.
it_IT: Si applica per intestazione google maps quando impostato come tipo di supporto per intestazione globale, ad eccezione della pagina delle proprietà.

en: Force Google Map at the full screen size?
it_IT: Forza google maps alla dimensione full screen?

en: Show Google Search over Map?
it_IT: Mostra Ricerca Google sulla mappa?

en: Enable or disable the Google Maps search bar.
it_IT: Abilita o disabilita la barra di ricerca di Google Maps.

en: Style for Google Map. Use <strong> https://snazzymaps.com/ </strong> to create styles
it_IT: stili di Google Map. Usa <strong> https://snazzymaps.com/ </strong>per creare gli stili

en: Copy/paste below the custom map style code.
it_IT: Copia / incolla sotto il codice dello stile mappa personalizzato.

en: Use price Pins?
it_IT: Usa il prezzo Pin?

en: Use price Pins?(The css class for price pins is "wpestate_marker" . Each pin has also receive a class with the name of the category or action: For example "wpestate_marker apartments sales")
it_IT: Usare i pin di prezzo? (La classe css per i pin di prezzo è "wpestate_marker". Ogni pin riceve anche una classe con il nome della categoria o dell'azione: Per esempio "wpestate_marker apartments sales")

en: Use Full Price Pins?
it_IT: Utilizzare i pin del prezzo pieno?

en: If not we will show prices without before and after label and in this format : 5,23m or 6.83k
it_IT: se no, mostreremo i prezzi senza le etichette prima e dopo. in questo formato: 5,23m o 6.83k

en: Use single Image Pin?
it_IT: Usare un Pin a immagine singola?

en: We will use 1 single pins for all markers. This option will decrease the loading time on you maps.
it_IT: Useremo 1 pin singoli per tutti i marker. Questa opzione riduce il tempo di caricamento sulle tue mappe.

en: Single Pin Marker / Contact marker / Agency or Developer marker image
it_IT: immagine del Marcatore di un singolo pin / marcatore di contatto /agenzia o costruttore

en: Image size must be 44px x 50px.
it_IT: Le dimensioni dell'immagine devono essere 44 x 50 px.

en: Cloud Marker Image
it_IT: Immagine marcatore nuvola

en: Image must be 70px x 70px
it_IT: l'immagine deve essere 70px x 70px

en: Pin Management
it_IT: Gestione dei Pin

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories.</br>For speed reason, you MUST add pins if you change categories and actions names. </br>The Pins retina version must be uploaded at the same time (same folder) as the original pin, and with the same name and an additional _2x at the end. Help here:
it_IT: aggiungi nuovi  Google Maps pins per le singole azioni / singole categorie.</br> Per ragioni di velocità DEVI aggiungere pin se cambi le categorie e  and i nomi delle azionii. </br>La Pins retina version deve essere aggiornata allo stesso tempo (stessa cartella) così come il pin originale, e con lo stesso nome ae l'aggiunta di un  _2x alla fine. Per aiuto clicca qui:

en: Generate Data & Pins
it_IT: genera dati e pin

en: Generate Pins and Autocomplete data
it_IT: genera pin e auto compila i dati

en: Property Page
it_IT: Pagina delle proprietà

en: Property Page Design
it_IT: Impostazioni della pagina proprietà

en: Property Page Layout
it_IT: Layout Pagina Immobile

en: Pick your Property Page Layout
it_IT: Scegliere il layout della pagina della proprietà

en: Content Columns width
it_IT: Larghezza delle colonne di contenuto

en: Layouts 6 & 7 have two content columns and no sidebar. Choose the columns width here. Manage the sections for each column in "Selection for Accordion - Layouts 6 & 7"
it_IT: I layout 6 e 7 hanno due colonne di contenuto e nessuna barra laterale. Scegliere qui la larghezza delle colonne. Gestire le sezioni per ogni colonna in "Selezione per l'Accordion - Layout 6 e 7"

en: "Media Header" type for Property Page?
it_IT: Tipo di Media header per pagina di proprietà?

en: Media Header is the first section below header. The option you select will be visible on all property pages.
it_IT: Media Header è la prima sezione sotto l'intestazione. L'opzione selezionata sarà visibile in tutte le pagine della proprietà.

en: Property Media Header -  Revolution Slider
it_IT: Header proprietà - revolution slider

en: Property Media Header - Static Image
it_IT: Header proprietà con immagine statica

en: "Media Section" Type (images & video)
it_IT: tipo "Sezione media" (immagini e video)

en: Choose how to display the listing images or video
it_IT: Scegliere come visualizzare le immagini o il video dell'annuncio

en: Media Section Order - Buttons Selection
it_IT: Ordine della sezione multimediale - Selezione dei pulsanti

en: Select the media types buttons for media section
it_IT: Selezionare i pulsanti dei tipi di media per la sezione media

en: Image Gallery
it_IT: galleria di immagini

en: Map View
it_IT: Vista Mappa

en: Street View
it_IT: vista stradale

en: Video
it_IT: video

en: Virtual Tour
it_IT: Tour virtuale

en: Show Content as
it_IT: Mostra contenuto come

en: Tabs does not apply to Property Layouts 6 & 7. Select the sections you wish to show in each layout from "Selection for Accordion Layout" or "Selection for Tab Layout"
it_IT: Schede non si applica ai layout di proprietà 6 e 7. Selezionare le sezioni che si desidera mostrare in ciascun layout da "Selezione per il layout a fisarmonica" o "Selezione per il layout a schede"

en: Property Navigation Sticky Bar (works only for accordion content)
it_IT: Barra di navigazione delle proprietà (funziona solo per il contenuto della fisarmonica)

en: Show property details on 1,2 or 3 columns
it_IT: Mostra i dettagli della proprietà su 2 o 3 colonne

en: Property details will display on 1, 2 or 3 columns
it_IT: I dettagli dell'immobile vengono visualizzati su 1, 2 o 3 colonne

en: Show property address on 1,2 or 3 columns
it_IT: Mostra l'indirizzo dell'immobile su 1, 2 o 3 colonne

en: Address will display on 1,2 or 3 columns
it_IT: L'indirizzo viene visualizzato su 1, 2 o 3 colonne

en: Show property Features & Amenities on 1,2 or 3 columns
it_IT: Mostra le caratteristiche e i servizi della proprietà su 1, 2 o 3 colonne

en: Features & Amenities will display on 1, 2 or 3 columns
it_IT: Le caratteristiche e i servizi vengono visualizzati su 1, 2 o 3 colonne

en: Property - Select Sidebar Position
it_IT: Proprietà - Selezionare la posizione della barra laterale

en: Where to show the sidebar in property page.
it_IT: Dove mostrare la barra laterale nella pagina delle proprietà.

en: Use Sticky Sidebar on Property page
it_IT: Utilizzare la barra laterale appiccicosa nella pagina della proprietà

en: *Sticky sidebar will go over sticky footer, if enabled.
it_IT: *La barra laterale appiccicosa si sovrapporrà al piè di pagina appiccicoso, se abilitato.

en: Property page - Select what Sidebar
it_IT: Pagina delle proprietà - Selezionare la barra laterale

en: Select which sidebar to show in property page. Create new Sidebars from Appearance -> Sidebars
it_IT: Selezionare la barra laterale da mostrare nella pagina delle proprietà. Creare nuove barre laterali da Aspetto -> Barre laterali

en: Show Prev/Next butons on property page ?
it_IT: Mostrare i pulsanti Prev/Next nella pagina delle proprietà?

en: This option will show or hide the prev/next buttons on property page
it_IT: Questa opzione mostra o nasconde i pulsanti precedente/successivo nella pagina delle proprietà

en: Custom Template (for Advanced Users)
it_IT: Modello personalizzato (per utenti avanzati)

en: Custom Templates lets you create your personalized design with pre-made templates for various sections.</br> Before starting, it is a good idea to look over our documentation located
it_IT: I Modelli personalizzati consentono di creare un design personalizzato con modelli predefiniti per le varie sezioni.</br> Prima di iniziare, è bene dare un'occhiata alla nostra documentazione che si trova a

en: Use a custom property page template
it_IT: Utilizzare un modello di pagina delle proprietà personalizzate

en: Pick a custom property page template you made.
it_IT: Scegli uno dei template che hai personalizzato per la pagina delle proprietà

en: Elementor Only -  ID for sample property
it_IT: Elementor Only-  ID per esempio proprietà

en: We will use this property data as sample info for Elementor Preview for all properties. If blank we will use the data from the last property published.
it_IT: Utilizzeremo i dati di questa proprietà come informazioni di esempio per Elementor Preview per tutte le proprietà. Se è vuota, utilizzeremo i dati dell'ultima proprietà pubblicata.

en: Selection for Accordion Layout
it_IT: Selezione per il layout a fisarmonica

en: Overview
it_IT: Panoramica

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Documents
it_IT: Documenti

en: Multi Units
it_IT: Multi unità

en: Energy Savings
it_IT: Risparmio energetico

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Listing Details
it_IT: Dettagli Immobile

en: Amenities and Features
it_IT: Servizi e caratteristiche

en: What's Nearby
it_IT: Cosa c'è nelle vicinanze

en: Payment Calculator
it_IT: Calcolatore

en: Floor Plans
it_IT: Planimetrie

en: Page Views
it_IT: Visualizzazioni della pagina

en: Schedule Tour
it_IT: Aggiorna calendario Tour

en: Other Agents
it_IT: Altri agenti

en: Reviews
it_IT: Recensioni

en: Similar Listings
it_IT: Annunci Simili

en: Selection for Tab Layout
it_IT: Selezione per il layout della scheda

en: Selection for Accordion - Layouts 6 & 7
it_IT: Selezione per la fisarmonica - Layout 6 e 7

en: Overview section
it_IT: Sezione Panoramica

en: Design Type for Overview elements
it_IT: Tipo di design per gli elementi della panoramica

en: Updated On
it_IT: Aggiornato il

en: Bedrooms
it_IT: Camere da letto

en: Bathrooms
it_IT: Bagni

en: Garages
it_IT: Garage

en: Property Size
it_IT: Dimensioni proprietà

en: Year Buit
it_IT: Anno di acquisto

en: Property Category
it_IT: Categoria immobile

en: Property Id
it_IT: Id Immobile

en: Rooms
it_IT: Camere

en: Lot Size
it_IT: Dimensione terreno

en: Overview Small Map width
it_IT: Panoramica Larghezza mappa piccola

en: Put only numners
it_IT: Mettere solo i numeri

en: Overview Small Map Height
it_IT: Panoramica Altezza mappa piccola

en: Map section
it_IT: Sezione mappa

en: Show Map on Property Page?
it_IT: Mostra mappa nella pagina delle proprietà

en: Obsolete option. Will be removed in the next theme update. The section is now managed from "Selection for Layouts" settings.
it_IT: Opzione obsoleta. Sarà rimossa nel prossimo aggiornamento del tema. La sezione è ora gestita dalle impostazioni di "Selezione per i layout".

en: Hide map location?
it_IT: Nascondere la posizione della mappa?

en: if "yes" we will not show the address or exact location on property page map.
it_IT: se "sì", non mostreremo l'indirizzo o la posizione esatta sulla mappa della pagina della proprietà.

en: Energy Efficiency section
it_IT: Sezione Efficienza energetica

en: Energy Classes separated by comma
it_IT: Classi energetiche separate da virgola

en: Energy Classes separated by comma: Ex:A+,A,B,c
it_IT: Classi energetiche separate da una virgola: Es: A+,A,B,c

en: Energy Class 1 Background Color
it_IT: Classe energetica 1 Colore di sfondo

en: Energy Class 2 Background Color
it_IT: Classe energetica 2 Colore di sfondo

en: Energy Class 3 Background Color
it_IT: Classe energetica 3 Colore di sfondo

en: Energy Class 4 Background Color
it_IT: Classe energetica 4 Colore di sfondo

en: Energy Class 5 Background Color
it_IT: Classe energetica 5 Colore di sfondo

en: Energy Class 6 Background Color
it_IT: Classe energetica 6 Colore di sfondo

en: Energy Class 7 Background Color
it_IT: Classe energetica 7 Colore di sfondo

en: Energy Class 8 Background Color
it_IT: Classe energetica 8 Colore di sfondo

en: Energy Class 9 Background Color
it_IT: Classe energetica 9 Colore di sfondo

en: Energy Class 10 Background Color
it_IT: Classe energetica 10 Colore di sfondo

en: Greenhouse Gas Emissions classes separated by comma
it_IT: Classi di emissioni di gas serra separate da virgola

en: Greenhouse Gas Emissions classes separated by comma: Ex:A+,A,B,c
it_IT: Classi di emissioni di gas serra separate da una virgola: Es: A+,A,B,c

en: Greenhouse Gas Emissions Class 1 Background Color
it_IT: Emissioni di gas serra Classe 1 Colore di sfondo

en: Greenhouse Gas Emissions Class 2 Background Color
it_IT: Emissioni di gas serra Classe 2 Colore di sfondo

en: Greenhouse Gas Emissions Class 3 Background Color
it_IT: Emissioni di gas serra Classe 3 Colore di sfondo

en: Greenhouse Gas Emissions Class 4 Background Color
it_IT: Emissioni di gas serra Classe 4 Colore di sfondo

en: Greenhouse Gas Emissions Class 5 Background Color
it_IT: Emissioni di gas serra Classe 5 Colore di sfondo

en: Greenhouse Gas Emissions Class 6 Background Color
it_IT: Emissioni di gas serra Classe 6 Colore di sfondo

en: Greenhouse Gas Emissions Class 7 Background Color
it_IT: Emissioni di gas serra Classe 7 Colore di sfondo

en: Greenhouse Gas Emissions Class 8 Background Color
it_IT: Emissioni di gas serra Classe 8 Colore di sfondo

en: Greenhouse Gas Emissions Class 9 Background Color
it_IT: Emissioni di gas serra Classe 9 Colore di sfondo

en: Greenhouse Gas Emissions Class 10 Background Color
it_IT: Emissioni di gas serra Classe 10 Colore di sfondo

en: Mortgage Calculator
it_IT: Calcolatore di mutui

en: Show mortgage calculator?
it_IT: Mostrare il calcolatore di mutui?

en: Exclude  mortgage calculator from categories
it_IT: Escludere la calcolatrice ipotecaria dalle categorie

en: Default down payment in percent
it_IT: Acconto predefinito in percentuale

en: Default Mortgage interest in percent
it_IT: Inadempienza Interessi ipotecari in percentuale

en: Default Mortgage term in years
it_IT: Inadempienza Durata del mutuo in anni

en: Default property tax in percent
it_IT: Imposta sugli immobili di default in percentuale

en: Contact & Schedule Tour
it_IT: Contatto e tour programmato

en: Show Agent Contact form on Sidebar
it_IT: Mostra il modulo di contatto dell'agente sulla barra laterale

en: Show agent contact form on sidebar.
it_IT: Mostra agente e form di contatto nella sidebar

en: Enable Direct Message?
it_IT: Abilita messaggio diretto

en: If set to no, you will need to delete Inbox page template.
it_IT: Se impostato su no, sarà necessario eliminare il modello di pagina della posta in arrivo.

en: Use Classic tour schedule?
it_IT: Utilizzare il programma del tour Classic?

en: Display Schedule tour section
it_IT: Visualizzare la sezione Schedule tour

en: Select yes if you want to display schedule tour section.
it_IT: Selezionare Sì se si desidera visualizzare la sezione tour del calendario.

en: Schedule Tour design type
it_IT: Calendario Tipo di progettazione del tour

en: Select the design version for  schedule tour section.
it_IT: Selezionare la versione del progetto per la sezione tour del palinsesto.

en: On sidebar - Display Contact Form and Schedule a tour sections as tabs ?
it_IT: Sulla barra laterale - Visualizzare le sezioni Modulo di contatto e Pianifica una visita come schede?

en: Time Slots for Scheduled Tour
it_IT: Fasce orarie per il tour programmato

en: Use a comma to separate the time slots(Ex : 12:00 am, 12:30am)
it_IT: Utilizzare una virgola per separare le fasce orarie (ad esempio: 12:00, 12:30)

en: Exclude  Schedule tour from categories
it_IT: Escludere il tour Schedule dalle categorie

en: Show/Hide Details
it_IT: Mostra/Nascondi dettagli

en: Show/Hide "Print" Button
it_IT: Mostra/nascondi il pulsante "Stampa

en: Show/Hide "Add to Favorite" Button
it_IT: Mostra/nascondi il pulsante "Aggiungi ai preferiti

en: Show/Hide "Share" Button
it_IT: Mostra/Nascondi il pulsante "Condividi

en: Show/Hide "Address Details " under title
it_IT: Mostra/nascondi "Dettagli indirizzo" sotto il titolo

en: Listings Labels
it_IT: Etichette di annunci

en: Custom title instead of Overview label.
it_IT: Titolo personalizzato al posto dell'etichetta Panoramica.

en: Multi Unit Label
it_IT: Etichetta multi unità

en: Custom title instead of Multi Unit label.
it_IT: titolo personalizzato al posto dell'etichetta multi unit

en: Multi Unit Label (*for sub unit)
it_IT: Etichetta multi unità (* per unità secondaria)

en: Custom title instead of Multi Unit label(*for sub unit).
it_IT: titolo personalizzato al posto dell'etichetta multi unità (for sub unit)

en: Property Address Label
it_IT: Etichetta indirizzo proprietà

en: Custom title instead of Property Address label.
it_IT: personalizza il titolo al posto della dicitura "Indirizzo Proprietà"

en: Property Features Label
it_IT: Etichetta caratteristiche proprietà

en: Update; Custom title instead of Features and Amenities label.
it_IT: Aggiornare; Titolo personalizzato anziché etichetta Funzioni e accessori.

en: Property Description Label
it_IT: Proprietà Descrizione Etichetta

en: Custom title instead of Description label.
it_IT: Titolo personalizzato anziché etichetta Descrizione.

en: Property Documents Label
it_IT: Etichetta dei documenti della proprietà

en: Custom title instead of Documents label.
it_IT: Titolo personalizzato invece dell'etichetta Documenti.

en: Property Energy Savings Label
it_IT: Etichetta di risparmio energetico della proprietà

en: Custom title instead of Energy Savings label.
it_IT: Titolo personalizzato al posto dell'etichetta Risparmio energetico.

en: Property Details Label
it_IT: Proprietà Dettagli Etichetta

en: Custom title instead of Property Details label.
it_IT: personalizza il titolo al posto dell'etichetta Dettagli della Proprietà

en: Property Map Label
it_IT: Etichetta della mappa della proprietà

en: The label for map section.
it_IT: L'etichetta della sezione della mappa.

en: Property Video Label
it_IT: eichetta Video Proprietà

en: The label for video section.
it_IT: l'etichetta per la sezione video

en: Property Virtual Tour Label
it_IT: Etichetta del tour virtuale della proprietà

en: The label for Virtual Tour section.
it_IT: L'etichetta della sezione Virtual Tour.

en: Property Walkscore Label
it_IT: Etichetta Walkscore della proprietà

en: The label for Walkscore section.
it_IT: L'etichetta della sezione Walkscore.

en: Property What's Nearby Label
it_IT: Proprietà Etichetta Cosa c'è nelle vicinanze

en: The label for What's Nearby section.
it_IT: L'etichetta della sezione Cosa c'è nelle vicinanze.

en: Property Payment Calculator Label
it_IT: Etichetta del calcolatore di pagamento della proprietà

en: The label for Payment Calculator section.
it_IT: L'etichetta della sezione Calcolatore dei pagamenti.

en: Property Page Views Label
it_IT: Proprietà Etichetta delle visualizzazioni di pagina

en: The label for Page Views section.
it_IT: L'etichetta della sezione Visualizzazioni di pagina.

en: Property Floor Plans Label
it_IT: Etichetta delle planimetrie della proprietà

en: The label for Floor Plans section.
it_IT: L'etichetta della sezione Piantine.

en: Property Reviews Label
it_IT: Etichetta recensioni proprietà

en: The label for reviews section.
it_IT: L'etichetta per la sezione recensioni.

en: Property Schedule Tour Label
it_IT: Proprietà Calendario Etichetta del tour

en: The label for schedule tour section.
it_IT: L'etichetta della sezione tour del calendario.

en: Property Similar Listings Label
it_IT: Proprietà Simili Annunci Etichetta

en: The label for similar listings section.
it_IT: L'etichetta della sezione elenchi simili.

en: Property "Other Agents" Label
it_IT: Proprietà Etichetta "Altri agenti

en: The label for Other Agents section.
it_IT: L'etichetta della sezione Altri agenti.

en: Property Agent Label - only navigation bar
it_IT: Etichetta dell'agente immobiliare - solo barra di navigazione

en: The label for Agents section.
it_IT: L'etichetta della sezione Agenti.

en: LightBox
it_IT: Lightbox.

en: Show Contact Form on lightbox
it_IT: Mostra il modulo di contatto su lightbox

en: Enable or disable the contact form on lightbox.
it_IT: Abilita o disabilita il modulo di contatto su lightbox.

en: Crop Images on lightbox
it_IT: Ritaglia immagini su lightbox

en: Images will have the same size. If set to no you will need to make sure that images are about the same size
it_IT: Le immagini avranno la stessa dimensione. Se impostato su no, è necessario assicurarsi che le immagini abbiano le stesse dimensioni

en: Slider for lightbox
it_IT: Cursore per lightbox

en: what kind of slider to use on property page lightbox
it_IT: che tipo di cursore utilizzare nella pagina di proprietà lightbox

en: Features & Amenities
it_IT: Caratteristiche e accessori

en: Starting with v1.81.0 all Features & Amenities are converted to property taxonomy (category) terms. Manage Features & Amenities from the left sidebar, Properties -> Features & Amenities menu or from wp-admin -> Edit Property.
it_IT: A partire dalla v1.81.0 tutte le Caratteristiche e i Servizi sono convertiti in termini della tassonomia della proprietà (categoria). Gestite le Caratteristiche e le Amenità dalla barra laterale sinistra, dal menu Proprietà -> Caratteristiche e Amenità o da wp-admin -> Modifica proprietà.

en: Show the Features and Amenities that are not available
it_IT: Mostra le caratteristiche e i servizi che non sono disponibili

en: Show on property page the features and amenities that are not selected?
it_IT: Mostra sulla pagina delle proprietà le caratteristiche e i servizi che non sono selezionati?

en: Print Page Design
it_IT: Stampa il disegno della pagina

en: Show subunits section
it_IT: Mostra la sezione delle sottounità

en: Show subunits section in print page?
it_IT: Mostra la sezione delle sottounità nella pagina di stampa?

en: Show agent details section
it_IT: Mostra la sezione dettagli dell&#39;agente

en: Show agent details section in print page?
it_IT: Mostra la sezione dei dettagli dell&#39;agente nella pagina di stampa?

en: Show description section
it_IT: Mostra la sezione di descrizione

en: Show description section in print page?
it_IT: Mostra la sezione di descrizione nella pagina di stampa?

en: Show address section
it_IT: Mostra la sezione degli indirizzi

en: Show address section in print page?
it_IT: Mostra la sezione degli indirizzi nella pagina di stampa?

en: Show details section
it_IT: Mostra la sezione dettagli

en: Show details section in print page?
it_IT: Mostra la sezione dettagli nella pagina di stampa?

en: Show features & amenities section
it_IT: Mostra sezione caratteristiche e servizi

en: Show features & amenities section in print page?
it_IT: Mostra la sezione caratteristiche e servizi nella pagina di stampa?

en: Show floor plans section
it_IT: Mostra la sezione piani

en: Show floor plans section in print page?
it_IT: Mostra la sezione delle planimetrie nella pagina di stampa?

en: Show gallery section
it_IT: Mostra la sezione galleria

en: Show gallery section in print page?
it_IT: Mostra la sezione galleria nella pagina di stampa?

en: Yelp settings
it_IT: Impostazioni di Yelp

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here https://www.yelp.com/factsheet the list of countries where Yelp is available.
it_IT: Per favore nota che Yelp non funziona in tutti i paesi. guarda qui https://www.yelp.com/factsheet la lista dei paesi in cui Yelp è disponibile.

en: Yelp Api Client ID
it_IT: Yelp Api ID cliente

en: Get this detail after you signup here:
it_IT: ottieni questo approfondimento dopo esserti iscritto qui:

en: Yelp Categories
it_IT: Categorie di Yelp

en: Yelp Categories to show on front page
it_IT: Categorie di Yelp da mostrare in prima pagina

en: Yelp - no of results
it_IT: Yelp - nessun risultato

en: *Numeric field. Type no of results wish to show on listing page for each category.
it_IT: *campo numerico. Digita il numero di risultati che vuoi mostrare nelle pagine degli annunci  per ogni categoria.

en: Yelp Distance Measurement Unit
it_IT: Unità di misurazione della distanza di Yelp

en: Walkscore section
it_IT: Sezione Walkscore

en: Walkscore APi Key
it_IT: Chiave APK Walkscore

en: Walkscore info doesn't show if you don't add the API. Score is available for any address in the United States, Canada, and Australia. Register for an API (free) here https://www.walkscore.com/professional/api-sign-up.php
it_IT: Le informazioni sul Walkscore non vengono visualizzate se non si aggiunge l'API. Il punteggio è disponibile per qualsiasi indirizzo negli Stati Uniti, in Canada e in Australia. Registratevi per un'API (gratuita) qui https://www.walkscore.com/professional/api-sign-up.php

en: Select taxonomies that will appear in the breadcrumbs
it_IT: Selezionate le tassonomie che appariranno nelle briciole di pane

en: Disclaimer
it_IT: Disconoscimento

en: Disclaimer Text
it_IT: Testo note legali

en: Display only the first X reviews.
it_IT: Visualizza solo le prime X recensioni.

en: No of similar properties in property page
it_IT: Numero di immobili simili nella pagina delle proprietà

en: Similar listings show when there are other properties from the same area, city, type and category.
it_IT: Gli annunci simili vengono mostrati quando ci sono altre proprietà nella stessa città, dello stesso tipo e categoria.

en: No of similar property listings per row when the page is without sidebar
it_IT: Numero di annunci immobiliari simili per riga quando la pagina è senza barra laterale

en: When the page is with sidebar the no of listings per row will be 2 or 3 - depending on your selection
it_IT: Quando la pagina è con la barra laterale, il numero di annunci per riga sarà 2 o 3, a seconda della selezione

en: Select taxonomies for similar listings
it_IT: Selezionare le tassonomie per le inserzioni simili

en: Select taxonomies for similar listings( if none is selected we will use property category, property action category and property city)
it_IT: Selezionare le tassonomie per gli annunci simili (se non è selezionata nessuna, si utilizzeranno la categoria dell'immobile, la categoria dell'azione dell'immobile e la città dell'immobile)

en: Select Similar Listings Order
it_IT: Seleziona l'ordine degli annunci simili

en: Similar listing display format
it_IT: Formato di visualizzazione dell'annuncio simile

en: Chose the similar listing display format - grid or list
it_IT: Scegliere il formato di visualizzazione dell'annuncio simile: griglia o elenco

en: Property Card Design (used in lists)
it_IT: Progettazione della scheda di proprietà (utilizzata negli elenchi)

en: Property Card General Settings
it_IT: Impostazioni generali della scheda proprietà

en: Unit Card Type
it_IT: Tipo di carta unità

en: Property List display (*global option)
it_IT: Display della property list (opzione globale)

en: Select grid or list style for properties list pages.
it_IT: Seleziona lo stile della griglia o dell&#39;elenco per le pagine dell&#39;elenco delle proprietà.

en: grid
it_IT: griglia

en: list
it_IT: elenco

en: No of chars to show in Property Title
it_IT: Numero di caratteri da visualizzare nel titolo della proprietà

en: Set how many characters to display from the property title - leave blank for full title
it_IT: Impostare il numero di caratteri da visualizzare dal titolo dell'immobile - lasciare vuoto per il titolo completo

en: No of chars to show in Property card excerpt - grid style
it_IT: Numero di caratteri da mostrare nell'estratto della scheda Proprietà - stile griglia

en: Set how many characters to display from property excerpt for grid style.
it_IT: Imposta il numero di caratteri da visualizzare dall'estratto della proprietà per lo stile della griglia.

en: No of chars to show in Property card excerpt - list style
it_IT: Numero di caratteri da mostrare nell'estratto della scheda proprietà - stile elenco

en: Set how many characters to display from property excerpt for list style.
it_IT: Imposta il numero di caratteri da visualizzare dall'estratto della proprietà per lo stile dell'elenco.

en: Click and open Property Modal Window - Zillow style
it_IT: Fare clic e aprire la finestra modale della proprietà - stile Zillow

en: Open title link to property page in new window
it_IT: Aprire il link del titolo alla pagina della proprietà in una nuova finestra

en: Open tile link to property page in new window
it_IT: Aprire il link della piastrella alla pagina della proprietà in una nuova finestra

en: No of property listings per row when the page is without sidebar
it_IT: Numero di inserzioni immobiliari per riga quando la pagina è senza barra laterale

en: Property Unit/Card min height
it_IT: Unità immobiliare / Altezza minima della scheda

en: Show modal for the "Call" action in card type 7
it_IT: Mostra modale per l'azione "Chiama" nel tipo di scheda 7

en: Text for the "Call" modal in card type 7
it_IT: Testo per il modale "Chiama" nel tipo di scheda 7

en: %property_id as  property ID, %title as property title, %realtor_name as realtor name, %realtor_phone as realtor phone,, %realtor_mobile as realtor mobile,use text mode and <br class=""> tag for new line, <p class=""> for a new paragraph,
    <span class=""> for styling.
it_IT: %property_id come ID dell'immobile, %title come titolo dell'immobile, %realtor_name come nome dell'agente immobiliare, %realtor_phone come telefono dell'agente immobiliare, %realtor_mobile come cellulare dell'agente immobiliare, utilizzare la modalità testo e <br class=""> tag per una nuova riga, <p class=""> per un nuovo paragrafo,
    <span class=""> per lo stile.

en: Property Card Image Settings
it_IT: Impostazioni dell'immagine della scheda proprietà

en: Use Slider in Property Unit
it_IT: Usa cursore in Unità di proprietà

en: Enable / Disable the image slider in property unit (used in lists).
it_IT: Abilita / disabilita il cursore dell&#39;immagine nell&#39;unità di proprietà (utilizzata negli elenchi).

en: yes
it_IT: SI

en: No of images in slider in property card
it_IT: Numero di immagini nel cursore della scheda delle proprietà

en: More images means longer load time
it_IT: Più immagini significa un tempo di caricamento più lungo

en: Add placeholder image
it_IT: Aggiungere un'immagine segnaposto

en: Replace the theme default property card unit placeholder image with a custom one.
it_IT: Sostituire l'immagine segnaposto predefinita della scheda delle proprietà del tema con una personalizzata.

en: Property Card Content Composer
it_IT: Scheda proprietà Compositore di contenuti

en: Use Composer Settings
it_IT: Utilizzare le impostazioni del compositore

en: Note: Composer does not apply to card type 5.
it_IT: Nota: Composer non si applica al tipo di scheda 5.

en: Property Card - rows order
it_IT: Scheda proprietà - ordine delle righe

en: Order for the content rows in card
it_IT: Ordine delle righe di contenuto nella scheda

en: Title row
it_IT: Riga del titolo

en: Price row
it_IT: Fila di prezzi

en: Excerpt row
it_IT: Fila di estratti

en: Details row
it_IT: Dettagli

en: Address row
it_IT: Riga dell'indirizzo

en: Categories row
it_IT: Categorie fila

en: Contact row
it_IT: Riga di contatto

en: MLS Info
it_IT: Info MLS

en: Property Card Details Row
it_IT: Scheda Proprietà Dettagli Riga

en: Choose what fields to show in the details row
it_IT: Scegliere quali campi mostrare nella riga dei dettagli

en: Property Card Adress Row
it_IT: Scheda immobile Indirizzo Riga

en: Compose the address row in the card unit
it_IT: Comporre la riga degli indirizzi nell'unità della scheda

en: Adress
it_IT: Indirizzo

en: Zip
it_IT: CAP

en: County/State
it_IT: Regione/Stato

en: City
it_IT: Provincia

en: Area
it_IT: La zona

en: Property Card Categories Row
it_IT: Scheda Proprietà Categorie Riga

en: Compose the categories row in the card unit
it_IT: Comporre la riga delle categorie nell'unità della scheda

en: Category
it_IT: Tipologia

en: Type
it_IT: Contratto

en: Status
it_IT: Stato

en: MLS or Broker Logo
it_IT: Logo MLS o Broker

en: MLS or Broker Logo - will be used in Composer, the MLS Info section.
it_IT: Logo MLS o Broker - sarà utilizzato in Composer, la sezione delle informazioni MLS.

en: MLS or Broker Name
it_IT: Nome MLS o Broker

en: MLS or Broker Name - will be used in Composer, the MLS Info section.
it_IT: MLS o Broker Name - sarà utilizzato in Composer, la sezione MLS Info.

en: Property Card Agent Section Settings
it_IT: Impostazioni della sezione agente della scheda dell'immobile

en: Display the agent row?
it_IT: Visualizzare la riga dell'agente?

en: Enable or disable the full agent row.
it_IT: Abilita o disabilita la riga dell'agente completo.

en: Show Agent Image
it_IT: Mostra immagine agente

en: Enable or disable agent image.
it_IT: Abilita o disabilita l'immagine dell'agente.

en: Show agent name
it_IT: Mostra il nome dell'agente

en: Enable or disable the agent name.
it_IT: Abilita o disabilita il nome dell'agente.

en: Property Card Composer - Extra Settings
it_IT: Compositore di schede degli immobili - Impostazioni extra

en: Details Row - Font Awsesome Icons Size
it_IT: Dettagli Riga - Font Awsesome Dimensione icone

en: Details Row - Font Awsesome Icons Size in px
it_IT: Dettagli Riga - Font Awsesome Icone Dimensione in px

en: Details Row - Image Icons Size
it_IT: Riga dei dettagli - Dimensione delle icone dell'immagine

en: Details Row - Image Icons Size max-height in px
it_IT: Riga dei dettagli - Icone immagine Dimensioni massime in px

en: Details Row - Font Control
it_IT: Riga dei dettagli - Controllo dei caratteri

en: Details Row - select field value text font size,weight or color
it_IT: Riga dei dettagli: selezionare la dimensione, il peso o il colore del carattere del testo del valore del campo

en: Details Row Align options
it_IT: Dettagli Opzioni di allineamento delle righe

en: Manage how to align the fields in the details row.
it_IT: Gestire l'allineamento dei campi nella riga dei dettagli.

en: Details Image/Icon position
it_IT: Dettagli Posizione dell'immagine/icona

en: Manage how to align the icon in the details row
it_IT: Gestione dell'allineamento dell'icona nella riga dei dettagli

en: Details Font Awesome Icon Color- (it is not applicable to images)
it_IT: Dettagli Colore icona Font Awesome (non è applicabile alle immagini)

en: For Images, upload the image in the color you wish
it_IT: Per le immagini, caricare l'immagine con il colore desiderato

en: Gap between details in px
it_IT: Spazio tra i dettagli in px

en: Space between details
it_IT: Spazio tra i dettagli

en: Show compare button
it_IT: Mostra il pulsante di confronto

en: Show compare button
it_IT: Mostra pulsante di comparazione

en: Show share button
it_IT: Mostra il pulsante di condivisione

en: Show share button
it_IT: Mostra il pulsante di condivisione

en: Show favorite button
it_IT: Mostra pulsante preferiti

en: Show favorite button
it_IT: Mostra pulsante preferiti

en: Show property status labels
it_IT: Mostra le etichette di stato delle proprietà

en: Show property status labels
it_IT: Mostra le etichette di stato delle proprietà

en: Show property featured labels
it_IT: Mostra le etichette delle proprietà in evidenza

en: Show property featured labels
it_IT: Mostra le etichette delle proprietà in evidenza

en: Property Card Design - Beta
it_IT: Design della scheda di proprietà - Beta

en: Please use the "Save Design" button in order to save your design
it_IT: Utilizzate il pulsante "Salva progetto" per salvare il vostro progetto

en: Use this unit/card?
it_IT: Usa questa unità/scheda?

en: Card Designer
it_IT: Designer schede

en: This property unit builder is a very complex feature, with a lot of options, and because of that it may not work for all design idees. We will continue to improve it, but please be aware that css problems may appear and those will have to be solved by manually adding css rules in the code.
it_IT: Questo generatore di unità immobiliari è una funzionalità molto complessa, con molte opzioni e, a causa di ciò, potrebbe non funzionare per tutte le ideologie di progettazione. Continueremo a migliorarlo, ma si prega di essere consapevoli che possono apparire problemi di css e quelli dovranno essere risolti aggiungendo manualmente le regole CSS nel codice.

en:  Agents, Agencies, Developers
it_IT:  Agenti, agenzie, sviluppatori

en: Agent Page
it_IT: Pagina dell&#39;agente

en: Agent Page Layout
it_IT: Layout della pagina agente

en: Pick your Agent Page Layout
it_IT: Scegliere il layout della pagina dell'agente

en: Agent Page - Select Sidebar Position
it_IT: Pagina agente - Selezionare la posizione della barra laterale

en: Where to show the sidebar on the agent page type 1. Applies when agent registers throgh theme register form.
it_IT: Dove mostrare la barra laterale nella pagina dell'agente tipo 1. Si applica quando l'agente si registra tramite il modulo di registrazione del tema.

en: Agent Page - Select the Sidebar
it_IT: Pagina agente - Selezionare la barra laterale

en: Which sidebar to show in agent page type 1? Create new Sidebars from Appearance -≥ Sidebars.
it_IT: Quale barra laterale mostrare nella pagina agente di tipo 1? Creare nuove barre laterali da Aspetto -≥ Barre laterali.

en: Show Specialties & Service Areas
it_IT: Mostra le specialità e le aree di servizio

en: Show/Hide Specialties & Service Areas
it_IT: Mostra/Nascondi le specialità e le aree di servizio

en: Show/Hide  My listings Areas
it_IT: Mostra/Nascondi le mie aree di inserzione

en: Reviews Settings
it_IT: Impostazioni recensioni

en: Select Taxonomies, where you want to show review block
it_IT: Seleziona Tassonomie, in cui si desidera mostrare il blocco di revisione

en: *Hold CTRL for multiple selection.
it_IT: * Tenere premuto CTRL per selezione multipla.

en: Agent Card Settings
it_IT: Impostazioni della scheda agente

en: Agent Unit card
it_IT: Scheda unità agente

en: Agent Unit Card.
it_IT: Scheda unità agente.

en: Type 1
it_IT: Tipo 1

en: Type 2
it_IT: Tipo 2

en: Type 3
it_IT: Tipo 3

en: Type 4
it_IT: Tipo 4

en: No of agent listings per row when the page is without sidebar
it_IT: Numero di elenchi di agenti per riga quando la pagina è senza barra laterale

en: General Design Settings
it_IT: Impostazioni generali di progettazione

en: Main Grid Width in px
it_IT: Larghezza griglia principale in px

en: This option defines the main content width. Default value is 1200px
it_IT: Questa opzione definisce la larghezza del contenuto principale. Il valore predefinito è 1200px

en: Content Width (In Percent)
it_IT: Larghezza del contenuto (in percentuale)

en: Using this option you can define the width of the content in percent.Sidebar will occupy the rest of the main content space.
it_IT: Usando questa opzione puoi definire la larghezza del contenuto in percentuale. La barra laterale occuperà il resto dello spazio contenuto principale.

en: Content Area Internal Padding Top
it_IT: bordo superiore area contenuti

en: Content Area Internal Padding Left
it_IT: bordo interno sinistro area contenuti

en: Content Area Internal Padding Bottom
it_IT: bordo interno in basso dell'area contenuti

en: Content Area Internal Padding Right
it_IT: bordo interno a destra dell'area contenuti

en: Content Area Background Color
it_IT: Colore di sfondo dell&#39;area di contenuto

en: Show Breadcrumbs
it_IT: Mostra breadcrumb

en: Border Corner Radius
it_IT: Raggio d&#39;angolo del bordo

en: Border Corner Radius for unit elements, like property unit, agent unit or blog unit etc
it_IT: Raggio dell&#39;angolo del bordo per elementi di unità, come unità di proprietà, unità agente o unità blog ecc

en: Box Shadow on elements like property unit
it_IT: Ombreggiatura su elementi come le singole proprietà

en: Box Shadow on elements like property unit. Type none for no shadow or put the css values like  0px 2px 0px 0px rgba(227, 228, 231, 1).
it_IT: Ombreggiatura su elementi come le singole proprietà. Digita none se non vuoi ombreggiature o inserisci il valore css come  0px 2px 0px 0px rgba(227, 228, 231, 1).

en: Custom Colors Settings
it_IT: Impostazioni colori personalizzati

en: ***Please understand that we cannot add here color controls for all theme elements & details. Doing that will result in a overcrowded and useless interface. These small details need to be addressed via custom css code
it_IT: *** Si prega di capire che non possiamo aggiungere qui i controlli del colore per tutti gli elementi del tema e dettagli. Ciò comporterà un&#39;interfaccia sovraffollata e inutile. Questi piccoli dettagli devono essere affrontati tramite codice CSS personalizzato

en: Main Color
it_IT: Colore principale

en: Second Color
it_IT: Secondo colore

en: Background Color
it_IT: Colore di sfondo

en: Content Background Color
it_IT: Colore di sfondo del contenuto

en: Breadcrumbs, Forms , Blog Meta and Second Line Font Color
it_IT: Link Breadcrumbs,formulari, meta del blog e colore del carattere della seconda riga

en: Breadcrumbs, Forms, Blog Meta and Second Line Font Color
it_IT: Link Breadcrumbs,formulari, meta del blog e colore del carattere della seconda riga

en: Font Color
it_IT: Colore del carattere

en: Headings Color
it_IT: Titolo Colore

en: Footer Font Color
it_IT: Colore del carattere del piè di pagina

en: Footer Heading Font Color
it_IT: colore dei titoli nel footer

en: Footer Copyright Font Color
it_IT: Piè di pagina Copyright Font Font

en: Footer Copyright Area Background Font Color
it_IT: Piè di pagina Copyright Colore carattere di sfondo

en: Footer Social Widget Icon Background Color
it_IT: Icona Piè di pagina Widget sociale Colore di sfondo

en: Footer Social Widget Icon Color
it_IT: Colore dell'icona del widget sociale a piè di pagina

en: Boxed Content Background Color
it_IT: Colore di sfondo contenuto in scatola

en: Border Color
it_IT: Colore del bordo

en: Hover Button Color
it_IT: Colore pulsante al passaggio del mouse

en: Map Controls Background Color
it_IT: Mappa controlla il colore di sfondo

en: Map Controls Font Color
it_IT: Colore dei caratteri del controllo mappa

en: Header Design & Colors
it_IT: Intestazione Design &amp; Colori

en: Login/Register Modal Image
it_IT: Immagine modale di accesso/registrazione

en: Login/Register Modal Message
it_IT: Messaggio modale di accesso/registrazione

en: Header Height
it_IT: Altezza intestazione

en: Header Height in px
it_IT: Altezza intestazione in px

en: Sticky Header Height
it_IT: Altezza Sticky Header

en: Sticky Header Height in px
it_IT: Altezza Sticky Header in px

en: Top Menu Font Size
it_IT: Dimensione del carattere del menu principale

en: Menu Item Font Size
it_IT: Dimensione font elemento menu

en: Border Bottom Header Height
it_IT: Altezza intestazione del bordo inferiore

en: Border Bottom Header Height in px
it_IT: Altezza intestazione del bordo inferiore in px

en: Border Bottom Sticky Header Height
it_IT: Altezza bordo inferiore Sticky Header

en: Border Bottom Sticky Header Height in px
it_IT: Altezza del bordo inferiore dell'intestazione appiccicosa in px

en: Header Border Bottom Color
it_IT: Intestazione Bordo Colore inferiore

en: Sticky Header Border Bottom Color
it_IT: Colore del bordo inferiore dello Sticky Header

en: Top Bar Background Color (Header Widget Menu)
it_IT: Colore di sfondo della barra superiore (menu Widget intestazione)

en: Top Bar Font Color (Header Widget Menu)
it_IT: Colore carattere barra superiore (menu Widget intestazione)

en: Top Menu & Sticky Menu Background Color
it_IT: Colore di sfondo del menu superiore e del menu appiccicoso

en: For Menu Area when Header type 5 applies main color
it_IT: Per l'area menù quando all' header di tipo 5 si applicano diversi colori

en: Sticky Menu Font Color
it_IT: Colore font dello sticky menu

en: Top Menu Font Color
it_IT: Colore del menu del menu principale

en: Top Menu Hover Font Color
it_IT: Menu principale Colore carattere al passaggio del mouse

en: Active Menu Font Color
it_IT: Colore carattere menu attivo

en: Top Menu Hover Background Color
it_IT: Top Menu Hover Colore di sfondo

en: Top Menu Hover Background Color (*applies on some hover types)
it_IT: Top Menu Hover Background Color (* si applica su alcuni tipi di hover)

en: Top Menu Hover Type
it_IT: Menu superiore Tipo di passaggio del mouse

en: For Hover Type 1, 2, 5, 6 - setup Top Menu Hover Font Color option
it_IT: Per Hover Type 1, 2, 5, 6 - setup Menu principale Hover Font Color option

en: For Hover Type 3, 4 - setup Top Menu Hover Background Color option
it_IT: Per Hover Type 3, 4 - setup Top Menu Hover Colore sfondo

en: Transparent Header - Top Menu Font Color
it_IT: Intestazione trasparente - Colore carattere menu superiore

en: Transparent Header - Top Menu Hover Font Color
it_IT: Intestazione trasparente - Menu superiore Colore carattere al passaggio del mouse

en: Menu Item Color
it_IT: Colore elemento menu

en: Menu Item hover font color
it_IT: Menu Item hover colore del carattere

en: Menu Item Back Color
it_IT: Voce di menu Indietro Colore

en: Menu Item Hover Back Color
it_IT: Voce di menu Sposta indietro colore

en: Menu border color
it_IT: Colore del bordo del menu

en: Mobile Menu Colors
it_IT: Colori del Menu Mobile

en: Mobile header background color
it_IT: Colore di sfondo dell&#39;intestazione mobile

en: Mobile header icon color
it_IT: Colore dell&#39;icona dell&#39;intestazione mobile

en: Mobile menu font color
it_IT: Colore del carattere del menu mobile

en: Mobile menu hover font color
it_IT: Il menu mobile passa sopra il colore del carattere

en: Mobile menu item hover background color
it_IT: La voce del menu mobile passa al colore di sfondo

en: Mobile menu background color
it_IT: Colore di sfondo del menu mobile

en: Mobile menu item border color
it_IT: Colore del bordo della voce del menu mobile

en: Agent Card & Blog Card Design
it_IT: Design della scheda agente e della scheda blog

en: Blog List and Category/Archive - Select Card Design Type
it_IT: Elenco dei blog e categoria/archivio - Selezionare il tipo di design della scheda

en: The selection applies also to Recent Articles Slider and Recent Articles shortcodes!
it_IT: La selezione si applica anche agli shortcode Recent Articles Slider e Recent Articles!

en: No of blog listings per row when the page is without sidebar
it_IT: Numero di elenchi di blog per riga quando la pagina è senza barra laterale

en: Agent Unit/Card min height
it_IT: Agent Unit / Card min height

en: Agent Unit/Card min height(works on agent lists and agent taxonomy)
it_IT: unità agente/altezza minima della scheda (lavora sulle liste di agenti e sulla tassonomia)

en: Blog Unit/Card min height
it_IT: Altezza minima blog / tessera

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding Top
it_IT: bordi superiori  unità immobiliare/agente e unità blog

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding Left
it_IT: bordi sx unità immobiliare, agente, blog

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding Bottom
it_IT: bordi interni inferiori unità immobiliare, agente e blog

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding Right
it_IT: bordi interni dx di unità immobiliare, agente e blog

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Backgrond Color
it_IT: Proprietà, agente e blog Unità / scheda Colore Backgrond

en: Unit border size
it_IT: Dimensione del bordo dell&#39;unità

en: Unit/Card border color
it_IT: Colore del bordo unità / scheda

en: Sidebar Widget Design
it_IT: Design Widget barra laterale

en: Widget Internal Padding - Top
it_IT: bordo interno superiore widget

en: Widget Internal Padding - Left
it_IT: bordo interno sx widget

en: Widget Internal Padding - Bottom
it_IT: bordo interno inferiore widget

en: Widget Internal Padding - Right
it_IT: bordo interno dx widget

en: Sidebar Widget Background Color
it_IT: Colore di sfondo del widget della barra laterale

en: Sidebar Heading Color
it_IT: Colore dell&#39;intestazione della barra laterale

en: Sidebar Heading Background Color
it_IT: Colore di sfondo dell&#39;intestazione della barra laterale

en: Widget Font color
it_IT: Colore del carattere del widget

en: Widget Border Size
it_IT: Dimensione del bordo del widget

en: Widget Border Color
it_IT: Colore del bordo del widget

en: Show Header in Dashboard ?
it_IT: Mostra intestazione in Dashboard?

en: Enable or disable header in dashboard. The header will always be wide & type1 !
it_IT: Abilita o Disabilita l'intestazione nel dashboard. L'intestazione sarà sempre Wide & Type1!

en: User Dashboard Menu Color
it_IT: Colore menu Dashboard utente

en: User Dashboard Menu Hover Color
it_IT: Menu Dashboard utente Colore al passaggio del mouse

en: User Dashboard Menu Item Background Color
it_IT: Colore sfondo elemento menu utente cruscotto

en: User Dashboard Menu Background
it_IT: Sfondo del menu Dashboard utente

en: User Dashboard Package Background
it_IT: Sfondo del pacchetto User Dashboard

en: User Dashboard Package Color
it_IT: Colore pacchetto dashboard utente

en: Dashboard Buy Package Select Background
it_IT: Dashboard Acquista pacchetto Seleziona sfondo

en: Dashboard Package Selected
it_IT: Pacchetto dashboard selezionato

en: Dashboard Package Select
it_IT: Seleziona pacchetto dashboard

en: Content Button Background
it_IT: Sfondo del pulsante contenuto

en: Content Text Color
it_IT: Colore del testo contenuto

en: Fonts
it_IT: Caratteri

en: H1 Font
it_IT: Font H1

en: Select your custom font options.
it_IT: Seleziona le tue opzioni di personalizzazione dei font

en: H3 Font
it_IT: Carattere H3

en: H4 Font
it_IT: Carattere H4

en: H5 Font
it_IT: Carattere H5

en: H6 Font
it_IT: Font H6

en: Paragraph Font
it_IT: Carattere paragrafo

en: Menu Font
it_IT: Carattere del menu

en: Custom CSS
it_IT: CSS personalizzato

en: Custom Css
it_IT: CSS personalizzato

en: Overwrite theme css using custom css.
it_IT: Sovrascrivi i css dei temi usando i css personalizzati.

en: Email Management
it_IT: Gestione della posta elettronica

en: Emails Settings
it_IT: Impostazioni email

en: Send emails as Html or text
it_IT: Inviare e-mail come Html o testo

en: Emails will be sent from name?
it_IT: Le e-mail saranno inviate dal nome?

en: Emails will use the from name set here
it_IT: I messaggi di posta elettronica utilizzeranno il nome di origine impostato qui

en: Emails will be sent from email
it_IT: Le e-mail saranno inviate dalla posta elettronica

en: Emails will use as sender email this address. If left blank, emails are sent from an address like noreply@yourdomain.com
it_IT: Le e-mail useranno come mittente questo indirizzo. Se lasciato vuoto, le e-mail saranno inviate da un indirizzo come noreply@yourdomain.com

en: Display Email Header ?
it_IT: Visualizzare l'intestazione dell'e-mail?

en: Display email header - the default header contains only the logo
it_IT: Visualizzare l'intestazione dell'e-mail: l'intestazione predefinita contiene solo il logo

en: Email Logo
it_IT: Logo email

en: Use the "Upload" button and "Insert into Post" button from the pop up window. Add a small logo.
it_IT: Utilizzate il pulsante "Carica" e il pulsante "Inserisci nel post" dalla finestra a comparsa. Aggiungete un piccolo logo.

en: Display Email footer?
it_IT: Visualizzare il piè di pagina dell'e-mail?

en: Display email footer
it_IT: Visualizzare il piè di pagina dell'e-mail

en: Show Address in  email footer?
it_IT: Mostrare l'indirizzo nel piè di pagina delle e-mail?

en: Footer Content
it_IT: Contenuto Footer

en: Footer Content for email
it_IT: Contenuto del piè di pagina per le e-mail

en: Please do not reply directly to this email. If you believe this is an error or require further assistance, please contact us
it_IT: Si prega di non rispondere direttamente a questa e-mail. Se ritenete che si tratti di un errore o desiderate ulteriore assistenza, contattateci

en: Social icon no 1
it_IT: Icona sociale n. 1

en: Upload social icon image
it_IT: Caricare l'immagine dell'icona sociale

en: Link for social accont no 1
it_IT: Link per l'account sociale n. 1

en: Social icon no 2
it_IT: Icona sociale n. 2

en: Link for social accont no 2
it_IT: Link per l'account sociale n. 2

en: Social icon no 3
it_IT: Icona sociale n. 3

en: Link for social accont no 3
it_IT: Link per l'account sociale n. 3

en: Email Background Color
it_IT: Colore Di Sfondo E-mail

en: Email Content Background Color
it_IT: Colore di sfondo del contenuto dell'e-mail

en: Emails Content
it_IT: Contenuto delle e-mail

en: Leave "Subject" blank for the email notifications you don't wish to send. Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
it_IT: Lascia "oggetto" vuoto per le notifiche email che non vuoi inviare. Varianti globali: %website_url come url del sito, %website_name come nome del sito, %user_email come email utente, %username come nome utente

en: Subject for New user notification
it_IT: Oggetto per notifica  nuovi users

en: Email subject for New user notification
it_IT: oggetto email per notifiche  nuovi users

en: Your username and password on %website_url
it_IT: Il tuo nome utente e password su% website_url

en: Content for New user notification
it_IT: contenuto di notifica per nuovi user

en: Email content for New user notification
it_IT: contenuto email di notifica  per nuovi user

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact me.
    Thank you!
it_IT: Ciao, benvenuto su% website_url! Puoi accedere ora utilizzando le seguenti credenziali: Nome utente:% user_login_register Password:% user_pass_register Se hai problemi, contattami. Grazie!

en: Subject for New user admin notification
it_IT: soggetto per notifica  nuovo user come admin

en: Email subject for New user admin notification
it_IT: soggetto email per notifica nuovo user come admin

en: New User Registration
it_IT: Nuova registrazione utente

en: Content for New user admin notification
it_IT: contenuto di notifica per nuovo user come admin

en: Email content for New user admin notification
it_IT: contenuto email di notifica per nuovo user come admin

en: %user_login_register as new username and %user_email_register as new user email, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
it_IT: %user_login_register come nuovo nome utente e %user_email_register come nuova e-mail dell'utente, utilizzare la modalità testo e <p style=""> o <span style=""> per un nuovo paragrafo e lo stile.

en: Subject for Purchase Activated
it_IT: soggetto per attivazione acquisto

en: Email subject for Purchase Activated
it_IT: soggetto email per attivazione acquisto

en: Your purchase was activated
it_IT: Il tuo acquisto è stato attivato

en: Content for Purchase Activated
it_IT: contenuto per acquisto attivato

en: Email content for Purchase Activated
it_IT: contenuto email per acquisto attivato

en: Hi there,
    Your purchase on  %website_url is activated! You should go check it out.
it_IT: Salve, il tuo acquisto su% website_url è attivato! Dovresti andare a controllarlo.

en: Subject for Password Reset Request
it_IT: Soggetto per richiesta di reimpostazione della password

en: Email subject for Password Reset Request
it_IT: oggetto email per richiesta di reimpostazione password

en: Password Reset Request
it_IT: Richiesta di reimpostazione della password

en: Content for Password Reset Request
it_IT: contenuto per richiesta reimpostazione password

en: Email content for Password Reset Request
it_IT: contenuto email per richiesta reimpostazione password

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
    %website_url
    Username: %username.
    If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen. To reset your password, visit the following address:%reset_link,
    Thank You!
it_IT: Qualcuno ha richiesto la reimpostazione della password per il seguente account:
    %website_url
    Nome utente: %username.
    Se si tratta di un errore, ignorate questa e-mail e non succederà nulla. Per reimpostare la password, visitare il seguente indirizzo:%reset_link,
    Grazie!

en: %reset_link as reset link, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
it_IT: %reset_link come link di ripristino, usa la modalità testo e <p style=""> o <span style=""> per un nuovo paragrafo e lo stile.

en: Subject for Password Reseted
it_IT: soggetto per reimpostazione password

en: Your Password was Reset
it_IT: La tua password è stata ripristinata

en: Content for Password Reseted
it_IT: contenuto per password reimpostata

en: Email content for Password Reseted
it_IT: contenuto email per password reimpostata

en: Your new password for the account at: %website_url:
    Username:%username,
    Password:%user_pass.
    You can now login with your new password at: %website_url
it_IT: La nuova password per l'account di: %website_url:
    Nome utente:%username,
    Password:%user_pass.
    Ora è possibile accedere con la nuova password a: %website_url

en: %user_pass as user password, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
it_IT: %user_pass come password utente, utilizzare la modalità testo e <p style=""> o <span style=""> per un nuovo paragrafo e lo stile.

en: Subject for Agent Review
it_IT: Oggetto per recensione agente

en: Email subject for Agent Review Posted
it_IT: Oggetto email per recensione agente postata

en: A new agent review was received.
it_IT: E' stata postata una nuova recensione per l' agente.

en: Content for Agent Review Received
it_IT: Contenuto per recensione agente ricevuta

en: Email content for Agent Review Received
it_IT: contenuto email per recensione agente ricevuta

en: You received a new agent review on : %website_url:
    The review is for agent %agent_name and was posted by %user_post.
it_IT: È stata ricevuta una recensione di un nuovo agente su : %website_url:
    La recensione riguarda l'agente %agent_name ed è stata pubblicata da %user_post.

en: %agent_name as agent name,%user_post for the username (the one who post), use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
it_IT: %agent_name come nome dell'agente,%user_post per il nome utente (colui che posta), utilizzare la modalità testo e <p style=""> o <span style=""> per un nuovo paragrafo e lo stile.

en: use text mode and <p style=""> or <span class=""> for a new paragraph and styling.
it_IT: utilizzare la modalità testo e <p style=""> o <span class=""> per un nuovo paragrafo e lo stile.

en: Subject for Approved Listings
it_IT: soggetto per inserzioni approvate

en: Email subject for Approved Listings
it_IT: soggetto email per inserzioni approvate

en: Your listing was approved
it_IT: Il tuo elenco è stato approvato

en: Content for Approved Listings
it_IT: Contenuto per inserzioni approvate

en: Email content for Approved Listings
it_IT: contenuto email per inserzioni apporovate

en: Hi there,
    Your listing, %property_title was approved on  %website_url! The listing is: %property_url.
    You should go check it out.
it_IT: Ciao,
    il tuo annuncio, %property_title è stato approvato su % website_url! L’annuncio è il seguente:%property_url. 
    Puoi andarlo a controllare.

en: * you can use %post_id as listing id, %property_url as property url and %property_title as property name, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
it_IT: * è possibile utilizzare %post_id come id dell'elenco, %property_url come url della proprietà e %property_title come nome della proprietà, utilizzare la modalità testo e <p style=""> o <span style=""> per un nuovo paragrafo e lo stile.

en: Subject for New wire Transfer
it_IT: soggetto per nuovo trasferimento bonifico

en: Email subject for New wire Transfer
it_IT: soggetto email per nuovo trasferimento bonifico

en: You ordered a new Wire Transfer
it_IT: Hai ordinato un nuovo bonifico

en: Content for New wire Transfer
it_IT: contenuto per un nuovo bonifico

en: Email content for New wire Transfer
it_IT: contenuto email per un nuovo bonifico

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price.
    Instructions:  %payment_details.
it_IT: Abbiamo ricevuto la tua richiesta di pagamento tramite bonifico bancario su %website_url!
    Si prega di seguire le istruzioni qui in basso per iniziare l'invio delle proprietà il prima possibile.
    Il numero della fattura è: %invoice_no, Importo: %total_price.
    Istruzioni: %payment_details.

en: * you can use %invoice_no as invoice number, %total_price as $totalprice and %payment_details as $payment_details, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
it_IT: * puoi utilizzare %invoice_no come numero di fattura, %total_price come $totalprice e %payment_details come $payment_details, utilizzare la modalità testo e <br class=""> tag per una nuova riga, <p class=""> per un nuovo paragrafo, <span class=""> per lo styling.

en: Subject for Admin - New wire Transfer
it_IT: soggetto per l admin- nuovo trasferimento di denaro

en: Email subject for Admin - New wire Transfer
it_IT: soggetto email per admin-nuovo trasferimento di denaro

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
it_IT: Qualcuno ha ordinato un nuovo bonifico

en: Content for Admin - New wire Transfer
it_IT: contenuto per admin- nuovo trasferimento di denaro

en: Email content for Admin - New wire Transfer
it_IT: contenuto email per admin- nuovo trasferimento di denaro

en: Hi there,
    You received a new Wire Transfer payment request on %website_url.
    The invoice number is:  %invoice_no,  Amount: %total_price.
    Please wait until the payment is made to activate the user purchase.
it_IT: Salve,
    hai ricevuto una nuova richiesta di pagamento bonifico sul sito % website_url. Il numero della fattura è: % invoice_no, Importo:%total_price. Si prega di attendere fino a quando il pagamento viene effettuato per attivare l’acquisto dell’utente.

en: Subject for Admin - Expired Listing
it_IT: soggetto per admin-inserzioni scadute

en: Email subject for Admin - Expired Listing
it_IT: soggetto email per admin- inserzioni scadute

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
it_IT: Annuncio scaduto mandato in approvazione su %website_url

en: Content for Admin - Expired Listing
it_IT: contenuto per admin-inserzioni scadute

en: Email content for Admin - Expired Listing
it_IT: contenuto email per admin- inserzioni scadute

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go check it out.
    This is the property title: %submission_title.
it_IT: Salve, un utente ha reinviato una nuova proprietà su% website_url! Dovresti andare a controllarlo. Questo è il titolo della proprietà: %submission_title.

en: * you can use %submission_title as property title number, %submission_url as property submission url, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
it_IT: * è possibile utilizzare %submission_title come numero di titolo della proprietà, %submission_url come url di invio della proprietà, utilizzare la modalità testo e <p style=""> o <span style=""> per un nuovo paragrafo e lo stile.

en: Matching Submissions on %website_url
it_IT: Contributi corrispondenti su% website_url

en: * you can use %matching_submissions as matching submissions list, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
it_IT: * si può usare %matching_submissions come elenco di invii corrispondenti, usare la modalità testo e <p style=""> o <span style=""> per un nuovo paragrafo e lo stile.

en: Subject for Paid Submission
it_IT: soggetto per iscrizione pagata

en: Email subject for Paid Submission
it_IT: soggetto email per iscrizione pagata

en: New Paid Submission on %website_url
it_IT: Nuovo invio a pagamento su% website_url

en: Content for Paid Submission
it_IT: contenuto per iscrizione pagata

en: Email content for Paid Submission
it_IT: contenuto email per iscrizione pagata

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url! You should go check it out.
it_IT: Salve, hai una nuova richiesta a pagamento su% website_url! Dovresti andare a controllarlo.

en: Subject for Featured Submission
it_IT: soggetto per abbonamento vetrina

en: Email subject for Featured Submission
it_IT: soggetto email per abbonamento vetrina

en: New Feature Upgrade on  %website_url
it_IT: Aggiornamento di nuove funzionalità su% website_url

en: Content for Featured Submission
it_IT: Contenuto per abbonamento vetrina

en: Email content for Featured Submission
it_IT: contenuti email per iscrizione vetrina

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url! You should go check it out.
it_IT: Ciao, hai una nuova presentazione in primo piano su% website_url! Dovresti andare a controllarlo.

en: Subject for Account Downgraded
it_IT: Soggetto per account degradato

en: Email subject for Account Downgraded
it_IT: soggetto email per account degradato

en: Account Downgraded on %website_url
it_IT: Account declassato su% website_url

en: Content for Account Downgraded
it_IT: Contenuto per l'account declassato

en: Email content for Account Downgraded
it_IT: contenuto email per account degradato

en: Hi there,
    You downgraded your subscription on %website_url. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval.
    Thank you!
it_IT: Salve, il tuo abbonamento è stato declassato a %s. Poiché il numero di annunci è stato maggiore di quello offerto dal pacchetto attuale, lo stato di tutti gli annunci è stato impostato su “scaduto”. È necessario scegliere gli annunci da mantenere e inviarli di nuovo per l’approvazione. Grazie!

en: Subject for Membership Cancelled
it_IT: soggetto per membership cancellata

en: Email subject for Membership Cancelled
it_IT: soggetto email per membership cancellata

en: Membership Cancelled on %website_url
it_IT: Iscrizione annullata su% website_url

en: Content for Membership Cancelled
it_IT: contenuto per cancellazione membership

en: Email content for Membership Cancelled
it_IT: contenuto email per cancellazione membership

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
it_IT: Salve, la tua iscrizione su% website_url è stata annullata perché è scaduta o il pagamento ricorrente dal commerciante non è stato elaborato. Tutti i tuoi annunci non sono più visibili per i nostri visitatori ma rimangono nel tuo account. Grazie.

en: Subject for Membership Expiration Warning
it_IT: soggetto per avviso di scadenza dell'abbonamento

en: Email subject for Membership Expiration Warning
it_IT: soggetto email per avviso di scadenza abbonamento

en: Membership Expiration Warning on %website_url
it_IT: Avviso di scadenza iscrizione su% website_url

en: Content for Membership Expiration Warning
it_IT: Contenuto per avviso di scadenza abbonamento

en: Email content for Membership Expiration Warning
it_IT: contenuto email per avviso di scadenza abbonamento

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url will expire in 3 days.Please make sure you renew your subscription or you have enough funds for an auto renew.
it_IT: Ciao, il tuo abbonamento su% WEBSITE_URL scadrà tra 3 giorni. Si prega di assicurarsi di rinnovare l'abbonamento o si dispone di fondi sufficienti per un rinnovo automatico.

en: Subject for Free Listing Expired
it_IT: Soggetto per scadenza inserzioni gratuite

en: Email subject for Free Listing Expired
it_IT: soggetto email per scadenza inserzioni gratuite

en: Free Listing expired on %website_url
it_IT: Annuncio gratuito scaduto su% website_url

en: Content for Free Listing Expired
it_IT: Contenuto per scadenza inserzioni gratuite

en: Email content for Free Listing Expired
it_IT: contenuto email per scadenza inserzioni gratuite

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
it_IT: Ciao, Uno dei tuoi annunci gratuiti su% website_url è “scaduto”. L’elenco è expired_listing_url%. Grazie!

en: * you can use %expired_listing_url as expired listing url and %expired_listing_name as expired listing name, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
it_IT: * puoi utilizzare %expired_listing_url come url della scheda scaduto e %expired_listing_name come nome della scheda scaduto

en: Subject for New Listing Submission
it_IT: Soggetto per inserimento nuovo annuncio

en: Email subject for New Listing Submission
it_IT: soggetto email per inserimento nuovi annunci

en: New Listing Submission on %website_url
it_IT: Nuova submission di annuncio su% website_url

en: Content for New Listing Submission
it_IT: contenuto per inserimento di nuovi annunci

en: Email content for New Listing Submission
it_IT: contenuto email per inserimento di nuovi annunci

en: Hi there,
    A user has submited a new property on %website_url! You should go check it out.This is the property title %new_listing_title!
it_IT: Salve, un utente ha inviato una nuova proprietà su% website_url! Dovresti andare a dare un&#39;occhiata. Questo è il titolo della proprietà% new_listing_title!

en: * you can use %new_listing_title as new listing title and %new_listing_url as new listing url, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
it_IT: * è possibile utilizzare %new_listing_title come nuovo titolo dell'annuncio e %new_listing_url come nuovo url dell'annuncio, utilizzare la modalità testo e <p style=""> o <span style=""> per un nuovo paragrafo e lo stile.

en: Subject for Listing Edit
it_IT: soggetto per modifica annunci

en: Email subject for Listing Edit
it_IT: soggetto email per modifica annunci

en: Listing Edited on %website_url
it_IT: Elenco modificato su% website_url

en: Content for Listing Edit
it_IT: contenuto per annuncio modificato

en: Email content for Listing Edit
it_IT: contenuto email per annuncio modificato

en: Hi there,
    A user has edited one of his listings  on %website_url ! You should go check it out. The property name is : %editing_listing_title!
it_IT: Salve, un utente ha modificato una delle sue inserzioni su% website_url! Dovresti andare a controllarlo. Il nome della proprietà è:% editing_listing_title!

en: * you can use %editing_listing_title as editing listing title and %editing_listing_url as editing listing url, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
it_IT: *puoi usare %editing_listing_title acome titolo di modifica annuncio e  %editing_listing_url come url di modifica annuncio

en: Subject for Recurring Payment
it_IT: soggetto per pagamento ricorrente

en: Email subject for Recurring Payment
it_IT: soggetto email per pagamento ricorrente

en: Recurring Payment on %website_url
it_IT: Pagamento ricorrente su% website_url

en: Content for Recurring Payment
it_IT: contenuto per pagamento ricorrente

en: Email content for Recurring Payment
it_IT: contenuto email per pagamento ricorrente

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go check it out.
it_IT: Salve, abbiamo addebitato il tuo account su% commerciante per un abbonamento su% website_url! Dovresti andare a controllarlo.

en: * you can use %recurring_pack_name as recurring packacge name and %merchant as merchant name, use text mode and <p style=""> or <span style=""> for a new paragraph and styling.
it_IT: * è possibile utilizzare %recurring_pack_name come nome del pacchetto ricorrente e %merchant come nome del commerciante, utilizzare la modalità testo e <p style=""> o <span style=""> per un nuovo paragrafo e lo stile.

en: Subject for Membership Activated
it_IT: soggetto per attivazione membership

en: Email subject for Membership Activated
it_IT: soggetto email per attivazione membership

en: Membership Activated on %website_url
it_IT: Iscrizione attivata su% website_url

en: Content for Membership Activated
it_IT: contenuto per membership attivata

en: Email content for Membership Activated
it_IT: contenuto email per membership attivata

en: Hi there,
    Your new membership on %website_url is activated! You should go check it out.
it_IT: Salve, la tua nuova iscrizione su% website_url è attivata! Dovresti andare a controllarlo.

en: Subject for Update Profil
it_IT: soggetto per aggiornamento profilo

en: Email subject for Update Profile
it_IT: soggetto email per aggiornamento profilo

en: Profile Update
it_IT: Aggiornamento del profilo

en: Content for Update Profile
it_IT: contenuto per aggiornamento del profilo

en: Email content for Update Profile
it_IT: contenuto email per aggiornamento del profilo

en: A user updated his profile on %website_url.Username: %user_profile
it_IT: Un utente ha aggiornato il suo profilo su %website_url.Username: %user_profile

en: Subject for New Agent
it_IT: soggetto per nuovo agente

en: Email subject for New Agent
it_IT: soggetto email per nuovo agente

en: New Agent Added
it_IT: Nuovo agente aggiunto

en: Content for New Agent
it_IT: contenuto per nuovo agente

en: Email content for New Agent
it_IT: contenuto email per nuovo agente

en: A new agent was added on %website_url.
    Username: %user_profile
it_IT: Un nuovo agente è stato aggiunto su% website_url. Nome utente:% user_profile

en: Subject for Payment Action Required
it_IT: Oggetto del pagamento Azione richiesta

en: Email subject for  Payment Action Required (on 3ds recurring payments via Stripe)
it_IT: Oggetto dell'e-mail per Azione di pagamento richiesta (su pagamenti ricorrenti 3ds tramite Stripe)

en: Payment Action Required on %website_url
it_IT: Azione di pagamento richiesta su %website_url

en: Content for Payment Action Required
it_IT: Contenuto del pagamento Azione richiesta

en: Email content for  Payment Action Required (on 3ds recurring payments via Stripe)
it_IT: Contenuto dell'e-mail per Azione di pagamento richiesta (su pagamenti ricorrenti 3ds tramite Stripe)

en: Hi there,
                                    One of your subscription payments on %website_url  requires manual confirmation. Please go to your dashboard and approve the payment.
it_IT: Salve,
                                    Uno dei pagamenti dell'abbonamento su %website_url richiede una conferma manuale. Per favore, vai alla tua dashboard e approva il pagamento.

en: Advanced
it_IT: Avanzato

en: Site Speed
it_IT: Velocità del sito

en: Speed Advice</strong></br>1. If you are NOT using "Ultimate Addons for Visual Composer" please disable it or just disable the modules you don't use. It will reduce the size of javascript files you are loading and increase the site speed!.</br>2. Use the EWWW Image Optimizer (or WP Smush IT) plugin to optimise images- optimised images increase the site speed.</br>3. Create a free account on Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) and use this CDN.</br>4. If you are using custom categories make sure you are adding the custom pins images on Theme Options -> Map -> Pin Management. The site will get slow if it needs to look for images that don't exist.
it_IT: Consigli per la velocità</strong></br>1. Se NON state utilizzando "Ultimate Addons for Visual Composer", disabilitatelo o disabilitate i moduli che non utilizzate. Questo ridurrà la dimensione dei file javascript caricati e aumenterà la velocità del sito!</br>2. Utilizzate il plugin EWWW Image Optimizer (o WP Smush IT) per ottimizzare le immagini: immagini ottimizzate aumentano la velocità del sito.</br>3. Create un account gratuito su Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) e utilizzate questo CDN.</br>4. Se utilizzate categorie personalizzate, assicuratevi che le dimensioni dei file javascript caricati aumentino. Se si utilizzano categorie personalizzate, assicurarsi di aggiungere le immagini dei pin personalizzati in Opzioni tema -&gt; Mappa -&gt; Gestione dei pin. Il sito diventa lento se deve cercare immagini che non esistono.

en: Disable Theme Cache (Keep theme cache on when your site is in production)
it_IT: disabilita Theme Cache (tieni la cache del tema attiva quando il tuo sito è in produzione)

en: Minify css and js files
it_IT: Minimizza file css e js

en: The system will use the minified versions of the css and js files
it_IT: Il sistema utilizzerà le versioni minificate dei file css e js

en: Use custom ajax handler for searches?
it_IT: Utilizzare un gestore ajax personalizzato per le ricerche?

en: Some hosting companies will not allow the use of custom ajax handlers. In this case, you need to set this option to no.
it_IT: Alcune società di hosting non consentono l'uso di gestori ajax personalizzati. In questo caso, è necessario impostare questa opzione su no.

en: Remove script version - Following Envato guidelines we removed this feature.Please use a cache plugin in order to remove the script version.
it_IT: Rimuovi la versione dello script - Seguendo le linee guida di Envato abbiamo rimosso questa funzionalità. Per rimuovere la versione dello script, utilizzare un plug-in di cache.

en: The system will remove the script version when it is included. This doest not actually improve speed, but improves test score on speed tools pages.
it_IT: Il sistema rimuoverà la versione dello script quando è inclusa. Questo tentativo non migliora la velocità, ma migliora il punteggio del test sulle pagine degli strumenti di velocità.

en: Enable Browser Cache
it_IT: Abilita cache del browser

en: Add this code in your .httaces file(copy paste at the end). It will activate the browser cache and speed up your site.
it_IT: Aggiungi questo codice nel tuo file .httaces (copia incolla alla fine). Attiva la cache del browser e velocizza il tuo sito.

en: Import & Export
it_IT: importa & esporta

en: reCaptcha settings
it_IT: impostazioni reCaptcha

en: Add reCaptcha to register form?
it_IT: Aggiungere reCaptcha al modulo di registrazione?

en: This helps preventing registration spam with ReCaptcha system. All theme forms are already secured. ReCaptcha is Optional.
it_IT: Questo aiuta a prevenire lo spam di registrazione con il sistema ReCaptcha. Tutti i moduli del tema sono già protetti. ReCaptcha è facoltativo.

en: reCaptha site key
it_IT: chiave del sito di reCaptha

en: reCaptha secret key
it_IT: chiave segreta di reCaptha

en: Image settings
it_IT: Impostazioni immagine

en: VERY IMPORTANT!</strong></br>- Make a backup of your site before modifying thumbs. You can revert the backup if you do not like how your changes influence your site design.</br>- Your changes will influence design (thumbs height / width could look different than in default design) and speed (the bigger width and height values are, the slower the site could be)</br>- Learn about WordPress thumbs and how they work before making changes -  https://developer.wordpress.org/reference/functions/add_image_size/
it_IT: MOLTO IMPORTANTE!</strong></br>- Eseguire un backup del sito prima di modificare i pollici. Potete ripristinare il backup se non vi piace il modo in cui le modifiche influiscono sul design del sito.</br>- Le modifiche influiscono sul design (l'altezza/larghezza dei thumbs potrebbe essere diversa da quella del design predefinito) e sulla velocità (più grandi sono i valori di larghezza e altezza, più lento potrebbe essere il sito)</br>- Imparate a conoscere i thumbs di WordPress e come funzionano prima di apportare modifiche - https://developer.wordpress.org/reference/functions/add_image_size/

en: Membership
it_IT: membri

en: Membership Settings
it_IT: Impostazioni dell&#39;appartenenza

en: Enable Paid Submission?
it_IT: Attivare pubblicazione a pagamento?

en: No = submission is free. Paid listing = submission requires user to pay a fee for each listing. Membership = submission is based on user membership package.
it_IT: No = Pubblicazione annunci è gratuita. Annuncio a pagamento,= richiede all'utente di pagare una tariffa per ogni annuncio. Abbonamento = l'immissione degli annunci è vincolata al pacchetto abbonamento acquistato.

en:  Free Membership - no of free listings for new users
it_IT: Iscrizione gratuita - no di annunci gratuiti per i nuovi utenti

en: If you change this value, the new value applies for new registered users. Old value applies for older registered accounts.
it_IT: Se si modifica questo valore, il nuovo valore si applica ai nuovi utenti registrati. Il vecchio valore si applica agli account registrati più vecchi.

en: Free Membership - Offer unlimited listings for new users
it_IT: membership gratuita-offre annunci illimitati per i nuovi users

en: Free Membership - no of featured listings (for "membership" mode)
it_IT: Iscrizione gratuita - nessuna delle inserzioni in evidenza (per la modalità &quot;membership&quot;)

en: Free Days for Each Free Listing - no of days until a free listing will expire. *Starts from the moment the listing is published on the website. (for "membership" mode only)
it_IT: Giorni gratis per ogni annuncio gratuito-numero di giorni entro cui un annuncio gratuito scadrà. *Inizia dal momento in cui l'annuncio viene pubblicato sul sito . (solo per la modalità "membership")

en: Option applies for each free published listing.
it_IT: L&#39;opzione si applica a ogni annuncio pubblicato gratuitamente.

en: Free Membership Images - no of images per listing
it_IT: memebership gratis -numero di immagini per annuncio

en: Price Per Submission (for "per listing" mode)
it_IT: Prezzo per invio (per la modalità &quot;per elenco&quot;)

en: Use .00 format for decimals (ex: 5.50). Do not set price as 0!
it_IT: Usa il formato .00 per i decimali (es: 5.50). Non impostare il prezzo come 0!

en: Price to make the listing featured (for "per listing" mode)
it_IT: Prezzo per inserire annunci in  (in modalità "per annuncio")

en: Use .00 format for decimals (ex: 1.50). Do not set price as 0!
it_IT: Usa il formato .00 per i decimali (es: 1,50). Non impostare il prezzo come 0!

en: Submited Listings should be approved by admin?
it_IT: Gli elenchi inviati devono essere approvati dall&#39;amministratore?

en: If yes, admin publishes each property submitted in front end manually.
it_IT: Se si l'amministratore pubblicherà ogni proprietà inserita online in modo manuale. nel front end.

en: Maximum no of images per property (only front-end upload). Works when submission is free or requires user to pay a fee for each listing
it_IT: Numero massimo di immagini per proprietà (solo caricamento front-end). Funziona quando l'invio è gratuito o richiede all'utente di pagare una tariffa per ogni annuncio

en: The maximum no of images a user can upload with the front end submit form. Use 0 for unlimited. This value is NOT used in case of membership mode (each package will have its own max image no set)
it_IT: Il numero massimo di immagini che un utente può caricare con il modulo di invio front-end. Usa 0 per illimitato. Questo valore NON è utilizzato in caso di modalità di appartenenza (ogni pacchetto avrà la sua immagine massima senza set)

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API. Update PayPal and Stripe settings according to API type selection.
it_IT: Sandbox = test API. LIVE = API per pagamenti reali. Aggiorna le impostazioni di PayPal e Stripe in base alla selezione del tipo di API.

en: Currency For Paid Submission
it_IT: Valuta per invio a pagamento

en: The currency in which payments are processed.
it_IT: La valuta in cui vengono elaborati i pagamenti.

en: Enable Direct Payment / Wire Payment?
it_IT: Abilita pagamento diretto / bonifico bancario?

en: Enable or disable the wire payment option.
it_IT: Attivare o disattivare l'opzione di pagamento bonifico bancario

en: Custom Currency Symbol - *select it from the list above after you add it.
it_IT: Simbolo valuta personalizzata - * selezionalo dalla lista sopra dopo averlo aggiunto.

en: Add your own currency for Wire payments.
it_IT: aggiungi la tua valuta per i trasferimenti di denaro

en: Wire instructions for direct payment
it_IT: Istruzioni per filo per pagamento diretto

en: If wire payment is enabled, type the instructions below.
it_IT: Se il pagamento via cavo è abilitato, digitare le istruzioni di seguito.

en: Extra details to add on printed invoice.
it_IT: Dettagli extra da aggiungere alla fattura stampata.

en: Property Submission Page
it_IT: Pagina di presentazione della proprietà

en: Enable Autocomplete in Front End Submission Form
it_IT: Abilita il completamento automatico nel modulo di invio front-end

en: If yes, the address field in front end submission form uses Google Places or Open Street autocomplete, a choice you make in Map Settings.
it_IT: se sì, il campo dell'indirizzo nell'interfaccia del form di iscrizione usa Google Places o Open Street automaticamente, una scelta che fai nelle impostazioni della mappa.

en: Select the Fields for listing submission.
it_IT: Seleziona il campo per la sottoscrizione degli annunci

en: Use CTRL to select multiple fields for listing submission page.
it_IT: usa CTRL per selezionare più campi per la pagina di inserimento degli annunci

en: Select the Mandatory Fields for listing submission.
it_IT: seleziona i campi obbligatori per l' inserimento degli annunci

en: Make sure the mandatory fields for listing submission page are part of submit form (managed from the above setting). Use CTRL for multiple fields select. *Title is always mandatory!
it_IT: Assicurarsi che i campi obbligatori per la pagina di presentazione dell'annuncio facciano parte del modulo di invio (gestito dall'impostazione precedente). Usare CTRL per selezionare più campi. *Il titolo è sempre obbligatorio!

en: PayPal Settings
it_IT: impostazioni Paypal

en: Enable Paypal
it_IT: Abilita pagamento

en: You can enable or disable PayPal buttons.
it_IT: Puoi abilitare o disabilitare i pulsanti PayPal.

en: Paypal Client id
it_IT: ID cliente Paypal

en: PayPal business account is required. Info is taken from https://developer.paypal.com/. See help:
it_IT: E' richiesto l'account di PayPal business.  le informazioni sono state prese da; https://developer.paypal.com/.  vedi per aiuto:

en: Paypal Client Secret Key
it_IT: Chiave segreta del client Paypal

en: Info is taken from https://developer.paypal.com/
it_IT: le informazioni sono state prese da  https://developer.paypal.com/

en: Paypal receiving email
it_IT: Paypal riceve email

en: Info is taken from https://www.paypal.com/ or http://sandbox.paypal.com/
it_IT: l'informazione è presa da https://www.paypal.com/ or http://sandbox.paypal.com/

en: WooCommerce Settings
it_IT: Impostazioni di WooCommerce

en: You need WooCommerce Plugin Installed and Active & and a WooCommerce Merchant Enabled. <a href="http://help.wpresidence.net/article/install-woocommerce-and-use-woocommerce-payments/" target="_blank">See help page</a>.
    Payments are considerd complete once the Order for a particular items has the status "Processing or Complete " .</br>
    WooCommerce does not suport recurring payments for Membership Submission.
it_IT: È necessario che il plugin WooCommerce sia installato e attivo e che un commerciante WooCommerce sia abilitato. <a href="http://help.wpresidence.net/article/install-woocommerce-and-use-woocommerce-payments/" target="_blank">Vedere la pagina di aiuto</a>.
    I pagamenti sono considerati completi quando l'ordine di un determinato articolo ha lo stato "In elaborazione o completato".</br>
    WooCommerce non supporta i pagamenti ricorrenti per l'iscrizione.

en: Enable WooCommerce payments?
it_IT: Attivare i pagamenti WooCommerce?

en: Stripe Settings
it_IT: Impostazioni della striscia

en: Enable Stripe
it_IT: abilita striscia

en: You can enable or disable Stripe button.
it_IT: È possibile abilitare o disabilitare i pulsanti Stripe.

en: Stripe Secret Key
it_IT:  Secret Key striscia

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login See help:
it_IT: le info sono prese dal tuo account su  https://dashboard.stripe.com/login vedi per aiuto:

en: Stripe Publishable Key
it_IT: chiave pubblicabile della striscia

en: Stripe Webhook Secret Key
it_IT: Chiave segreta di Stripe Webhook

en: Search
it_IT: Ricerca

en: Advanced Search Results Page
it_IT: Pagina dei risultati della ricerca avanzata

en: Properties list layout type for advanced search results page
it_IT: Tipo di layout dell'elenco di proprietà per la pagina dei risultati della ricerca avanzata

en: Select between standard or half map layout style for advanced search results page.
it_IT: Seleziona lo stile standard o half map per la pagina dei risultati di ricerca avanzata.

en: Properties default order in advanced search results page
it_IT: Proprietà dell'ordine predefinito nella pagina dei risultati della ricerca avanzata

en: Select the default order for properties in advanced search results page
it_IT: Selezionare l'ordine predefinito per gli immobili nella pagina dei risultati della ricerca avanzata

en: Properties number per page in advanced search results page
it_IT: Numero di immobili per pagina nei risultati della ricerca avanzata

en: Set how many properties properties to show per page in advanced search results page
it_IT: Impostare il numero di proprietà da mostrare per pagina nella pagina dei risultati della ricerca avanzata

en: Advanced Search Display
it_IT: Visualizzazione ricerca avanzata

en: Show Advanced Search?
it_IT: Mostra ricerca avanzata?

en: Disables or enables the display of advanced search globally.
it_IT: abilita o disabilita la visualizzazione della ricerca avanzata.

en: Show Advanced Search in Property Page?
it_IT: Mostra ricerca avanzata nella pagina delle proprietà

en: Disables or enables the display of advanced search in property pages.
it_IT: Disabilita o abilita la visualizzazione della ricerca avanzata nelle pagine delle proprietà.

en: Show Advanced Search in Taxonomies, Categories or Archives?
it_IT: mostra la ricerca avanzata nelle tassonomie, categorie o archivi

en: Disables or enables the display of advanced search in taxonomies, categories and blog archives
it_IT: Disabilita o abilita la visualizzazione della ricerca avanzata in tassonomie, categorie e archivi

en: Show Preview results box?
it_IT: Mostrare la casella dei risultati dell'anteprima?

en: This will enable the search preview in the theme options search form
it_IT: In questo modo si abilita l'anteprima di ricerca nel modulo di ricerca delle opzioni del tema

en: Use sticky search?
it_IT: Usare la ricerca adesiva?

en: This will replace the sticky header. Doesn't apply to search type 3
it_IT: Questo sostituirà l'intestazione appiccicosa. Non si applica al tipo di ricerca 3

en: Put Search form before the header media?
it_IT: Mettere il modulo di ricerca prima dei media dell'intestazione?

en: Works with "Use Float Form" options set to no! Doesn't apply to search type 3.
it_IT: Funziona con l'opzione "Usa modulo flottante" impostata su no! Non si applica al tipo di ricerca 3.

en: Use Float Search Form?
it_IT: Utilizzare il modulo di ricerca dei galleggianti?

en: The search form is "floating" over the media header and you set the position.
it_IT: Il modulo di ricerca è &quot;mobile&quot; sull&#39;intestazione del supporto e si imposta la posizione.

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%
it_IT: Distanza tra il modulo di ricerca e il margine superiore del browser: Ex 200px o 20%

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%.
it_IT: Distanza tra il modulo di ricerca e il margine superiore del browser: Ex 200px o 20%.

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser in px Ex 200px or 20% - for taxonomy, category and archives pages
it_IT: Distanza tra il form di ricerca e il margine superiore del browser in px es. 200px o 20%- per tassonomia, categoria e pagine di archivi

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser in px Ex 200px or 20% - for taxonomy, category and archives pages.
it_IT: Distanza tra il modulo di ricerca e il margine superiore del browser in px Ex 200px o 20% - per le pagine di tassonomia, categoria e archivi.

en: Keep Advanced Search visible? (*only for Type 1,3 and 4)
it_IT: Tieni visibile la ricerca avanzata? (* solo per tipo 1,3 e 4)

en: If no, advanced search over header will display in closed position by default.
it_IT: se no, la ricerca avanzata sopra all'header verrà mostrata in posizione chiusa come da defoultt.

en: Show Property Categories with 0 properties in advanced search and properties list filters.
it_IT: mostra le categorie  delle proprietà con 0 proprietà nella ricerca avanzata e nei filtri proprietà

en: Applies for Categories, Types, States, Cities and Areas dropdowns.
it_IT: valido per categorie, tipologie, stati, città e aree a discesa.

en: none
it_IT: nessuna

en: Categories
it_IT: Tipologia

en: Action Categories
it_IT: Categorie di azioni

en: County State
it_IT: Stato della contea

en: Advanced Search Form
it_IT: Modulo di ricerca avanzata

en: Advanced Search Type?
it_IT: Tipo di Ricerca avanzata?

en: Applies for the search over header type. IMPORTANT! Enable Advanced Search Custom Fields - YES, for Type 5, Type 6, Type 8, Type 10 and Type 11.
it_IT: Si applica al tipo di ricerca per intestazione. IMPORTANTE! Abilitare i campi personalizzati della ricerca avanzata - SÌ, per il Tipo 5, il Tipo 6, il Tipo 8, il Tipo 10 e il Tipo 11.

en: Use Custom Fields For Advanced Search?
it_IT: Usa campi personalizzati per la ricerca avanzata?

en: Show Slider for Price?
it_IT: Mostra il cursore per il prezzo?

en: If no, price field can still be used in search and it will be input type.
it_IT: Se no, il campo del prezzo può ancora essere utilizzato nella ricerca e sarà il tipo di input.

en: Minimum value for Price Slider
it_IT: prezzo minimo per lo slider del prezzo

en: Type only numbers!
it_IT: Digita solo numeri!

en: Maximum value for Price Slider
it_IT: valore massimo per slider prezzo

en: Values for Minimum Price Dropdown
it_IT: Valori per il menu a tendina Prezzo minimo

en: Applies to Price V3 field. Type only numbers, separated by commna
it_IT: Si applica al campo Prezzo V3. Digitare solo numeri, separati da virgole

en: Values for Maximum Price Dropdown
it_IT: Valori per il menu a tendina Prezzo massimo

en: Show Dropdowns for beds, bathrooms or rooms? (*only works with the options for Custom Fields -> YES)
it_IT: Mostra menu a discesa per letti, bagni o stanze? (* Funziona solo con campi personalizzati - SÌ)

en: Add the Bedrooms, Bathrooms or Rooms fields in the Advanced Search Form.
it_IT: Aggiungere i campi Camere da letto, Bagni o Stanze nel modulo di ricerca avanzata.

en: Possible dropdown values for beds
it_IT: Possibili valori a discesa per i letti

en: Type only numbers with/without + !
it_IT: Digitare solo numeri con/senza + !

en: Possible dropdown values for baths
it_IT: Possibili valori a discesa per i bagni

en: Possible dropdown values for rooms
it_IT: Possibili valori a discesa per le stanze

en: Show Amenities and Features?
it_IT: Mostrare i servizi e le caratteristiche?

en: Features selected will show in all Advanced Search Forms.
it_IT: Le caratteristiche selezionate saranno visualizzate in tutti i moduli di ricerca avanzata.

en: Amenities and Features for Advanced Search
it_IT: Servizi e funzionalità per la ricerca avanzata

en: Select which features and amenities to show in search forms.
it_IT: Selezionare le caratteristiche e i servizi da mostrare nei moduli di ricerca.

en: Select the Property Taxonomy for tabs options in Advanced Search Type 6 and Type 8
it_IT: Selezionare la tassonomia delle proprietà per le opzioni delle schede nella ricerca avanzata di tipo 6 e 8

en: Select from the dropdown on the right.
it_IT: Selezionare dal menu a tendina sulla destra.

en: Tabs alignment
it_IT: Allineamento delle schede

en: Select the Property Taxonomy Terms for tabs options in Advanced Search Type 6 and Type 8
it_IT: Selezionare i termini della tassonomia delle proprietà per le opzioni delle schede in Ricerca avanzata tipo 6 e tipo 8

en: You must select at least 1 category for search to display.
it_IT: Per visualizzare la ricerca è necessario selezionare almeno 1 categoria.

en: Price slider Minimum values for advanced search with tabs
it_IT: Cursore dei prezzi Valori minimi per la ricerca avanzata con schede

en: Price slider Maximum values for advanced search with tabs
it_IT: Cursore di prezzo Valori massimi per la ricerca avanzata con schede

en: Price dropdown minimum values for Price V3 field, separated by comma
it_IT: Valori minimi del menu a tendina Prezzo per il campo Prezzo V3, separati da virgola

en: Price dropdown maximum values for Price V3 field, separated by comma
it_IT: Valori massimi del menu a tendina Prezzo per il campo Prezzo V3, separati da virgola

en: On Home page - Show only location field?
it_IT: Nella home page - Mostra solo il campo della posizione?

en: Applies only with Theme Options search form when it is added to the the page set as homepage.
it_IT: Si applica solo al modulo di ricerca delle Opzioni tema quando viene aggiunto alla pagina impostata come homepage.

en: No of Search fields
it_IT: No dei campi di ricerca

en: No of Search fields. Click on "Save Changes" and reload the page to see the fields!
it_IT: Numero di campi di ricerca. Fare clic su "Salva modifiche" e ricaricare la pagina per vedere i campi!

en: No of Search fields per row
it_IT: Numero di campi di ricerca per riga

en: No of Search fields per row (Possible values: 1,2,3,4).
it_IT: Numero di campi di ricerca per riga (valori possibili: 1,2,3,4).

en: Advanced Search Custom Fields Setup
it_IT: Impostazione dei campi personalizzati della ricerca avanzata

en: Geo Location Search
it_IT: Ricerca posizione geografica

en: Use Geo Location Search
it_IT: Usa ricerca posizione geografica

en: If YES, the geo location search will appear above half map search fields
it_IT: se sì, la ricerca geolocalizzata apparirà sopra i campi di ricerca a mezza mappa

en: Initial area radius
it_IT: raggio area iniziale

en: Initial area radius. Use only numbers.
it_IT: raggio area iniziale. usa solo numeri.

en: Minimum radius value
it_IT: Raggio minimo

en: Minimum radius value. Use only numbers.
it_IT: raggio minimo. usa solo numeri

en: Maximum radius value
it_IT: Raggio massimo

en: Maximum radius value. Use only numbers.
it_IT: raggio massimo. usa solo numeri

en: Show Geo Location Search in:
it_IT: mostra la ricerca geolocalizzata in:

en: Select between miles and kilometers.
it_IT: seleziona miglia o kilometri

en: miles
it_IT: miglia

en: Limit to a specific country?
it_IT: Limitarsi a un paese specifico?

en: If YES, the geo location search will be limited to a specific country
it_IT: Se SÌ, la ricerca della geo-localizzazione sarà limitata a un paese specifico

en: Select the country
it_IT: Seleziona uno stato

en: Save Search Settings
it_IT: Salva le impostazioni di ricerca

en: Use Saved Search Feature?
it_IT: Usa la funzione di ricerca salvata?

en: If YES, user can save his searchs from Advanced Search Results, if he is logged in with a registered account.
it_IT: se sì, l' user può salvare le proprie ricerche dai risultati della ricerca avanzata, se ha fatto il login con un account registrato.

en: Send emails
it_IT: Inviare emails

en: Send weekly or daily an email alert with new published properties matching user saved search
it_IT: manda un email settimanale o giornaliera con le nuove proprietà che corrispondono alle caratteristiche che sta cercando il buyer per la propria casa.

en: Sold Listings
it_IT: Annunci venduti

en: Show Sold Items
it_IT: Mostra articoli venduti

en: If No listings marked as Sold will not be displayed in search results.
it_IT: Se non ci sono inserzioni contrassegnate come Vendute non verranno visualizzate nei risultati di ricerca.

en: Taxonomies Multi Selections
it_IT: Tassonomie Selezioni multiple

en: Multiselect for the Category taxonomy
it_IT: Multiselezione per la tassonomia delle categorie

en: If yes, users can select multiple items in the Category dropdown in Advanced Search.
it_IT: In caso affermativo, gli utenti possono selezionare più elementi nel menu a tendina Categoria nella Ricerca avanzata.

en: Multiselect for the Type taxonomy
it_IT: Multiselezione per la tassonomia Tipo

en: If yes, users can select multiple items in the Type dropdown in Advanced Search.
it_IT: Se sì, gli utenti possono selezionare più elementi nel menu a tendina Tipo nella Ricerca avanzata.

en: Multiselect for the City taxonomy
it_IT: Multiselezione per la tassonomia City

en: If yes, users cand select multiple items in the City dropdown in Advanced Search.
it_IT: Se sì, gli utenti possono selezionare più voci nel menu a tendina Città nella Ricerca avanzata.

en: Multiselect for the Area taxonomy
it_IT: Multiselezione per la tassonomia Area

en: If yes, users can select multiple items in the Area dropdown in Advanced Search.
it_IT: Se sì, gli utenti possono selezionare più elementi nel menu a tendina Area nella Ricerca avanzata.

en: Multiselect for the County/State taxonomy
it_IT: Multiselezione per la tassonomia Contea/Stato

en: If yes, users can select multiple items in the County/State dropdown in Advanced Search.
it_IT: Se sì, gli utenti possono selezionare più voci nel menu a tendina Contea/Stato nella Ricerca avanzata.

en: Multiselect for the Property Status taxonomy
it_IT: Multiselezione per la tassonomia Stato dell'immobile

en: If yes, users can select multiple items in the Property Status dropdown in Advanced Search.
it_IT: Se sì, gli utenti possono selezionare più voci nel menu a tendina Stato dell'immobile nella Ricerca avanzata.

en: Show Search in the multiselect component
it_IT: Mostra la ricerca nel componente multiselezione

en: Show or hide the search in the multiselect component
it_IT: Mostrare o nascondere la ricerca nel componente multiselezione

en: Advanced Search Colors
it_IT: Ricerca avanzata Colori

en: Advanced Search Background Color
it_IT: Ricerca avanzata Colore di sfondo

en: Applies when search form display is set to float mode over the hero header
it_IT: Si applica quando la visualizzazione del modulo di ricerca è impostata in modalità flottante sopra l'intestazione dell'eroe

en: Advanced Search Background color Opacity
it_IT: Ricerca avanzata Opacità colore di sfondo

en: Values between 0 -invisible and 1 - fully visible
it_IT: Valori tra 0-invisibile e 1 - completamente visibile

en: Advanced Search Font Color
it_IT: Ricerca avanzata Colore carattere

en: Applies when search form display is set to float mode over the hero header for Features and
it_IT: Si applica quando la visualizzazione del modulo di ricerca è impostata in modalità flottante sopra l'intestazione dell'eroe per Caratteristiche e

en: Advanced Search Button Background Color
it_IT: Pulsante ricerca avanzata colore di sfondo

en: Tab Font Color in Advanced Search
it_IT: Colore del carattere della scheda nella ricerca avanzata

en: Applies to non active tabs with Search type 6 and 8.
it_IT: Si applica alle schede non attive con i tipi di ricerca 6 e 8.

en:  Tab Background Color in Advanced Search
it_IT:  Colore di sfondo della scheda nella ricerca avanzata

en: Advanced Search Hover Font Color
it_IT: Colore del carattere della ricerca avanzata

en: Applies to all forms, dropdowns and input search fields
it_IT: Si applica a tutti i moduli, alle tendine e ai campi di ricerca per l'immissione di dati

en: Advanced Search Hover Background Color
it_IT: Colore di sfondo della ricerca avanzata

en: Use Optima Express plugin (idx plugin by ihomefinder) - you will need to enable the plugin ?
it_IT: Usa il plugin Optima Express (plugin idx di ihomefinder) - dovrai abilitare il plugin?

en: Set to YES only if you have an IDX plugin installed and activated in your site
it_IT: Impostare su SÌ solo se si dispone di un plugin IDX installato e attivato nel sito

en: Enable dsIDXpress to use the map
it_IT: Abilita dsIDXpress per utilizzare la mappa

en: Enable only if you activate the dsIDXpres optional plugin. Works ONLY with Google Maps enabled (not Open Street Map)
it_IT: abilita solo se attivi il plugin opzionale  dsIDXpres . funziona SOLO se abilitato Google Maps (non aprire Street Map )

en: CRM
it_IT: IOL

en: Enable HubSpot Crm Integration?
it_IT: Attivare l'integrazione di HubSpot Crm?

en: You will need a hubspot account and an api key.
it_IT: È necessario disporre di un account hubspot e di una chiave api.

en: Enable HubSpot Crm Integration for agents, agency and developers?
it_IT: Attivare l'integrazione di HubSpot Crm per agenti, agenzie e sviluppatori?

en: They will need a hubspot account and an api key.
it_IT: Avranno bisogno di un account hubspot e di una chiave api.

en: HubSpot Private Application Token ( Api Key Authentication is now obsolete)
it_IT: Token dell'applicazione privata HubSpot (l'autenticazione con chiave Api è ora obsoleta)

en: HubSpot Private Application Token
it_IT: Token dell'applicazione privata HubSpot

en: HubSpot FIrst Deal Stage
it_IT: HubSpot Prima fase dell'accordo

en: Help & Custom
it_IT: Aiuto e personalizzato

en: For support please go to
it_IT: Per supporto per favore vai a

en: create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you post we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer much faster. Thank you!
it_IT: Crea un account e posta un ticket. La registrazione è semplice e non appena posterai noi riceveremo la notifica. Solitamente rispondiamo nell'arco di 24 ore (ad eccezione dei weekend). Per favore utilizza questo sistema e non l'email. Ci aiuterà a rispondere molto più velocemente. Grazie!

en: For custom work on this theme please go to
it_IT: Per lavorare alla personalizzazione di questa pagina per favore vai a

en: , create a ticket with your request and we will offer a free quote.
it_IT: , crea un biglietto con la tua richiesta e ti offriremo un preventivo gratuito.

en: For help files please go to
it_IT: Per i file della guida, visitare

en: Subscribe to our mailing list in order to receive news about new features and theme upgrades
it_IT: Iscriviti alla nostra mailing listper ricevere novità su nuove caratteristiche e upgrades.

en: WpEstate Fan
it_IT: Fan di WpEstate

en: The option "Yes" places a discrete link to wpestate.org in the footer.
it_IT: L'opzione "Sì" inserisce un link discreto a wpestate.org nel piè di pagina.

en: Currency Code
it_IT: Codice Valuta

en: Currency Label
it_IT: Etichetta di valuta

en: Currency Value
it_IT: Valuta

en: Currency Position
it_IT: Posizione di valuta

en: delete
it_IT: Elimina

en: Currency label - appears in front end in multi currency dropdown
it_IT: Etichetta valuta- appare nella parte anteriore nelle tendine multivaluta

en: Currency Value compared with the base currency
it_IT: valore della valuta comparato con la valuta di base

en: Show currency before or after price - in front pages
it_IT: Mostra valuta prima o dopo il prezzo - nelle prime pagine

en:  click to add currency
it_IT: clicca per aggiungere valuta

en: Icon
it_IT: Icona

en: Field
it_IT: Campo

en: Field Name
it_IT: Nome del campo

en: Field Label
it_IT: Etichetta di campo

en: Field Order
it_IT: Ordine dei campi

en: Field Type
it_IT: Tipo di campo

en: Dropdown values
it_IT: Valori dropdown

en: Field name
it_IT: Nome del campo

en: Dropdown values separated by "," (only for dropdown field type)
it_IT: Valori dropdown separati da &quot;,&quot; (solo per il tipo di campo a discesa)

en:  Order in listing page
it_IT: Ordine nella pagina dell&#39;elenco

en:  click to add field
it_IT: clicca per aggiungere campo

en: Label(*if filled will not use icon)
it_IT: Etichetta (se riempita non verrà usata l'icona)

en: Save Design
it_IT: Salva il design

en: Property Categories Page
it_IT: Pagina delle categorie di proprietà

en: Property Action Category Page
it_IT: Pagina della categoria delle azioni di proprietà

en: Property City Page
it_IT: Pagina proprietà città

en: Property Area Page
it_IT: Pagina Area Proprietà

en: Property County/State Page
it_IT: Pagina Stato / paese delle proprietà

en: Agent Categories Page
it_IT: Pagina Categorie di agenti

en: Agent Action Category Page
it_IT: Pagina della categoria Azione agente

en: Agent City Page
it_IT: Agente City Page

en: Agent Area Page
it_IT: Pagina Area Agente

en: Agent County/State Page
it_IT: Agent County / State Page

en: Agency Category Page
it_IT: Pagina della categoria dell&#39;agenzia

en: Agency Action Category Page
it_IT: Pagina della categoria di azione dell&#39;agenzia

en: Agency City Page
it_IT: Agenzia City Page

en: Agency Area Page
it_IT: Pagina Area dell&#39;Agenzia

en: Agency County/State Page
it_IT: Pagina della contea / stato dell&#39;agenzia

en: Developer Cateogory Page
it_IT: Pagina tipologie dei promotori

en: Developer Action Category  Page
it_IT: Pagina della categoria delle azioni dei promotori

en: Developer Area Page
it_IT: Pagina città dei promotori

en: Developer County/State Page
it_IT: Pagina dello stato / paese del promotore

en: Agency Page
it_IT: Pagina dell&#39;Agenzia

en: Developer Page
it_IT: Pagina del promotore

en: Property Features
it_IT: Caratteristiche Immobile

en: Property Status
it_IT: Stato della proprietà

en: Custom link for
it_IT: Link personalizzato per

en: type here feature name..
it_IT: Digita qui il nome della caratteristica

en: click to add feature
it_IT: fai clic per aggiungere funzionalità

en: Click "Save Changes" to generate file with map pins for the read from file map option set to YES.
it_IT: Clicca su "salva modifiche" per generare un file con i pin della mappa per la lettura dalle opzioni del file della mappa impostato su sì.

en: the file Google map does NOT exist or is NOT writable
it_IT: il file Google map NON esiste o NON è scrivibile

en: Pin Generation works only if the file reading option in Google Map setting is set to yes
it_IT: Pin Generation funziona solo se l'opzione di lettura di file in Google Map impostazione è impostata su sì

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Height
it_IT: Altezza

en: Crop
it_IT: Coltura

en: Icon (ex: "fa-solid fa-timer" )
it_IT: Icona (es: "fa-solid fa-timer" )

en: Image
it_IT: Immagine

en: Place in advanced search form
it_IT: Inserire nel modulo di ricerca avanzato

en: Search field
it_IT: Campo di ricerca

en: How it will compare
it_IT: Come si confronterà

en: Label on Front end
it_IT: Etichetta sul front-end

en: Search form for
it_IT: Modulo di ricerca per

en: First Column
it_IT: Prima colonna

en: Second Column
it_IT: Seconda colonna

en: After Columns - Full row
it_IT: Dopo le colonne - Riga intera

en: Not Visible
it_IT: Non visibile

en: After Tab
it_IT: Dopo la scheda

en: type here the new status...
it_IT: Digita qui il nuovo stato...

en: click to add new status
it_IT: fai clic per aggiungere un nuovo stato

en: Price Drodown Values for
it_IT: Valori di ribasso del prezzo per

en: Price Slider Values for
it_IT: slider del prezzo valore per

en: You need to register your license to be able to take advantage of lifetime auto-updates and import our ready-made demo content
it_IT: È necessario registrare la licenza per poter usufruire degli aggiornamenti automatici a vita e importare i nostri contenuti demo già pronti

en: Check this help
it_IT: Controllare questa guida

en: ThemeForest Username
it_IT: Nome utente ThemeForest

en: Purchase Code
it_IT: Codice d'acquisto

en: Privacy policy
it_IT: Politica sulla riservatezza

en: Terms of use
it_IT: Termini di utilizzo

en: I consent to Wpestate.org collecting my personal information according to its %1$s and %2$s.
it_IT: Acconsento alla raccolta dei miei dati personali da parte di Wpestate.org in base ai suoi %1$s e %2$s.

en: Action is not allowed.
it_IT: L'azione non è consentita.

en: You have successfully registered.
it_IT: Ti sei registrato con successo.

en: Purchase code is invalid.
it_IT: Il codice di acquisto non è valido.

en: Your license has been successfully revoked.
it_IT: La licenza è stata revocata con successo.

en: Return to Dashboard
it_IT: Torna alla Dashboard

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Total:
it_IT: Totale:

en: View Cart
it_IT: Vedi il carrello

en: Buy Package
it_IT: Acquista Pacchetto

en: Pay Now
it_IT: Paga Adesso

en: Upgrade to Featured
it_IT: Aggiorna l'annuncio in evidenza su

en: Upgrade to "Featured" for Listing "%s" with id %s
it_IT: Pagamento per l'inserzione "%s" con ID %s

en: Payment for Listing "%s" with id %s
it_IT: Pagamento per l'inserzione "%s" con ID %s

en: Payment for Package "%s" with id %s
it_IT: Pagamento per il pacchetto "%s" con id %s

en: Payment for Invoice %s , Booking %s
it_IT: Pagamento per Fattura %s , Prenotazione %s

en: Property Name
it_IT: Nome proprietà

en: from
it_IT: a partire dal

en: to
it_IT: a

en: Invoice no
it_IT: Fattura N.

en: Booking no
it_IT: Prenotazione n

en: Total
it_IT: Totale

en: Login with Facebook
it_IT: Fai il login con facebook

en: Login with Google
it_IT: Accedi con Google

en: Login with Twitter
it_IT: Fai il Login tramite Twitter

en: Pay with Stripe
it_IT: Paga con Stripe

en: Name
it_IT: Nome

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Payment for package Basic
it_IT: Pagamento per pacchetto Basic

en: Pay
it_IT: Paga

en: Please wait while we confirm your payment!
it_IT: Si prega di attendere mentre confermiamo il pagamento!

en: Agent custom data
it_IT: Dati personalizzati dell&#39;agente

en: Add Custom Field
it_IT: Aggiungi campo personalizzato

en: Parameters list
it_IT: Lista dei parametri

en: Field Label:
it_IT: Etichetta del campo:

en: Field Value:
it_IT: Valore del campo:

en: Remove
it_IT: Rimuovere

en: New Message on
it_IT: Nuovo messaggio su

en: You need to be logged in in order to send a private message!
it_IT: Per inviare un messaggio privato è necessario aver effettuato il login!

en: Your Name
it_IT: Il tuo nome

en: The name field is empty !
it_IT: Il campo con il nome è vuoto!

en: Your Email
it_IT: La tua email

en: The email field is empty
it_IT: Il campo email è vuoto

en: The email doesn't look right !
it_IT: L&#39;email non sembra giusta!

en: Inquiry from
it_IT: Richiesta da

en: Your Message
it_IT: Il tuo messaggio

en: Your message is empty !
it_IT: Il tuo messaggio è vuoto

en: I would like to schedule a viewing on %s at %s. Please confirm the meeting via email or private message.
it_IT: Mi piacerebbe prenotare una visita gratuita il giorno %s at %s. Per favore confermi l'incontro via email o tramite un messaggio privato direttamente sul portale.

en: In Person
it_IT: Di persona

en: Via video chat
it_IT: Tramite video chat

en: I would like to meet
it_IT: Vorrei incontrare

en: footer form
it_IT: modulo a piè di pagina

en: Schedule Tour request from
it_IT: Richiesta di visita programmata da

en: Subject
it_IT: Soggetto

en: Client Name
it_IT: Nome del cliente

en: Tour Schedule on
it_IT: Programma del tour su

en: Tour Mode
it_IT: Modalità Tour

en: Content
it_IT: Soddisfare

en: Message sent from
it_IT: Messaggio inviato da

en: Message was also sent to
it_IT: Il messaggio è stato inviato anche a

en: The message was sent!
it_IT: Il messaggio è stato inviato!

en: Your request will be confirmed via email or private message.
it_IT: La tua richiesta per una visita gratuita verrà confermata via email o tramite messaggio privato sul portale.

en: Enquiry from
it_IT: Richiesta da

en: I would like to schedule a viewing on %s at %s. The meeting will be %s . Please confirm the meeting via email or private message.
it_IT: Vorrei fissare una visita il %s al %s. L'incontro sarà il %s . Si prega di confermare l'incontro via e-mail o messaggio privato

en: help
it_IT: Aiuto

en: New user  notification
it_IT: Nuova notifica utente

en: New user admin notification
it_IT: Nuova notifica di amministratore degli utenti

en: Purchase Activated
it_IT: Acquisto attivato

en: Password Reseted
it_IT: Password resettata

en: Agent Review Posted
it_IT: Postata recensione per l'agente

en: Approved Listings
it_IT: Annunci approvati

en: Admin - New wire Transfer
it_IT: Admin - Nuovo bonifico

en: Admin - Expired Listing
it_IT: Amministratore - Elenco scaduto

en: Matching Submissions
it_IT: Submission corrispondenti

en: Paid Submission
it_IT: Invio a pagamento

en: Featured Submission
it_IT: Annuncio in Evidenza

en: Account Downgraded
it_IT: Account declassato

en: Membership Cancelled
it_IT: Iscrizione annullata

en: Downgrade Warning
it_IT: Avviso di decadimento

en: Free Listing Expired
it_IT: Elenco gratuito scaduto

en: New Listing Submission
it_IT: Nuovo invio di inserzioni

en: Listing Edit
it_IT: Modifica elenco

en: Recurring Payment
it_IT: Pagamento ricorrente

en: Membership Activated
it_IT: Iscrizione attivata

en: Update Profile
it_IT: Aggiorna il profilo

en: New Agent
it_IT: Nuovo agente

en: Payment Action Required
it_IT: Azione di pagamento richiesta

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
it_IT: Variabili globali:% website_url come URL del sito web,% website_name come nome del sito web,% user_email come user_email,% username come nome utente

en: Subject for
it_IT: Soggetto per

en: Content for
it_IT: Contenuto per

en: Save Changes
it_IT: Salva I Cambiamenti

en: %user_login_register as new username, %user_pass_register as user password, %user_email_register as new user email
it_IT: %user_login_register come nuovo nome utente, %user_pass_register come password utente, %user_email_register come nuovo indirizzo email utente

en: %user_login_register as new username and %user_email_register as new user email
it_IT: %user_login_register come nuovo nome utente e %user_email_register come nuovo indirizzo email utente

en: %reset_link as reset link
it_IT: %reset_link come link per la reimpostazione

en: %user_pass as user password
it_IT: %user_pass come password dell'utente

en: * you can use %post_id as listing id, %property_url as property url and %property_title as property name
it_IT: * puoi utilizzare %post_id come ID elenco, %property_url come URL proprietà e %property_title come nome proprietà

en: * you can use %invoice_no as invoice number, %total_price as $totalprice and %payment_details as  $payment_details
it_IT: * puoi utilizzare %invoice_no come numero di fattura,% total_price come $ totalprice e %payment_details come $ payment_details

en: * you can use %submission_title as property title number, %submission_url as property submission url
it_IT: * puoi usare %submission_title come numero del titolo della proprietà, %submission_url come url dell'invio della proprietà

en: * you can use %matching_submissions as matching submissions list
it_IT: * puoi utilizzare %matching_submissions come elenco di richieste corrispondenti

en: * you can use %expired_listing_url as expired listing url and %expired_listing_name as expired listing name
it_IT: * puoi utilizzare %expired_listing_url come url della scheda scaduto e %expired_listing_name come nome della scheda scaduto

en: * you can use %new_listing_title as new listing title and %new_listing_url as new listing url
it_IT: * puoi usare %new_listing_title come nuovo titolo dell'elenco e %new_listing_url come nuovo URL dell'elenco

en: * you can use %editing_listing_title as editing listing title and %editing_listing_url as editing listing url
it_IT: * puoi usare %editing_listing_title acome titolo di modifica annuncio e  %editing_listing_url come url di modifica annuncio

en: * you can use %recurring_pack_name as recurring packacge name and %merchant as merchant name
it_IT: * puoi usare %recurring_pack_name come nome di pacchetto ricorrente e %merchant come nome di commerciante

en: Sidebar Settings
it_IT: Impostazioni della barra laterale

en: Post Settings
it_IT: Post impostazioni

en: Page Settings
it_IT: Impostazioni della pagina

en: Property List Advanced Options
it_IT: Elenco proprietà Opzioni avanzate

en: Property List Directory Filter Settings
it_IT: Impostazioni filtri elenco lista immobili

en: Appearance Options
it_IT: Opzioni di aspetto

en: Title & Stars
it_IT: Titolo & Stelle

en: Show Title:
it_IT: Mostra titolo:

en: default
it_IT: predefinito

en: Transparent Header & Top Bar
it_IT: Intestazione trasparente & barra superiore

en: Use transparent header
it_IT: Usa intestazione trasparente

en: Use transparent top bar
it_IT: Usare la barra superiore trasparente

en: Use borders on transparent top bar
it_IT: Usare i bordi sulla barra superiore trasparente

en: Advanced Search
it_IT: Ricerca Avanzata

en: Distance between search form and the top margin. Type for ex: 90% or 90px.
it_IT: Distanza tra il modulo di ricerca e il margine superiore. Tipo per ex: 90% or 90px.

en: Select header type
it_IT: Seleziona il tipo di intestazione

en: Content options
it_IT: Opzioni contenuto

en: Show Agent on Sidebar ?
it_IT: Mostrare agente nella sidebar?

en: Slider Type ?
it_IT: Tipo di slider?

en: Show Content as
it_IT: Mostra contenuto come

en: Only for "Properties List Directory" page template !
it_IT: solo per "property list directory" template di pagina!

en: Min Size Value
it_IT: Dimensione minima

en: Max Size Value
it_IT: Dimensione massima

en: Min Lot Size Value
it_IT: Dimensione minima lotto

en: Max Lot Size Value
it_IT: Dimensione massima lotto

en: Min Rooms Value
it_IT: Minimo numero di stanze

en: Max Rooms Value
it_IT: Massimo numero di stanze

en: Min Bedrooms Value
it_IT: Minimo numero di camere da letto

en: Max Bedrooms Value
it_IT: Massimo numero di camere da letto

en: Min Bathrooms Value
it_IT: Minimo numero di bagni

en: Max Bathrooms Value
it_IT: Massimo numero di bagni

en: Only for "Properties List" page template !
it_IT: Solo per il modello di pagina "Elenco proprietà"!

en: all
it_IT: tutti

en: Action category
it_IT: Categoria di azione

en: All Listings
it_IT: Tutti gli annunci

en: Pick Category
it_IT: Scegli la categoria

en: All Types
it_IT: Tutti i tipi

en: Pick City
it_IT: Scegli la tua provincia

en: Cities
it_IT: Provincia

en: Pick Area
it_IT: Scegli area

en: Areas
it_IT: Zone/Quartieri

en: These Options are available for "Property list" page template only!
it_IT: Queste opzioni sono disponibili solo per il modello di pagina "Elenco proprietà"!

en: Options for Revolution Slider (if Header Type "revolution slider" is selected)
it_IT: Opzioni per il dispositivo di scorrimento della rivoluzione (se è selezionato il tipo di "giro della rivoluzione" della testata)

en: Options for Video Header
it_IT: Opzioni per intestazione video

en: Video MP4 version
it_IT: Versione Video MP4

en: Upload Video
it_IT: Carica video

en: Video WEBM version
it_IT: Versione WEBM video

en: Video OGV version
it_IT: Versione OGV video

en: Cover Image
it_IT: Immagine di copertina

en: Upload Image
it_IT: Carica immagine

en: Full Screen?
it_IT: A schermo intero?

en: Title Over Image
it_IT: Titolo sull'immagine

en: SubTitle Over Image
it_IT: Sottotitoli sull'immagine

en: Video Height(Ex:700, Default:580px)
it_IT: Altezza video (ad esempio: 700, impostazione predefinita: 580 pixel)

en: Overlay Opacity(betwen 0 and 1 , Ex:0.5, default 0.6)
it_IT: Sovrapposizione opacità (tra 0 e 1, Esp: 0,5, default 0,6)

en: Options for Theme Slider
it_IT: Opzioni per il cursore del tema

en: Options for Google Maps (if Header Type "google map" is selected)
it_IT: Opzioni per Google Maps (se è selezionata l'intestazione "google map")

en:   Leave these blank in order to get the general map settings.
it_IT: Lasciare questi vuoti per ottenere le impostazioni generali della mappa.

en: Map - Center point  Latitudine:
it_IT: Mappa - Centre point Latitudine:

en: Map - Center point  Longitudine:
it_IT: Mappa - Punto centrale Longitudine:

en: Zoom Level for map (1-20)
it_IT: Livello di zoom per la mappa (1-20)

en: Height of the map when closed
it_IT: Altezza della mappa quando viene chiusa

en: Height of map when open
it_IT: Altezza della mappa quando è aperta

en: Force map at the "closed" size ?
it_IT: Forza la mappa alla dimensione "chiusa"?

en: Force Google Map at the full screen size ?
it_IT: Forza Google Map a tutto schermo?

en: Options for Static Image  (if Header Type "image" is selected)
it_IT: Opzioni per l'immagine statica (se è selezionata l'opzione "immagine" dell'intestazione)

en: Header Image
it_IT: Immagine intestazione

en: Full Screen Background Type?
it_IT: Tipo di sfondo a schermo intero?

en: Image Height(Ex:700, Default:580px)
it_IT: Altezza immagine (ad esempio: 700, impostazione predefinita: 580 pixel)

en: Replace Map with this image
it_IT: Sostituisci mappa con questa immagine

en: Show Title:
it_IT: Mostra titolo:

en: Group pictures in slider?(*only for blog posts)
it_IT: Raggruppa le immagini nel dispositivo di scorrimento? (* Solo per i post del blog)

en: Embed Video id:
it_IT: Incorpora ID video:

en: Video from
it_IT: Video da

en: Where to show the sidebar:
it_IT: Dove mostrare la barra laterale:

en: Select the sidebar:
it_IT: Seleziona la barra laterale:

en: Stars
it_IT: Stelle

en: Review Title
it_IT: titolo della recensione

en: For action
it_IT: Per azione

en: Image size must be 44px x 50px.
it_IT: Le dimensioni dell'immagine devono essere 44 x 50 px.

en: For category
it_IT: Per categoria

en: For action
it_IT: Per azione

en: category
it_IT: categoria

en: Userpin in geolocation
it_IT: Userpin in geolocalizzazione

en: For IDX (if plugin is enabled)
it_IT: Per IDX (se il plugin è abilitato)

en: User
it_IT: Utente

en: Afghanistan
it_IT: afghanistan

en: Algeria
it_IT: algeria

en: American Samoa
it_IT: Samoa americane

en: Angola
it_IT: angola

en: Antarctica
it_IT: Antartide

en: Antigua and Barbuda
it_IT: Antigua e Barbuda

en: Aruba
it_IT: aruba

en: Belarus
it_IT: Bielorussia

en: Belgium
it_IT: Belgio

en: Bosnia and Herzegowina
it_IT: Bosnia ed Herzegowina

en: Bouvet Island
it_IT: Isola Bouvet

en: Brazil
it_IT: Brasile

en: British Indian Ocean Territory
it_IT: Territorio britannico dell&#39;Oceano Indiano

en: Cambodia
it_IT: Cambogia

en: Cameroon
it_IT: Camerun

en: Cape Verde
it_IT: capo Verde

en: Cayman Islands
it_IT: Isole Cayman

en: Central African Republic
it_IT: Repubblica Centrafricana

en: China
it_IT: Cina

en: Christmas Island
it_IT: Isola di Natale

en: Cocos (Keeling) Islands
it_IT: Isole Cocos (Keeling)

en: Congo, the Democratic Republic of the
it_IT: Congo, Repubblica Democratica del

en: Cook Islands
it_IT: Isole Cook

en: Cote d'Ivoire
it_IT: Costa d&#39;Avorio

en: Croatia (Hrvatska)
it_IT: Croazia (Hrvatska)

en: Cyprus
it_IT: Cipro

en: Czech Republic
it_IT: Repubblica Ceca

en: Denmark
it_IT: Danimarca

en: Djibouti
it_IT: Gibuti

en: Dominican Republic
it_IT: Repubblica Dominicana

en: East Timor
it_IT: Timor Est

en: Egypt
it_IT: Egitto

en: Equatorial Guinea
it_IT: Guinea Equatoriale

en: Eritrea
it_IT: l&#39;Eritrea

en: Ethiopia
it_IT: Etiopia

en: Falkland Islands (Malvinas)
it_IT: Isole Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
it_IT: Isole Faroe

en: Finland
it_IT: Finlandia

en: France
it_IT: Francia

en: French Guiana
it_IT: Guiana francese

en: French Polynesia
it_IT: Polinesia francese

en: French Southern Territories
it_IT: Territori della Francia del sud

en: Germany
it_IT: Germania

en: Gibraltar
it_IT: Gibilterra

en: Greece
it_IT: Grecia

en: Greenland
it_IT: Groenlandia

en: Heard and Mc Donald Islands
it_IT: Heard e Mc Donald Islands

en: Holy See (Vatican City State)
it_IT: Santa Sede (Stato della Città del Vaticano)

en: Hungary
it_IT: Ungheria

en: Iceland
it_IT: Islanda

en: Iran (Islamic Republic of)
it_IT: Iran (Repubblica Islamica del)

en: Ireland
it_IT: Irlanda

en: Israel
it_IT: Israele

en: Italy
it_IT: Italia

en: Jamaica
it_IT: Giamaica

en: Japan
it_IT: Giappone

en: Jordan
it_IT: Giordania

en: Kazakhstan
it_IT: Kazakistan

en: Kenya
it_IT: Kenia

en: Korea, Democratic People's Republic of
it_IT: Corea, Repubblica Popolare Democratica di

en: Korea, Republic of
it_IT: Corea, Repubblica di

en: Lao, People's Democratic Republic
it_IT: Lao, Repubblica democratica popolare

en: Latvia
it_IT: Lettonia

en: Lebanon
it_IT: Libano

en: Lesotho
it_IT: Lesoto

en: Libyan Arab Jamahiriya
it_IT: Jamahiriya arabo libico

en: Lithuania
it_IT: Lituania

en: Luxembourg
it_IT: Lussemburgo

en: Maldives
it_IT: Maldive

en: Marshall Islands
it_IT: Isole Marshall

en: Mexico
it_IT: Messico

en: Micronesia, Federated States of
it_IT: Micronesia, Stati federati di

en: Moldova, Republic of
it_IT: Moldavia, Repubblica di

en: Morocco
it_IT: Marocco

en: Mozambique
it_IT: Mozambico

en: Netherlands
it_IT: Olanda

en: Netherlands Antilles
it_IT: Antille Olandesi

en: New Caledonia
it_IT: Nuova Caledonia

en: New Zealand
it_IT: Nuova Zelanda

en: Norfolk Island
it_IT: Isola Norfolk

en: Northern Mariana Islands
it_IT: Isole Marianne settentrionali

en: Norway
it_IT: Norvegia

en: Papua New Guinea
it_IT: Papua Nuova Guinea

en: Peru
it_IT: Perù

en: Philippines
it_IT: Filippine

en: Poland
it_IT: Polonia

en: Portugal
it_IT: Portogallo

en: Puerto Rico
it_IT: Porto Rico

en: Reunion
it_IT: Riunione

en: Russian Federation
it_IT: Federazione Russa

en: Rwanda
it_IT: Ruanda

en: Saint Kitts and Nevis
it_IT: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it_IT: Santa Lucia

en: Saint Helena
it_IT: Sant'Elena

en: Saint Vincent and the Grenadines
it_IT: Saint Vincent e Grenadine

en: Sao Tome and Principe
it_IT: Sao Tome e Principe

en: Saudi Arabia
it_IT: Arabia Saudita

en: Slovakia (Slovak Republic)
it_IT: Slovacchia (Repubblica slovacca)

en: Solomon Islands
it_IT: Isole Salomone

en: South Africa
it_IT: Sud Africa

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it_IT: Georgia del Sud e Isole Sandwich del Sud

en: Spain
it_IT: Spagna

en: St. Helena
it_IT: Sant&#39;Elena

en: St. Pierre and Miquelon
it_IT: St. Pierre e Miquelon

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
it_IT: Isole Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it_IT: Svezia

en: Switzerland
it_IT: Svizzera

en: Syrian Arab Republic
it_IT: Repubblica Araba Siriana

en: Taiwan, Province of China
it_IT: Taiwan, provincia della Cina

en: Tanzania, United Republic of
it_IT: Tanzania, Repubblica Unita di

en: Thailand
it_IT: Tailandia

en: Togo
it_IT: Andare

en: Tonga
it_IT: tonga

en: Trinidad and Tobago
it_IT: Trinidad e Tobago

en: Turks and Caicos Islands
it_IT: Isole Turks e Caicos

en: Ukraine
it_IT: Ucraina

en: United Arab Emirates
it_IT: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it_IT: Regno Unito

en: United States Minor Outlying Islands
it_IT: Isole minori secondarie degli Stati Uniti

en: Virgin Islands (British)
it_IT: Isole Vergini (britanniche)

en: Virgin Islands (U.S.)
it_IT: Isole Vergini (USA)

en: Wallis and Futuna Islands
it_IT: Isole Wallis e Futuna

en: Western Sahara
it_IT: Sahara occidentale

en: Yemen
it_IT: yemen

en: Clear WpResidence Cache
it_IT: Pulisci la cache di WpResidence

en: Available Units
it_IT: Unità disponibili

en: Property Description
it_IT: Descrizione della proprietà

en: Property Address
it_IT: Indirizzo della proprietà

en: Property Details
it_IT: Dettagli della proprietà

en: Features and Amenities
it_IT: Caratteristiche e servizi

en: Images
it_IT: immagini

en: Paypal Recuring Profile- rest api
it_IT: PayPal profilo ricorrente - rimane api

en: Active Life
it_IT: Vita attiva

en: Arts & Entertainment
it_IT: Arte e intrattenimento

en: Automotive
it_IT: Settore automobilistico

en: Beauty & Spas
it_IT: Bellezza e Spa

en: Education
it_IT: Formazione scolastica

en: Event Planning & Services
it_IT: Pianificazione e servizi degli eventi

en: Financial Services
it_IT: Servizi finanziari

en: Food
it_IT: Cibo

en: Health & Medical
it_IT: Salute e medicina

en: Home Services
it_IT: Servizi domestici

en: Hotels & Travel
it_IT: Alberghi e viaggi

en: Local Flavor
it_IT: Sapore locale

en: Local Services
it_IT: Servizi locali

en: Mass Media
it_IT: Mass media

en: Nightlife
it_IT: Vita notturna

en: Pets
it_IT: Animali

en: Professional Services
it_IT: Servizi professionali

en: Public Services & Government
it_IT: Servizi pubblici e governo

en: Real Estate
it_IT: Immobiliare

en: Religious Organizations
it_IT: Organizzazioni religiose

en: Restaurants
it_IT: Ristoranti

en: Transportation
it_IT: Trasporti

en: Add New Agency
it_IT: Aggiungi nuova agenzia

en: Add Agency
it_IT: Aggiungi Agenzia

en: Edit
it_IT: modificare

en: Edit Agency
it_IT: Modifica Agenzia

en: New Agency
it_IT: Nuova Agenzia

en: View
it_IT: vista

en: View Agency
it_IT: Vedi Agenzia

en: Search Agency
it_IT: Cerca Agenzia

en: No Agency found
it_IT: Nessun agenzia trovata

en: Parent Agency
it_IT: Agenzia genitore

en: Featured Image
it_IT: Immagine in evidenza

en: Set Featured Image
it_IT: Imposta un’immagine in evidenza

en: Remove Featured Image
it_IT: Rimuovere l’immagine in evidenza

en: Use Featured Image
it_IT: Utilizzare l'immagine in primo piano

en: Agency Categories
it_IT: Categorie agenzie

en: Add New Agency Category
it_IT: Aggiungi nuova categoria agenzia

en: New Agency Category
it_IT: nuova categoria agenzia

en: Agency Action Categories
it_IT: Agenzia categorie di azione

en: Add New Agency Action
it_IT: Aggiungi nuova azione agenzia

en: New Agency Action
it_IT: nuova azione agenzia

en: Agency City
it_IT: Provincia agenzia

en: Add New Agency City
it_IT: Aggiungi provincia agenzia

en: New Agency City
it_IT: Nuova provincia agenzia

en: Agency Neighborhood
it_IT: Città agenzia

en: Add New Agency Neighborhood
it_IT: Aggiungi città nuova agenzia

en: New Agency Neighborhood
it_IT: Città della nuova agenzia

en: Agency County / State
it_IT: Paese/stato agenzia

en: Add New Agency County / State
it_IT: Aggiungi nuovo paese/stato agenzia

en: New Agency County / State
it_IT:  Nuovo paese/stato agenzia

en: Agency Settings
it_IT: Impostazioni Agenzia

en: Address:
it_IT: Indirizzo:

en: Phone:
it_IT: Telefono:

en: Website (without http):
it_IT: Website (senza http):

en: Languages:
it_IT: Lingue:

en: License:
it_IT: Licenza:

en: Agency opening hours:
it_IT: Orario d’Ufficio

en: Taxes:
it_IT: Tasse:

en: The user id for this profile:
it_IT: id dell'user per questo profilo:

en: Location on Map:
it_IT: Location sulla mappa:

en: Place Pin with Property Address
it_IT: Piazza il Puntatore con l'indirizzo dell'oggetto

en: Action
it_IT: azione

en: Agents
it_IT: Agenti

en: Add New Agent
it_IT: Aggiungi nuovo agente

en: Add Agent
it_IT: Aggiungi agente

en: Edit Agent
it_IT: Modifica agente

en: View Agent
it_IT: Vedi Agente

en: Search Agent
it_IT: Agente di ricerca

en: No Agents found
it_IT: Nessun agente trovato

en: Parent Agent
it_IT: Agente genitore

en: Agent Categories
it_IT: Categorie Agenti

en: Add New Agent Category
it_IT: Aggiungi nuova categoria di agenti

en: New Agent Category
it_IT: nuova categoria agenti

en: Agent Action Categories
it_IT: agenti categoria di azioni

en: Add New Agent Action
it_IT: aggiungi nuova azione agente

en: New Agent Action
it_IT: nuova azione agente

en: Agent City
it_IT: Provincia agente

en: Add New Agent City
it_IT: Aggiungi provincia agente

en: New Agent City
it_IT: Nuova provincia agente

en: Agent Neighborhood
it_IT: Città agente

en: Add New Agent Neighborhood
it_IT: aggiungi città del nuovo agente

en: New Agent Neighborhood
it_IT: Città del nuovo agente

en: Agent County / State
it_IT: paese/stato agente

en: Add New Agent County / State
it_IT: Aggiungi nuovo paese/stato agente

en: New Agent County / State
it_IT: nuovo agente paese/stato

en: Agent Settings
it_IT: impostazioni agente

en: Agent First Name:
it_IT: Nome Agente:

en: Agent Last Name:
it_IT: Cognome Agente:

en: Position:
it_IT: Posizione:

en: Email:
it_IT: E-mail:

en: Member of:
it_IT: Membro di:

en: Address:
it_IT: Indirizzo:

en: Telegram:
it_IT: Telegramma:

en: Private Notes
it_IT: Note private

en: The Agency id/Developer USER ID that has this agent:
it_IT: id agenzia/ USER ID del promotore immobiliare che ha questo agente:

en: Current Agency/Developer
it_IT: Agenzia attuale/promotore immobiliare

en: Agent Custom fields
it_IT: campi agente personalizzabili

en: Field Label:
it_IT: Etichetta campo:

en: Add New Developer
it_IT: Aggiungi nuovo costruttore

en: Add Developer
it_IT: aggiungi promotore immobiliare

en: Edit Developer
it_IT: Modifica promotore immobiliare

en: New Developer
it_IT: nuovo promotore immobiliare

en: View Developer
it_IT: Vedi promotore immobiliare

en: Search Developer
it_IT: Cerca agente immobiliare

en: No Developer found
it_IT: numero di agenti immobiliari trovati

en: Parent Developer
it_IT: promotore immobiliare genitore

en: Developer Categories
it_IT: promotore immobiliare categorie

en: Add New Developer Category
it_IT: aggiungi nuova categoria di promotore immobiliare

en: New Developer Category
it_IT: nuova categoria promotore immobiliare

en: Developer Action Categories
it_IT:  categoria azioni promotore immobiliare

en: Add New Developer Action
it_IT: aggiungi nuova azione promotore immobiliare

en: New Developer Action
it_IT: nuova azione promotore immobiliare

en: Developer City
it_IT: Provincia promotore immobiliare

en: Add New Developer City
it_IT: Aggiungi provincia per nuovo promotore immobiliare

en: New Developer City
it_IT: Nuova provincia promotore immobiliare

en: Developer Neighborhood
it_IT: Quartiere promotore immobiliare

en: Add New Developer Neighborhood
it_IT: aggiungi quartiere del nuovo promotore immobiliare

en: New Developer Neighborhood
it_IT: Quartiere nuovo promotore immobiliare

en: Developer County / State
it_IT: paese/stato promotore immobiliare

en: Add New Developer County / State
it_IT: aggiungi nuovo stato/paese del promotore immobiliare

en: New Developer County / State
it_IT: stato/paese nuovo promotore immobiliare

en: Developer Settings
it_IT: impostazioni promotore immobiliare

en: Add New Invoice
it_IT: Aggiungi nuova fattura

en: Add Invoice
it_IT: Aggiungi fattura

en: Edit Invoice
it_IT: Modifica fattura

en: New Invoice
it_IT: Nuova fattura

en: View Invoices
it_IT: Visualizza fatture

en: Search Invoices
it_IT: Cerca fatture

en: No Invoices found
it_IT: Nessuna fattura trovata

en: Parent Invoice
it_IT: Fattura principale

en: Invoice Details
it_IT: Dettagli della fattura

en: Invoice Id:
it_IT: Codice di identificazione della fattura:

en: Invoice NOT paid
it_IT: fattura NON pagata

en: Invoice PAID
it_IT: fattura PAGATA

en: Billing For :
it_IT: Fatturazione per:

en: Billing Type :
it_IT: Tipo di fatturazione:

en: Item Id (Listing or Package id)
it_IT: ID oggetto (ID elenco o pacchetto)

en: Item Price
it_IT: Prezzo dell'articolo

en: Purchase Date
it_IT: Data di acquisto

en: User Id
it_IT: id utente

en: Paypal - Reccuring Payment ID:
it_IT: Paypal - ID pagamento ricorrente:

en: Billing For
it_IT: Fatturazione per

en: Invoice Type
it_IT: Tipo di fattura

en: Purchased by User
it_IT: Acquistato dall'utente

en: Not Paid
it_IT: Non pagato

en: Paid
it_IT: Pagato

en: Invoice
it_IT: Fattura

en: Publish Listing with Featured
it_IT: Pubblica l'annuncio mettendolo in evidenza

en: Package
it_IT: Pacchetto

en: Listing
it_IT: Annuncio

en: One Time
it_IT: Una volta

en: Recurring
it_IT: Ricorrente

en: To
it_IT: A

en: Billing for
it_IT: Fatturazione per

en: Billing type
it_IT: Tipo di fatturazione

en: Total Price
it_IT: Prezzo totale

en: Thank you for your business!
it_IT: Grazie!

en: Membership Packages
it_IT: Pacchetti di abbonamento

en: Add New Membership Package
it_IT: Aggiungi nuovo pacchetto di appartenenza

en: Add Membership Packages
it_IT: Aggiungi pacchetti di appartenenza

en: Edit Membership Packages
it_IT: Modifica pacchetti di appartenenza

en: Edit Membership Package
it_IT: Modifica pacchetto di appartenenza

en: New Membership Packages
it_IT: Nuovi pacchetti di abbonamento

en: View Membership Packages
it_IT: Visualizza pacchetti di appartenenza

en: Search Membership Packages
it_IT: Cerca pacchetti di appartenenza

en: No Membership Packages found
it_IT: Nessun pacchetto di iscrizione trovato

en: Parent Membership Package
it_IT: Pacchetto di appartenenza dei genitori

en: Package Details
it_IT: Dettagli del pacchetto

en: Billing Time Unit :
it_IT: Unità di fatturazione:

en: Bill every x units
it_IT: Bill ogni x unità

en: How many listings are included?
it_IT: Quanti annunci sono inclusi?

en: Unlimited listings ?
it_IT: Elenchi illimitati?

en: How many Featured listings are included?
it_IT: Quante inserzioni in Evidenza sono incluse?

en: How many images are included per listing?
it_IT: Quante immagini sono incluse per ogni annuncio?

en: Package Price in
it_IT: Prezzo del pacchetto in

en: Display package for? *Hold CTRL for multiple selection.
it_IT: Mostra pacchetto per? Tieni premuto CTRL per la selezione multipla

en: Is visible?
it_IT: E' visibile?

en: unlimited
it_IT: Illimitato

en: Unlimited
it_IT: Illimitato

en: Your Current Package :
it_IT: Il tuo pacchetto attuale:

en:   unlimited
it_IT: Illimitato

en: Listings Included
it_IT: Inserzioni incluse

en: Listings Remaining
it_IT: Annunci rimanenti

en: Featured Included
it_IT: In Evidenza inclusi

en: Featured Remaining
it_IT: In Evidenza rimasti

en: Images / per listing
it_IT: Immagini / per elenco

en: Ends On
it_IT: Termina il

en: Your Current Package:
it_IT: Il tuo pacchetto attuale:

en: Free Membership
it_IT: Iscrizione gratuita

en: Images / listing
it_IT: immagini/annuncio

en: Ends On: -
it_IT: Termina il: -

en: Your Current Package:
it_IT: Il tuo pacchetto attuale:

en:   Unlimited listings
it_IT: Elenchi illimitati

en:  Listings
it_IT: Annunci

en:  remaining
it_IT: Rimanenti

en:  Featured listings
it_IT: Annuncio in evidenza

en:  remaining
it_IT: rimanenti

en: Unlimited listings
it_IT: Annunci illimitati

en:   remaining
it_IT:  rimanenti

en: Select package
it_IT: Seleziona il pacchetto

en: Messages
it_IT: messaggi

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Add New Message
it_IT: Aggiungi nuovo messaggio

en: Add Message
it_IT: Aggiungi un messaggio

en: Edit Message
it_IT: Modifica messaggio

en: New Message
it_IT: Nuovo messaggio

en: View Message
it_IT: Visualizza messaggio

en: Search Message
it_IT: Cerca messaggio

en: No Message found
it_IT: Nessun messaggio trovato

en: Parent Message
it_IT: Messaggio principale

en: Message Details
it_IT: Dettagli del messaggio

en: From User:
it_IT: Dall'utente:

en: To User:
it_IT: Per l'utente:

en: unread
it_IT: Non letto

en: From
it_IT: A partire dal

en: Message from
it_IT: messaggio da

en:  Sent for property
it_IT: Inviato per l'immobile

en: with the link:
it_IT: con il link:

en: Selected dates:
it_IT: Date selezionate:

en:  to
it_IT:  a

en:  guests:
it_IT: clienti:

en: Your message was sent! You will be notified by email when a reply is received.
it_IT: Il tuo messaggio è stato inviato! Riceverai una notifica via e-mail quando viene ricevuta una risposta.

en: Properties
it_IT: Proprietà

en: Property
it_IT: Proprietà

en: Add Property
it_IT: Aggiungi immobile

en: Edit Property
it_IT: Modifica immobile

en: New Property
it_IT: Nuovo immobile

en: View Property
it_IT: Vedi immobile

en: Search Property By Name or ID
it_IT: Ricerca della proprietà per nome o ID

en: No Properties found
it_IT: Nessun immobile trovato

en: No Properties found in Trash
it_IT: Nessun immobile trovato nel cestino

en: Parent Property
it_IT: immobile genitore

en: Add New Property Category
it_IT: Aggiungi nuova categoria di immobili

en: New Property Category
it_IT: Nuova categoria di immobili

en: Add New Type
it_IT: Aggiungi nuovo tipo

en: New Type
it_IT: Nuovo Tipo

en: Add New City
it_IT: Aggiungi nuova provincia

en: New City
it_IT:  Nuova provincia

en: Neighborhood
it_IT: Città

en: Add New Neighborhood
it_IT: Aggiungi nuovo quartiere

en: New Neighborhood
it_IT: Nuovo quartiere

en: County / State
it_IT: Stato / paese

en: Add New County / State
it_IT: aggiungi nuovo paese/stato

en: New County / State
it_IT:  nuovo paese/stato

en: Add New Feature
it_IT: Aggiungi Nuova Caratteristica

en: New Feature
it_IT: Nuovo Progetto

en: Add New Status
it_IT: Aggiungi nuovo stato

en: New Status
it_IT: Nuovo Stato

en: Property Media & Documents
it_IT: Supporti e documenti di proprietà

en: Property Custom Fields
it_IT: Campi personalizzabili della proprietà

en: Address and Map Location
it_IT: Indirizzo e posizione mappa

en: Energy Class
it_IT: Classe energetica

en: Property  Subunits
it_IT: Sotto unità della proprietà

en: Property Custom
it_IT: Personalizzazione immobile

en: Responsible Agent / User
it_IT: Agente/user responsabile

en: Property Subunits
it_IT: Subunità di proprietà

en: Use Floor Plans
it_IT: Usa le planimetrie

en: Plan Title
it_IT: Piano Titolo

en: Plan Description
it_IT: Descrizione del piano

en: Plan Size
it_IT: Dimensione del piano

en: Plan Rooms
it_IT: Piano Camere

en: Plan Bathrooms
it_IT: Pianificare i bagni

en: Plan Price
it_IT: Piano Prezzo

en: Plan Image
it_IT: Foto Planimetria

en: Add new plan
it_IT: Aggiungi nuovo piano

en: (*text)
it_IT: ( * Inserisci un valore )

en: (*numeric)
it_IT: (* in numeri)

en: (*date)
it_IT: (* data)

en: Not Available
it_IT: Non disponibile

en: Paid Submission is disabled
it_IT: L'abbonamento a pagamento è stato disabilitato

en: You are on membership mode. There are no details to show for this mode.
it_IT: Sei nella modalità membership. Non ci sono dettagli da mostrare per questa modalità.

en: Pay Status:
it_IT: Stato del pagamento:

en: PAID
it_IT: PAGATO

en: Address(*only street name and building no):
it_IT: Indirizzo (solo nome e numero della via)

en: Zip:
it_IT: Cap:

en: Country:
it_IT: Nazione:

en: Latitude:
it_IT: Latitudine

en: Longitude:
it_IT: longitudine:

en: Google View Camera Angle
it_IT: Google View angolo visivo

en: Enable Google Street View
it_IT: Abilita Google Street View

en: Hide Map Marker ?
it_IT: Nascondere il marcatore della mappa?

en: Main Agent:
it_IT: Agente Principale:

en: User:
it_IT: Utente:

en: Secondary Agents(*multiple selection):
it_IT: Agenti secondari (selezione multipla):

en: Upload new file(Image or pdf)
it_IT: Caricare un nuovo file (immagine o pdf)

en: Video From:
it_IT: Video da:

en: Video Placeholder Image
it_IT: Fermo-immagine del video

en: Price(use only numbers):
it_IT: Prezzo (usare solo numeri):

en: After Price Label(*for example "per month"):
it_IT: Testo dopo il prezzo (*esempio "al mese"):

en: Before Price Label(*for example "per month"):
it_IT: Testo prima del prezzo (*esempio "a partire da"):

en: Additional Price Info (use only numbers):
it_IT: Informazioni aggiuntive sul prezzo (utilizzare solo i numeri):

en: After Label for Additional Price info (*for example "per month"):
it_IT: Dopo l'etichetta per informazioni sul prezzo aggiuntivo (*ad esempio "al mese")

en: Before Label for Additional Price Info(*for example "from"):
it_IT: Prima dell'etichetta per le informazioni aggiuntive sul prezzo (*ad esempio "da")

en: Yearly Tax Rate:
it_IT: IMU per i proprietari (tassa espressa mensilmente)

en: Homeowners Association Fee(monthly):
it_IT: Spese condominiali, se presenti (valore espresso mensilmente)

en: Size(*only numbers):
it_IT: Superficie calpestabile:

en: Lot Size(*only numbers):
it_IT: Dimensioni proprietà (mq):

en: Rooms(*only numbers):
it_IT: Numero camere:

en: Bedrooms(*only numbers):
it_IT: Numero letti:

en: Bathrooms(*only numbers):
it_IT: Numero bagni:

en: Owner/Agent notes (*not visible on front end):
it_IT: Note del Proprietario/agente (non visibile nella pagina web)

en: Make it Featured Property
it_IT: Metti l'immobile in evidenza

en: Property in theme Slider
it_IT: Inserisci l'immobile nello slider in homepage

en: Energy Index in kWh/m2a:
it_IT: Indice energetico kWh/m2a:

en: Energy Class:
it_IT: Classe energetica:

en: Select Energy Class (EU regulation)
it_IT: Seleziona Classe energetica (regolamento UE)

en: greenhouse gas emissions kgCO2/m2a:
it_IT: emissioni di gas serra kgCO2/m2a:

en: greenhouse gas emissions index class
it_IT: classe indice delle emissioni di gas a effetto serra

en: Select gas emissions index class
it_IT: Selezionare la classe di indice delle emissioni di gas

en: Renewable energy performance index
it_IT: Indice di prestazione delle energie rinnovabili

en: Energy performance of the building
it_IT: Prestazioni energetiche dell'edificio

en: EPC current rating
it_IT: Valutazione EPC attuale

en: EPC Potential Rating
it_IT: Prestazione energetica potenziale

en: Featured
it_IT: In Evidenza

en: published
it_IT: Pubblicato

en: Yes
it_IT: Si

en: SVG ICON - SVG ONLY!
it_IT: ICONA SVG - SOLO SVG!

en: Video Tutorial
it_IT: Tutorial video

en: Upload SVG
it_IT: Caricare SVG

en: Slug
it_IT: Interlinea

en: Posts
it_IT: Messaggi

en: Which city has this area
it_IT: Indica la provincia di questa città

en: Page id for this term
it_IT: Id della pagina per questo termine

en: Category Tagline
it_IT: Categoria Tagline

en: City that has this area
it_IT: Indica la provincia di questa città

en: expired
it_IT: Scaduto

en: disabled
it_IT: Disabilitato

en: Disabled by user <span class="count">(%s)</span> | Disabled by user <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Disabilitato dall'utente < span class = "count" > ( %s) </span>
it_IT[1]: Disabilitato dall'utente < span class = "count" > ( %s) </span>

en: Which county / state has this city
it_IT: Quale paese/stato ha questa città

en: County / State that has this city
it_IT: Paese/Stato che ha questa città

en: Already Subunit for
it_IT: Già una sottounità per

en: Enable
it_IT: Abilitare

en: Due to speed & usability reasons we only show your first 50 properties. If the Listing you want to add as subunit is not in this list please add the id manually.
it_IT: Per ragioni di velocità e usabilità ti mostriamo solo i primi 50 immobili. Se l'annuncio che vuoi aggiungere come sotto unità non si trova qui per favore aggiungi manualmente il suo id.

en: Select Subunits From the list:
it_IT: Seleziona sottounità Dalla lista:

en: Or add the ids separated by comma.
it_IT: O aggiungi gli id separandoli con la virgola.

en: Searches
it_IT: ricerche

en: Add New Searches
it_IT: Aggiungi nuove ricerche

en: Add Searches
it_IT: Aggiungi ricerche

en: Edit Searches
it_IT: Modifica ricerche

en: New Searches
it_IT: Nuove ricerche

en: View Searches
it_IT: Visualizza ricerche

en: Search Searches
it_IT: Ricerche di ricerca

en: No Searches found
it_IT: Nessuna ricerca trovata

en: Parent Searches
it_IT: Ricerche principali

en: Search Details
it_IT: Cerca dettagli

en: Email to
it_IT: Email a

en: Search parameters
it_IT: Cerca parametri

en: add to favorites
it_IT: aggiungi ai preferivi

en: remove from favorites
it_IT: rimuovi dai preferiti

en: share this page
it_IT: Pagina:

en: Share
it_IT: Condividere

en: Favorite
it_IT: Preferito

en: print page
it_IT: INDIETRO

en: Print
it_IT: Stampa

en: Property Reviews
it_IT: Recensioni di proprietà

en: Page Views Statistics
it_IT: Statistiche sulle visualizzazioni di pagina

en: Please add a Walkscore Api Key
it_IT: Aggiungere una chiave API Walkscore

en: Updated On:
it_IT: Aggiornato al:

en: Year Built:
it_IT: Anno

en: properties
it_IT: immobili

en: load articles
it_IT: Carica articoli

en: load more listings
it_IT: visualizza più immobili

en: load agents
it_IT: Più agenti

en: favorite
it_IT: preferito

en: Number of Page Views
it_IT: Numero di visualizzazioni di pagina

en: Contact Me
it_IT: Contattami

en: Schedule a showing?
it_IT: Pianifica ?

en: Day
it_IT: Giorno

en: Time
it_IT: Tempo

en: Your Phone
it_IT: Il tuo telefono

en: I'm interested in
it_IT: Sono interessato a

en: Send Email
it_IT: Invia una email

en: Send Private Message
it_IT: Invia un messaggio

en: You can reply to private messages from "Inbox" page in your user account.
it_IT: Puoi rispondere ai messaggi privati ​​dalla pagina &quot;Posta in arrivo&quot; del tuo account utente

en: Yelp Details
it_IT: Dettagli Yelp

en: all open
it_IT: tutto aperto

en: all closed
it_IT: tutto chiuso

en: only the first one open
it_IT: solo il primo aperto

en: Other units in
it_IT: Altre unità in

en: Category:
it_IT: Tipologia:

en: Rooms:
it_IT: Stanze:

en: Bedrooms:
it_IT: Camere da letto:

en: Baths:
it_IT: Bagni:

en: Size:
it_IT: Dimensioni:

en: Types
it_IT: Vendita/Affitto

en: States
it_IT: Stati

en: Type address, state, city or area
it_IT: Digita indirizzo, stato, città o area

en: Type Keyword
it_IT: Digita la parola chiave

en: BD
it_IT: Letti

en: BA
it_IT: Bagni

en: see more facts
it_IT: Vedi più elementi

en: see less facts
it_IT: Vedi meno elementi

en: Type your message...
it_IT: Scrivi il tuo messaggio ...

en: Send Message
it_IT: Invia messaggio

en: more agents
it_IT: Più agenti

en:  more listings
it_IT: Più annunci

en:  more articles
it_IT: Più articoli

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Password
it_IT: Parola d&#39;ordine

en: Login
it_IT: Accesso

en: Forgot Password?
it_IT: Ha dimenticato la password?

en: Enter Your Email Address
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo email

en: Reset Password
it_IT: Resetta la password

en: Return to Login
it_IT: Ritorna al login

en: Retype Password
it_IT: Ripeti password

en: Select User Type
it_IT: Seleziona il tipo di utente

en: I agree with
it_IT: Sono d&#39;accordo con

en: terms & conditions
it_IT: Termini &amp; Condizioni

en: A password will be e-mailed to you
it_IT: La password verrà inviata via email

en: Register
it_IT: Registrare

en: Featured Article
it_IT: Articolo in evidenza

en: read more
it_IT: leggi di più

en: more listings
it_IT: più annunci

en: more articles
it_IT: Più articoli

en: Days
it_IT: Giorni

en: Week
it_IT: Settimana

en: Weeks
it_IT: Settimane

en: Month
it_IT: Mese

en: Months
it_IT: Mesi

en: Year
it_IT: Anno

en: Years
it_IT: Anni

en: Listings
it_IT: Annunci

en: <strong> %s</strong> Listing | <strong>%s</strong> Listings
it_IT[0]: <strong> %s</strong> Elenco

en: <strong> %s</strong> Featured Listing | <strong>%s</strong> Featured Listings
it_IT[0]: <strong> %s</strong> Elenco in primo piano

en: Get started
it_IT: Iniziamo

en: View Profile
it_IT: Vedi profilo

en: Property Page Only - Text with Agent details
it_IT: Solo per le pagine degli immobili- Testo con dettagli degli agenti

en: WpResidence - Property Page Design
it_IT: WpResidence -pagina immobili Design

en: Text
it_IT: Testo

en: Design options
it_IT: opzioni design

en: Property Page Only - Property Gallery
it_IT: solo pagina immobili- galleria immobili

en: Thumbnail max width in px
it_IT: Anteprima max larghezza in px

en: Thumbnail max width in px (*height is auto calculated based on image ratio)
it_IT: Anteprima max ampiezza in px ( l'altezza viene auto calcolata in base alle proporzioni dell'immagine)

en: Thumbnail right & bottom margin in px
it_IT: anteprima margine inferiore e destro in px

en: Maximum no of thumbs
it_IT: numero massimo di pollici

en: Property Page Only - Related Listings
it_IT: solo pagina proprietà- annunci correlati

en: Property Page Only - Contact Form Agent
it_IT: solo pagina proprietà-form di contatto agenti

en: Property Page Only - Agent Card
it_IT: solo pagina proprietà-carta agente

en: Colums : 1 or 2
it_IT: colonne: 1 o 2

en: One column means that agent details go below the image, two columns means agent details are on the right side of the image.
it_IT: Una colonna implica che i dettagli agenti vengano visualizzati sotto l'immagine, due colonne implicano che i dettagli degli agenti stiano a destra dell'immagine.

en: Property Page Only - Property Images / Video Slider
it_IT: solo pagina proprietà- immagini immobili /slider video

en: Slider Type
it_IT: Tipo di cursore

en: Show map in slider type?
it_IT: mostra la mappa per la tipologia slider?

en: Make sure you are using only 1 map per page in order to avoid conflicts
it_IT: assicurati di utilizzare una sola mappa a pagina per evitare conflitti

en: Property Page Only - Details Section
it_IT: solo pagina proprietà-sezione dettagli

en: Select the property section
it_IT: Seleziona la sezione immobile

en: Select a property section from the theme default details elements.
it_IT: Seleziona una sezione immobili dai dettagli di default del tema

en: Columns
it_IT: colonne

en: Columns (*works only for address, property details and features and amenities)
it_IT: Colonne (funziona solo per indirizzi, dettagli immobile e caratteristiche e servizi)

en: Property Page Only - Single Detail
it_IT: solo pagina proprietà-unico dettaglio

en: Select single detail
it_IT: seleziona unico dettaglio

en: Select one single detail from dropdown
it_IT: seleziona un singolo dettaglio dalla tendina

en: Element Label
it_IT: dicitura elementi

en: Property Page Only - Text with Details
it_IT: solo pagina proprietà-testo con dettagli

en: Property Page Only - Details as Accordion
it_IT: solo pagina proprietà-dettagli a fisarmonica

en: Accordion Open/Close Status
it_IT: fisarmonica aperta/chiusa

en: Accordion Open/Close status
it_IT: fisarmonica aperta/chiusa

en: Description Label. Set it blank if you don't want it to appear.
it_IT: etichetta descrizione. Lasciala bianca se non vuoi che appaia

en: Property Address Label. Set it blank if you don't want it to appear.
it_IT: etichetta indirizzo proprietà. lascialo bianco se non vuoi che appaia

en: property_details Label. Set it blank if you don't want it to appear.
it_IT: etichetta dettagli_proprietà. lascialo bianco se non vuoi che appaia

en: Amenities and Features Label. Set it blank if you don't want to appear.
it_IT: etichetta Caratteristiche e servizi. lascialo bianco se non vuoi che appaia

en: Map label. Set it blank if you don't want it to appear. Remember to have only one map per property page to avoid conflicts.
it_IT: Etichetta mappa. lascialo bianco se non vuoi che appaia. Ricorda di avere una sola mappa per ogni pagina di immobile per evitare conflitti.

en: Walkscore Label. Set it blank if you don't want it to appear.
it_IT: Etichetta Walkscore.  lascialo bianco se non vuoi che appaia

en: Floor Plans Label. Set it blank if you don't want to appear.
it_IT: Etichetta planimetria.  lascialo bianco se non vuoi che appaia

en: Page Views. Set it blank if you don't want it to appear.
it_IT: Page Views.  lascialo bianco se non vuoi che appaia

en: Virtual Tour. Set it blank if you don't want it to appear.
it_IT: Tour Virtuale.  lascialo bianco se non vuoi che appaia

en: Yelp Views
it_IT: Visualizzazioni di Yelp

en: Yelp Views. Set it blank if you don't want it to appear.
it_IT: Visualizzazioni Yelp.  lascialo bianco se non vuoi che appaia

en: Property Page Only - Details as Tabs
it_IT: Solo per la pagina degli immobili- dettagli come schede.

en: Description Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
it_IT: Etichetta della descrizione nella scheda.  lascialo bianco se non vuoi che appaia

en: Property Address Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
it_IT: Etichetta Indirizzo proprietà nella scheda.  lascialo bianco se non vuoi che appaia

en: Property Details Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
it_IT: Etichetta dettagli immobile nella scheda.  lascialo bianco se non vuoi che appaia

en: Amenities and Features Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
it_IT: Etichetta Caratteristiche e servizi nella scheda.  lascialo bianco se non vuoi che appaia

en: Map label in the tab.  Set it blank if you don't want it to appear. Remember to have only one map per property page to avoid conflicts.
it_IT: Etichetta mappa nella scheda.  lascialo bianco se non vuoi che appaia. Ricorda di avere una sola mappa per ogni proprietà per evitare confitti.

en: Walkscore Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
it_IT: Etichetta anteprima nella scheda.  lascialo bianco se non vuoi che appaia

en: Floor Plans Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
it_IT: Etichetta Planimetria nella scheda.  lascialo bianco se non vuoi che appaia

en: Page Views in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
it_IT: Visualizzazioni pagina nella scheda.  lascialo bianco se non vuoi che appaia

en: Virtual Tour in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
it_IT: Tour virtuale nella scheda.  lascialo bianco se non vuoi che appaia

en: Yelp Views in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
it_IT: Visualizzazioni Yelp nella scheda.  lascialo bianco se non vuoi che appaia

en: Filter List
it_IT: Elenco Filtro

en: Type Category names
it_IT: Digita i nomi delle tipologie

en: list of category id's sepearated by comma
it_IT: lista degli id delle tipologie separati dalla virgola

en: Type Action names
it_IT: Digita il nome delle azioni

en: list of action ids separated by comma (*only for properties)
it_IT: lista degli id delle azioni separati dalle virgole (solo per immobili)

en: Type City names
it_IT: Digita i nomi delle città

en: list of city ids separated by comma (*only for properties)
it_IT: lista di id delle città separati dalla virgola (solo per immobili)

en: Type Area names
it_IT: Digita i nomi delle aree

en: list of area ids separated by comma (*only for properties)
it_IT: lista degli id delle aree separati dalla virgola (solo per immobili)

en: Type State names
it_IT: Digitare i nomi degli stati

en: list of state ids separated by comma (*only for properties)
it_IT: lista degli id delle aree separati dalla virgola (solo per immobili)

en: No of items
it_IT: No di articoli

en: how many items
it_IT: Quanti elementi

en: No of items per row
it_IT: Numero di articoli per riga

en: The number of items per row
it_IT: il numero di elementi per riga

en: Vertical or horizontal ?
it_IT: Verticali o orizzontali?

en: What type of alignment (vertical or horizontal) ?
it_IT: che tipo di allineamento? (verticale o orizzontale?)

en: Show featured listings only?
it_IT: Mostra solo gli annunci in evidenza?

en: Show featured listings only? (yes/no)
it_IT: Mostra solo gli annunci in evidenza? (si/no)

en: Sort By
it_IT: Ordina per

en: sort items by
it_IT: lista elementi   per ID

en: Properties Slider
it_IT: Slider immobili

en: Properties IDs separated by commna
it_IT: Id delle proprietà separato dalla virgola

en: Design Type
it_IT: Tipo di design

en: type 1 or 2
it_IT: Tipo 1 o 2

en: Google Map with Property Marker
it_IT: Google map con marcatore di proprietà

en: Property ID
it_IT: ID dell'immobile

en: Add the ID of the property you want to show
it_IT: Aggiungi l' ID dell'immobile che vuoi mostrare

en: Listings per Agent, Agency or Developer
it_IT: Annunci ad agente, agenzia o mediatore immobiliare

en: Type Agent, Agency or Developert name
it_IT: Digita il nome dell' Agente/Agenzia o costruttore

en: Select one Agent, Agency or Developer
it_IT: Seleziona un agente, agenzia, o costruttore

en: Number of Listings
it_IT: Numero di annunci

en: Number of Listings to display
it_IT: Numero di annunci da mostrare

en: Display Categories
it_IT: Mostra tipologie

en: Type Categories,Actions,Cities,Areas,Neighborhoods or County name you want to show
it_IT: Digita Tipologie, Azioni, Provincie, Città, Quartieri o nome dello stato che vuoi mostrare

en: Items per row
it_IT: elementi per riga

en: How many items listed per row? For type 2 use only 1.
it_IT: Quanti elementi pubblicati per riga?  Per il tipo 2 usane solo 1

en: Select Item Type 1/2?
it_IT: Seleziona tipologia elemento 1/2?

en: Item Height
it_IT: Altezza elemento

en: Extra Class Name
it_IT: Nome della classe Extra

en: List Agents
it_IT: Elenco agenti

en: Agent Lists
it_IT: Liste agenti

en: Title
it_IT: Titolo

en: Section Title
it_IT: Tipo di sezione

en: list of agent category names
it_IT: lista di nomi delle tipologie per agenti

en: list of agent action names
it_IT: lista di nomi delle azioni degli agenti

en: list of agent city names
it_IT: Lista dei nomi delle città degli agenti

en: list of agent area names
it_IT: Lista dei nomi delle aree degli agenti

en: Link to global listing
it_IT: Link alla quotazione globale

en: link to global listing
it_IT: Link all'annuncio complessivo

en: Random Pick (yes/no)
it_IT: Scelta random (si/no)

en: Choose if agents should display randomly on page refresh.
it_IT: Scegli se gli agenti devono essere mostrati a random quando c'è il refresh della pagina

en: Recent Items Slider
it_IT: slider elementi recenti

en: Recent Items Slider Shortcode
it_IT: Shortcode del cursore di elementi recenti

en: What type of items
it_IT: Che tipo di elementi

en: list properties or articles
it_IT: lista immobili o articoli

en: Category Id's
it_IT: id delle tipologie

en: list of category id's sepearated by comma (*only for properties)
it_IT: lista degli id delle categorie separati dalla virgola (solo per immobili)

en: Action Id's
it_IT: id delle azioni

en: City Id's
it_IT: Id della città

en: Area Id's
it_IT: id dell'area

en: County/State Id's
it_IT: id dello stato/paese

en: list of county/State ids separated by comma (*only for properties)
it_IT: lista degli id di stati/paesi separati dalla virgola (solo per immobili)

en: Type Property Status
it_IT: Tipo Stato della proprietà

en: list of property status ids separated by comma (*only for properties)
it_IT: Elenco di ID delle proprietà sonoseparati da virgola (*solo per le proprietà)

en: Auto scroll period
it_IT: periodo di auto scroll

en: Auto scroll period in seconds - 0 for manual scroll, 1000 for 1 second, 2000 for 2 seconds and so on.
it_IT: periodo di auto scroll in second-  0 per lo scroll manuale, 1000 per 1 secondo, 2000 for 2 secondi e così via.

en: Icon content box
it_IT: riquadro di contenuto icona

en: Icon Content Box Shortcode
it_IT: Shortbox casella Contenuto icona

en: Box Title
it_IT: Titolo del riquadro

en: Box Title goes here
it_IT: Il titolo del riquadro va qui

en: Image url
it_IT: url dell'immagine

en: Image or Icon url
it_IT: immagine o url dell'icona

en: Content of the box
it_IT: contenuto del riquadro

en: Content of the box goes here
it_IT: il contenuto del riquadro va qui

en: Image Effect
it_IT: Effetti immagine

en: Use image effect? yes/no
it_IT: Usa effetti immagine? si/no

en: Link
it_IT: collegamento

en: The link with http:// in front
it_IT: il link con http:// davanti

en: Spacer
it_IT: Barra spaziatrice

en: Spacer Type
it_IT: Tipo di barra spaziatrice

en: Space Type : 1 with no middle line, 2 with middle line
it_IT: tipo di Barra spaziatrice: 1 senza linea di mezzo, 2 con linea di mezzo

en: Space height
it_IT: altezza spazio

en: Space height in px
it_IT: altezza spazio in px

en: Membership Package
it_IT: Pacchetto membership

en: Type Package name
it_IT: Digita il nome del pacchetto

en: Select only one Package
it_IT: Seleziona un solo pacchetto

en: Content of the package box
it_IT: Contenuto del riquadro del pacchetto

en: Add content for the package
it_IT: aggiungi contenuto per il pacchetto

en: Make package featured
it_IT: Rendi pacchetto In evidenza

en: Make package featured (no/yes)
it_IT: Rendi il pacchetto in evidenza (no/sì)

en: Featured Agency / Developer shortcode
it_IT: shortcode agenzia/developer in evidenza

en: Featured Developer / Agency
it_IT: Agenzia/Developer in evidenza

en: Type Agency or Developer name
it_IT: Digita il nome dell'agenzia o del promotore immobiliare

en: Select one Agency or Developer
it_IT: Seleziona un agenzia o un promotore immobiliare

en: Status Text Label
it_IT: etichetta stato del testo

en: Path to an image of your choice (best size 300px  x 300px)
it_IT: Percorso verso un immagine di tua scelta (miglior formato 300px  x 300px)

en: List items by ID
it_IT: lista elementi   per ID

en: List Items by ID Shortcode
it_IT: Elenca gli articoli per codice corto ID

en: List properties or articles
it_IT: lista immobili o articoli

en: Items IDs
it_IT: id degli elementi

en: List of IDs separated by comma
it_IT: lista degli id dei prodotti separati dalla virgola

en: How many items do you want to show ?
it_IT:  Quanti oggetti vuoi mostrare?

en: link to global listing with http
it_IT: link all'annuncio globale con http

en: Testimonial
it_IT: testimoniale

en: Testiomonial Shortcode
it_IT: shortcode delle testimonianze

en: Client name here
it_IT: Nome del cliente qui

en: Title Client
it_IT: Titolo Cliente

en: title or client postion
it_IT: Titolo o posizione del cliente

en: Path to client picture, (best size 120px  x 120px)
it_IT: Percorso verso la foto de cliente (dimensione ottimale 120px  x 120px)

en: Testimonial Text Here.
it_IT: Testo della recensione qui.

en: Testimonial Text Here.
it_IT: Testo della recensione qui.

en: Testimonial Type
it_IT: Tipo di  recensione

en: Select 1,2,3 or 4
it_IT: Selezionare 1,2,3 o 4

en: Only for type3: no of stars for reviews (from 1 to 5, increment by 0.5)
it_IT: Solo per il tipo 3: nessuna stella per le recensioni (da 1 a 5, incrementa con 0,5)

en: Only for type3:Testimonial Title
it_IT: Solo per il tipo 3: Titolo recensione

en: Recent Items
it_IT: Articoli recenti

en: Recent Items Shortcode
it_IT: Shortcode di articoli recenti

en: List of terms for the filter bar (*applies only for properties, not articles/posts)
it_IT: lista di termini per la barra-filtro (si applica agli immobili, non agli articoli e ai post)

en: Terms are items in any property taxonomy(Category, Action, City, Area or State/County)
it_IT: I termini sono elementi in ogni tassonomia delle proprietà (categoria, azione, area o paese/stato)

en: Type County/State names
it_IT: Digita il nome del paese/stato

en: Will deactivate theme cache and increase loading time. (*only for properties)
it_IT: Disattiverà la cache del tema e aumenterà il tempo di caricamento (solo per immobili)

en: Featured Agent
it_IT: Agento in evidenza

en: Featured Agent Shortcode
it_IT: Agenti in evidenza shortcode

en: Type Agent name
it_IT: Digita il nome dell'agente

en: Select one Agent
it_IT: Seleziona un agente

en: Notes
it_IT: Note

en: Notes for featured agent
it_IT: Note per agenti in evidenza

en: Featured Article Shortcode
it_IT: Shortcode dell'articolo in evidenza

en: Type article name
it_IT: Digita il nome dell'articolo

en: Select one article
it_IT: Seleziona un articolo

en: Featured text (for type1)
it_IT: Testo in evidenza (per tipo 1)

en: featured text
it_IT: testo in primo piano

en: Featured Property
it_IT: Proprietà in evidenza

en: Featured Property Shortcode
it_IT: shortcode proprietà in evidenza

en: Property id
it_IT: id immobile

en: Second Line
it_IT: seconda linea

en: Second line text
it_IT: Seconda linea di testo

en: type 1, 2, 3 or 4
it_IT: Tipo 1,2,3 o 4

en: Login Form
it_IT: For per il Login

en: Login Form Shortcode
it_IT: Shortcode del modulo di accesso

en: Register link text
it_IT: testo del link di registrazione

en: Register page url
it_IT: url della pagina di registrazione

en: Register Form
it_IT: Form di registrazione

en: Register Form Shortcode
it_IT: Registra modulo Shortcode

en: Advanced Search Shortcode
it_IT: Ricerca avanzata Shortcode

en: Contact Us
it_IT: Contattaci

en: Contact Form Shortcode
it_IT: shortcode del mosulo di contatto

en: Text Align
it_IT: Allineamento testo

en: Input Background Color
it_IT: Inserisci il Colore di Sfondo

en: Input Text Color
it_IT: Colore del Testo dell’Input

en: Input text Color
it_IT: Testo di input colore

en: Button Size
it_IT: Dimensione pulsante

en: Testimonial Slider
it_IT: Slider testimonianze

en: Visible Items
it_IT: elementi visibili

en: How many items are visible
it_IT: Quanti elementi sono visibili?

en: What type of slider do you use?
it_IT: Che tipo di slider usi?

en: Display Places Slider
it_IT: Mostra slider dei posti

en: Property Page Only - Masonry Gallery
it_IT: solo per pagina proprietà- galleria muro

en: Property Page Only - Masonry Gallery Type2
it_IT: Solo la pagina dell'immobile - Galleria in muratura tipo2

en: Property Page Only - Other Agents
it_IT: Solo per pagina immobili - altri agenti

en: Category List
it_IT: Elenco categorie

en: display a list with items in a category
it_IT: visualizzare un elenco con gli elementi di una categoria

en: Select category
it_IT: Seleziona categoria

en: Show number of listings
it_IT: Numero totale di visualizzazioni:

en: Map With Listings or Office location pin?
it_IT: Mappa con elenchi o spilletta per l'ubicazione dell'ufficio?

en: Map with Listings
it_IT: Mappa con gli annunci

en: Display listings or Office contact location pin ?
it_IT: Visualizzare le inserzioni o il pin di contatto dell'ufficio?

en: Show Contact Details over map
it_IT: Mostra dettagli contatto sulla mappa

en: Show Contact Details over map
it_IT: Mostra dettagli contatto sulla mappa

en: Map Height
it_IT: Altezza mappa

en: Map Style
it_IT: Stile mappa

en: Map Style from snazy maps
it_IT: Stile della mappa da snazy maps

en: Select City
it_IT: Seleziona una città

en: Select Area
it_IT: Seleziona un area

en: Select Category
it_IT: Seleziona una categoria

en: Select Action Category
it_IT: Seleziona una categoria di azione

en: Select Agency Category
it_IT: Seleziona una categoria di agenzia

en: Need an account? Register here!
it_IT: Bisogno di un account? Registrati qui!

en: Back to Login
it_IT: Torna al login

en: Hello
it_IT: Ciao

en: Measurement Unit
it_IT: Unità di misura

en: feet
it_IT: piedi

en: meters
it_IT: metri

en: acres
it_IT: acri

en: yards
it_IT: cantieri

en: hectares
it_IT: ettari

en: square
it_IT: piazza

en: Sale Price
it_IT: Prezzo di vendita

en: Percent Down
it_IT: Percentuale anticipo

en: Term (Years)
it_IT: Termine (anni)

en: Interest Rate in %
it_IT: Tasso di interesse in %

en: Calculate
it_IT: Calcola

en: Change Your Currency
it_IT: Cambia la tua valuta

en: Property Action
it_IT: Azione immobile

en: Property City
it_IT: Città proprietà

en: Property Area
it_IT: Area proprietà

en: Property County/State
it_IT: stato/paese dell'immobile

en: Your Twitter Username
it_IT: Il tuo nome utente Twitter

en: How many Tweets
it_IT: Quanti Tweets

en: Please add your Twitter ID!
it_IT: Per favore aggiungi il tuo ID di Twitter!

en: Please add Twitter Api access info in Theme Options
it_IT: Aggiungi le informazioni di accesso a Twitter Api in Opzioni tema

en: Your Address
it_IT: Il tuo indirizzo

en: Your City
it_IT: La tua città

en: Your State Code (ex CA)
it_IT: Il tuo codice di stato (ex CA)

en: Get Estimation
it_IT: Ottieni stima

en: Property Price
it_IT: Prezzo di proprietà

en: Yearly Tax Rate
it_IT: Aliquota fiscale annuale

en: Homeowners Association Fee(monthly)
it_IT: Tassa per i proprietari di abitazioni (mensile)

en: Homeowners Association Fee
it_IT: Spese condominiali, se presenti (valore espresso mensilmente)

en: Property Price Label
it_IT: Etichetta del prezzo della proprietà

en: Property Price Label Before
it_IT: Etichetta del prezzo della proprietà prima

en: Additional Price Info
it_IT: Informazioni aggiuntive sul prezzo

en: After Label for Additional Price info
it_IT: Dopo l'etichetta per informazioni sul prezzo aggiuntivo

en: Before Label for Additional Price Info
it_IT: Prima dell'etichetta per informazioni sul prezzo aggiuntivo

en: Property Category Submit
it_IT: Proprietà Categoria Invia

en: Property Action Category
it_IT: Categoria di azione immobiliare

en: Property Media
it_IT: Media di proprietà

en: Property Zip
it_IT: Proprietà Codice Postale

en: Property County
it_IT: Contea di proprietà

en: Property Country
it_IT: Paese di proprietà

en: Property Map
it_IT: Mappa della proprietà

en: Property Longitude
it_IT: Proprietà Longitudine

en: Property Google View
it_IT: Proprietà Google View

en: Hide Map Marker
it_IT: Nascondi marcatore mappa

en: property Size
it_IT: dimensione della proprietà

en: Property Lot Size
it_IT: Dimensioni proprietà (mq)

en: Property Rooms
it_IT: Camere di proprietà

en: Property Bedrooms
it_IT: Camere da letto

en: Property Bathrooms
it_IT: Bagni di proprietà

en: Owner Notes
it_IT: Note del proprietario

en: property status
it_IT: Stato propriet‡

en: Embed Video Id
it_IT: Incorpora ID video

en: Embed Video Type
it_IT: Incorpora tipo di video

en: Embed Virtual Tour
it_IT: Incorpora tour virtuale

en: Energy Index
it_IT: Indice energetico

en: Greenhouse gas emissions Class
it_IT: Emissioni di gas serra Classe

en: Greenhouse gas emissions Index
it_IT: Emissioni di gas a effetto serra Indice

en: Renewable energy performance index
it_IT: Indice di rendimento dell'energia rinnovabile

en: Please activate the theme in the next 24h to validate the purchase and continue to have access to all theme options! See this
it_IT: Si prega di attivare il tema nelle prossime 24 ore per convalidare l'acquisto e continuare ad avere accesso a tutte le opzioni del tema! Vedi questo

en: if you don't know how to get your license key. Thank you!
it_IT: se non sai come ottenere la chiave di licenza. Grazie!
